Pomorski fakultet u Rijeci, prva i najznačajnija institucija visokoškolskog obrazovanja na području pomorstva u Hrvatskoj, svečanom akademijom u HNK-u Ivana pl. Zajca u četvrtak je obilježio je 70. godišnjicu rada, a na svečanosti je bila i predsjednica Kolinda Grabar- Kitarović.
Osnovan je 1949. godine kao viša pomorska škola, a od 1992. godine naziv mu je Pomorski fakultet. Na njemu je diplomiralo više od 13.550 studenata iz Hrvatske i još tridesetak država svijeta, obranjena su 127 znanstvena magistarska rada i više od 100 doktorskih disertacija.
Predsjednica Kolinda Grabar Kitarović ocijenila je da je Pomorski fakultet u Rijeci postao obrazovna baza svima koji su se pomorstvu profesionalno posvetili, kako bi unaprijedili njegov razvoj te da danas ima veliko značenje za gospodarstvo. „Nadam se da će plava ekonomija biti dijelom hrvatskog predsjedavanja EU 2020. godine“, rekla je.
„Jadransko more daje Hrvatskoj strateško geopolitičko značenje, a Rijeka i riječka luka su najkraći most prema zemljama srednje Europe pa sve do Baltika. Tako je bilo u prošlosti, kad je Rijeka bila najvažnija luka na Mediteranu, za cijelu srednju Europu kao njezin prirodni izlaz na more i glavna pomorska točka razvoja gospodarstva“, rekla je predsjednica. Ocijenila je da se u neovisnoj Hrvatskoj to nije dovoljno vrednovalo te da je zato sudjelovala u pokretanju Inicijative triju mora, kako bi se mnogo bolje vrednovali geostrateški položaj Hrvatske i posebno Rijeke.
„Pomorstvo možemo mnogo bolje iskoristiti, prije svega kao jednu od poluga ukupnog gospodarstva, ali i kao oslonac susjednim i drugim europskim zemljama. Turizam je važan, ali ne smije biti jedina grana naše pomorske orijentacije“, rekla je. Istaknula je velike mogućnosti povezivanja gospodarstava kontinentalne Hrvatske s razvojem primorja. „Zvati se pomorskom zemljom ne znači samo odjek sjajne prošlosti ili pukog zemljopisnog položaja, to mora biti strateško razvojno opredjeljenje ove i budućih vlada“, naglasila je predsjednica.
Ministar mora, prometa i infrastrukture Oleg Butković u svojstvu izaslanika predsjednika Vlade Andreja Plenkovića ocijenio je da ta ustanova predstavlja važno mjesto za kreiranje svih važnih odluka koje se tiču razvoja pomorstva i pomorskog obrazovanje te istaknuo da ima neupitnu podršku njegova ministarstva i Vlade. Među mjerama koje ministarstvo poduzima su stipendije za nautičke i brodostrojarske smjerove i u ovoj akademskoj godini, rekao je.
„One podiže ukupnu razinu kvalitete budućih pomorskih zvanja, stimuliraju upis pomorskih zvanja, ujedno se omogućuje obavljanje studentske prakse na brodu ‘Kraljica mora'”, rekao je ministar. U posljednjih pet godina od ukupno 370 stipendija za studente svih pomorskih fakulteta u Rijeci je dodijeljeno 100, što dokazuje da je ulaganje u visoko obrazovanje i znanstveno istraživački rad jedan od najvažnijih ciljeva, kazao je.
“Reformom nacionalnog pomorskog zakonodavstva putem niza mjera nastojimo poboljšati život i radne uvjete naših pomoraca, cijenjenih po stručnosti i znanju. Svim mjerama upućujemo jasnu poruku podrške sadašnjim i budućim studentima, u obrazovanju i profesionalnoj karijeri te potvrđujemo ulogu i značenje pomorstva“, naglasio je ministar Butković.
Okupljene su pozdravili i dekan Pomorskog fakulteta Alen Jugović, rektorica Sveučilišta u Rijeci Snježana Prijić Samaržija, primorsko-goranski župan Zlatko Komadina, riječki gradonačelnik Vojko Obersnel i izvršni direktor međunarodnog udruženja pomorskih fakulteta Takeshi Nakazawa.