Štrajk se nastavlja: Službenici u pravosuđu ne odustaju od zahtjeva za povećanjem plaće za 400 eura

razini
Foto: Fah

Već mjesec dana traje štrajk službenika u pravosuđu, a dogovor s Vladom se ne nazire. Danas prijepodne su se sastali sindikalni povjerenici da bi odlučili što i kako dalje. O tome što je odlučeno, sindikati će izvijestiti nakon sastanka, prenosi HRT.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Traže 400 eura veću plaću

Službenici i namještenici u pravosuđu ne odustaju od svojih zahtjeva da se plaća poveća za 400 eura. Istodobno, Vlada ostaje pri svojoj ponudi dodatka do primjene novoga Zakona o plaćama.

Iako će se danas sastati, predsjednica Sindikata državnih i lokalnih službenika i namještenika Iva Šušković sumnja da će se štrajk okončati.

”Niti ministar, niti predsjednik Vlade u ovom trenutku nemaju nikakav protuprijedlog kako bi se štrajk prekinuo. Činjenica je da ljudi koji su u štrajku nisu spremni čekati nove uredbe. Posao se gomila, a rješavaju se samo nužni i hitni predmeti”, rekla je Šušković.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Malenica: ”Ovo stanje nije dobro za nikoga”

Ministar Malenica tvrdi da Vlada ne odustaje i da želi premostiti ovu situaciju isplatom dodatka državnim i javnim službenicima koji će se ugraditi u koeficijente, a sve do novog Zakona o plaćama.

”Ovo stanje svakako nije dobro za nikoga. Ni za sindikat, ni za Vladu, ni za pravosuđe, niti za građane. Mi smo predstavili u Hrvatskom saboru Zakon o plaćama u državnim javnim službama, iz kojeg se vidi namjera Vlade da se povećaju plaće.

Dakle, da bi se osiguralo povećanje, treba osigurati određena sredstva. Mi smo problemu nedostatnih plaća u javnoj upravi pristupili sustavno i kroz Zakon o plaćama i kroz nove uredbe”, rekao je Malenica. Ministar se nada kako će službenici u pravosuđu razumjeti situaciju u kojoj se Vlada nalazi.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Povećanje plaća početkom 2024.

”U smislu fiskalne odgovornosti, planiranja proračuna, a isto tako procesa donošenja Zakona o plaćama i dvije uredbe. Mi smo Zakon predstavili u Saboru. Aktivno radimo na uredbama, dali smo si rok da budu do kraja godine donesene i da početkom sljedeće godine imamo povećanje plaća.

Mi smo predstavnicima sindikata pojasnili koliko bi to povećanje bilo i po njihovim reakcijama to je pozitivno prihvaćeno. Jedino se ne slažemo kad bi povećanje trebalo krenuti.

Vodeći računa o fiskalnom kapacitetu i fiskalnoj odgovornosti i rješenju za sve državne i javne službenike inzistiramo da to bude početkom 2024. Povećanje plaća ne očekuje se samo kroz povećanje koeficijenata već i kroz novi sustav horizontalnog promicanja u plaći”, rekao je ministar.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

On tvrdi da službenici i namještenici kroz ocjenjivanje mogu dobiti veću plaću, a isto tako kroz isplatu bonusa. Naglasio je da stoga očekuje njihovo povjerenje i podršku da zajedno prođu kroz izrade uredbi i povećanje koeficijenata za službenike i namještenike u pravosudnim tijelima.

Ugrožen je položaj Hrvatske kao pravne države

Predsjednik Vrhovnog suda Radovan Dobronić upozorio je ranije da bi se pravosudni sustav mogao ozbiljno početi klimati.

Plaće nisu obično sindikalno pitanje, pisao je u međuvremenu Vladi i pozvao je da poveća plaće. Nadalje je upozorio i da postojeće stanje ugrožava položaj Hrvatske kao pravne države.

Premijer Plenković stvari vidi drukčije

”Mi cijelo vrijeme imamo takvu kartu sudova da svi koji nas promatraju iz daleka smatraju da imamo previše sudova i previše sudaca. Ne vidim s te strane nikakvu problematičnu situaciju u smislu funkcioniranja sudstva, niti je ta tema bila dizana do prije dva mjeseca”.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U proteklih 18 mjeseci dogodio se masovni odlazak službenika, njih 870. Nije se dogodila nikakva pogreška u brojevima, preciziraju u Vrhovnom sudu, dok u resornom Ministarstvu smatraju da nisu objektivni.

Moguće je da će se sastati premijer i predsjednik Vrhovnog suda, no dotad pate i građani i poduzetnici koji zbog zastoja sustava ne mogu rješavati svoje predmete.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.