Štrajk sudskih službenika i dalje traje. Nakon što je Vlada na sjednici donijela odluku o umanjenju plaće i dodataka na plaću službenika i namještenika u pravosuđu, skupina djelatnika došla je do Nacionalne i sveučilišne knjižnice u kojoj se nalaze premijer Andrej Plenković i ministri, prenosi Večernji list.
Na terenu je interventna policija. Prosvjednici, među kojima su pretežno žene, zvižde dok se okupljaju ispred NSK.
>Dobronić upozorio Plenkovića na posljedice štrajka na sudovima, a glede afere Zambija ostavio mnoga otvorena pitanja
Andrej Plenković poziva prosvjednike da se vrate na posao
“S obzirom na to da u zahtjevu Sindikata državnih i lokalnih službenika i namještenika stoji ultimatum da se plaće zaposlenih državnih službenika i namještenika na sudovima i u državnim odvjetništvima moraju povećati odmah te da predstavnici sindikata nisu spremni nastaviti dijalog o okončanju štrajka, kao ni socijalni dijalog u postupku uvođenja novog sustava plaća kao krajnje mjere Vlade, Vlada predlaže ovu odluku”, objasnio je ministar pravosuđa Ivan Malenica odluku Vlade.
Premijer Andrej Plenković apelirao je na zaposlene da se vrate na posao da bi hrvatsko sudstvo moglo normalno funkcionirati, navodi.
Štrajk u organizaciji Sindikata državnih i lokalnih službenika i namještenika je najdulji po trajanju do sada u Hrvatskoj, a počeo je 5. lipnja.
>Sudski službenici odlučili:Štrajk ide dalje, ne prihvaćamo ponudu vlade
”Povećanja plaća u pravosuđu neće biti do daljnjega”
“Nalazimo se u procesu donošenja Zakona o plaćama državnih službenika koji se čeka desetljećima i koji će maknuti sve anomalije. Sve će to biti ujednačeno. Radimo na tome da imamo Uredbe”, kazao je Malenica nakon sjednice Vlade. Dodao je da povećanja plaća u pravosuđu do daljnjega neće biti.
“Sindikat nije prihvatio ovu ponudu. Hitni i neodgodivi postupci moraju se odrađivati”, kazao je. “Ova situacija nije dobra ni za sindikat, ni za građane, ni Vladu i poduzetnike”, dodao je. .
>Štrajk se nastavlja: Službenici u pravosuđu ne odustaju od zahtjeva za povećanjem plaće za 400 eura
Izvor: narod.hr
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.