Što su parafiskalni nameti koje građana i poduzetnike koštaju milijarde kuna godišnje?

Isplata nacionalne naknade starijima nameti
Foto: Thinkstock

Ministar financija Zdravko Marić u četvrtak je objavio kako je došlo vrijeme za ukidanje parafiskalnih nameta, što je Hrvatska udruga poslodavaca podržala.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Ukidat ćemo ih u jednom od sljedećih krugova. Vlada će s tim izaći kad sve pripremimo. Ima tu puno resora koji su uključeni, svaki od parafiskalnih nameta pripada nekog od resora, ja se nadam da ćemo analize brzo završiti”, kazao je Marić.

Inače, parafiskalni nameti odnosno neporezna davanja jedan su od ključnih problema hrvatskog gospodarstva koji opterećuje poduzetnike. Riječ je različitim vrstama naknada koje su nametnute od strane države. Iako je riječ o neporeznim davanjima, parafiskalni nameti imaju gotovo iste ekonomske učinke kao i ubiranje poreza te crpe sredstva iz istih ekonomskih izvora. Opravdanje za njihovo postojanje navodi se kako se plaćaju kao naknada za korištenje dobara od općeg interesa ili/i usluga državne administracije.

O kakvom je udaru na džepove građana i poduzetnika riječ pokazuje podatak da je iznos javnih prihoda 2014. godine od svih neporeznih davanja iznosio je 8,412 milijardi kuna, od čega su 5,377 milijardi kuna uplatili poduzetnici, a 3,035 milijardi građani.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

>Dr. sc. Andrej Grubišić: 11 mjera za reduciranje rizika ulaska u dugotrajnu recesiju i 4 stvari koje država ne bi trebala raditi

Godine 2017. zabilježeno je postojanje čak 547 parafiskalnih nameta, a povodom ukidanja nekih od njih donosimo neke od bizarnijih naknada koje plaćaju građani i/li poduzetnici.

1. Naknada za ovlaštenje pravnih osoba za ispunjavanje propisanih uvjeta za proizvodnju predmeta opće uporabe. Nju plaćaju svi oni koji proizvode nešto što dolazi u neposredni dodir s hranom ili predmetima široke potrošnje.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

2. Naknada za ispitivanje sredstava za gašenje požara, servisiranje vatrogasnih aparata, ispitivanje sustava za gašenje požara.

3. Naknada za usklađivanje novih i izmijenjenih voznih redova za međužupanijske i međunarodne linije. Kada prijevoznik želi promijeniti vozni red moraju platiti.

4. Naknada za brojčano stanje grla stoke. Ovu potvrdu treba imati svaki poljoprivrednik ukoliko želi zakupiti zemljište ili se prijaviti na EU natječaje.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

5. Naknada za razne potvrde i identifikacijske dokumente. Nju također moraju plaćati poljoprivrednici.

6. Zdravstveni pregledi na kliconoštvo osoba koje trebaju biti pod zdravstvenim nadzorom

7. Iako pretplata HRT-u ne spada u najbizarnije parafiskalne namete, građani za njega izdvajaju 1,2 milijarde kuna, a apsurdno je to da obrtnici, poduzetnici moraju platiti po jednu pretplatu za svaki radio u automobilu.

8. Naknada za čuvanje dokumentacije. Unatoč tome što tvrtke mogu bankrotirati, zatvoriti se i propasti, svejedno moraju plaćati ovu naknadu i to 25 kuna mjesečno po metru na razdoblje od 10 godina.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

9. Naknada za turističku zajednicu bizarna je jer je plaćaju svi, od knjigovodstvenih ureda, proizvođača drvenih paleta ili bilo koja informatička tvrtka

10. Među neporeznim davanjima ističu se i evidencijske naljepnice za označavanje održavanja vatrogasnih aparata

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.