Nedjelja, 27 travnja, 2025
18.8 C
Zagreb
Pratite nas:

Sućut ministrice Obuljen Koržinek: Smrt akademika Katičića neizmjeran gubitak za hrvatsku znanost i kulturu

Podijeli

Podijeli

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U povodu smrti akademika Radoslava Katičića, hrvatskoga jezikoslovca svjetskoga ugleda, ministrica kulture dr. Nina Obuljen Koržinek uputila je izraze sućuti u ime Ministarstva kulture i u svoje osobno ime, istaknuvši da je smrt akademika Katičića neizmjeran gubitak za hrvatsku znanost i kulturu, priopćeno je u nedjelju iz Ministarstva kulture.

“Polje znanstvenog interesa profesora Katičića bilo je iznimno široko, a u svojim se istraživanjima suvereno kretao područjima klasične filogije, poredbene indoeuropske lingvistike, opće lingvistike, ali i slavenske filologije te hrvatskoga standardnog jezika. Svoje golemo znanje nesebično je prenosio kolegama i studentima u zemlji i inozemstvu, a rezulate svojih istraživanja pretočio je u impresivan tiskani opus koji će mnogim budućim naraštajima poslužiti kao pouzdano uporište u stjecanju temeljnih lingvističkih spoznaja.

Znanstveni dosezi akademika Katičića bili su prepoznati i cijenjeni i izvan domovine, što mu je donijelo dugogodišnju profesuru na Sveučilištu u Beču”, istaknula je u izrazima sućuti ministrica kulture Obuljen Koržinek.

Podsjetila je da je značajan doprinos profesor Katičić ostvario i u području istraživanja slavenske i baltičke mitologije i njihove refleksije u folkloru.

“Akademik Katičić bio je svjestan važnosti jezika u razvoju i očuvanju nacionalnog i kulturnog identiteta te će nam stoga ostati u sjećanju i kao jedan od tvoraca Deklaracije o nazivu i položaju hrvatskoga književnog jezika.

Za svoj međunarodno priznat znanstveni rad i neprocjenjiv kulturni doprinos akademik Katičić dobio je brojne nagrade i priznanja.

Odlazak akademika Katičića bolan je udarac za njegove bližnje, ali i neizmjeran gubitak za hrvatsku znanost i kulturu.
Svi koji su ga poznavali kao kolegu, profesora ili prijatelja s pravom se mogu osjećati privilegiranima”, navela je ministrica Obuljen Koržinek.

Istaknuti hrvatski filolog svjetskog glasa Radoslav Katičić, redoviti član Hrvatske akademije znanosti i umjetnosti (HAZU) umro je u subotu 10. kolovoza u Beču u 89. godini, izvijestili su u nedjelju iz HAZU.

Katičić je rođen 1930. u Zagrebu. Na Filozofskom fakultetu u Zagrebu diplomirao je klasičnu filologiju a na istome fakultetu doktorirao je disertacijom ‘Pitanje jedinstva indoeuropske glagolske fleksije’. Docent je postao 1961., izvanredni profesor 1966. i redoviti profesor 1972. godine.

Akademik Katičić utemeljitelj je Studija opće lingvistike i indologije na Filozofskome fakultetu u Zagrebu. Od 1961. do 1977. bio je pročelnik novoosnovanog Odsjeka za opću lingvistiku i orijentalne studije.
Jedan je od autora Deklaracije o nazivu i položaju hrvatskog književnog jezika 1967. godine.

Bio je član HAZU, Austrijske akademije znanosti, Akademije znanosti i umjetnosti Bosne i Hercegovine, Norveške akademije te Academiae Europae

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Izvor: narod.hr/hina

Pročitaj više

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.

Pročitaj više

Frendica.hr

Tijekom dijete uvedite 'dan za varanje'

Upozoravaju da „varanje na dijeti” treba pomno unaprijed isplanirati kako bi ono uistinu poslužilo kao psihološko olakšanje za vri...

Glas naroda

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa

Povezani članci