Glavni ravnatelj HRT-a Goran Radman posljednjih se dana razmahao otkazima, mediji upozoravaju na neodrživo stanje na Prisavlju, međutim, odjeka nema.
Mnogi su osudili najnoviji potez glavnog ravnatelja HRT-a kada je donesena odluka da se uruči otkaz iskusnim novinarkama Hloverki Novak Srzić i Elizabeti Gojan, dok jedni ističu da je otkaz Hloverki Novak Srzić zapravo kompenzacija zbog otkaza Elizabeti Gojan nakon neprofesionalno odrađenog prijenosa inauguracije hrvatske predsjednice Kolinde Grabar Kitarović, drugi tvrde je ovo tek početak razračunavanja na Prisavlju. Kod kompenzacije isključivo se misli na ideološki različitu poziciju Novak Srzić i Gojan, o čemu nagađaju neki mediji.
Nakon što je zbog javnog istupanja, dao otkaze Hloverki Novak Srzić i Elizabeti Gojan, pred otkazom se navodno nalazi i iskusni novinar i urednik Branimir Bilić, zbog pisma upućenog članovima Programskog vijeća HRT-a u kojem upozorava vijećnike na dramatično loše stanje na javnoj televiziji.
Štetan ugovor sa ZAMP-om
Uza sve otkaze i prijetnje otkazima i afera ZAMP potresa javnu televiziju, a sa ZAMP-om je na ovaj ili onaj način povezan i bivši predsjednik, inače prisan prijatelj Gorana Radmana, Ivo Josipović. U svom pismu je Bilić upozorio na loš program, na uredničke propuste, na katastrofalan prijenos inauguracije nove predsjednice, no Radmana navodno smeta prigovor o štetnim poslovnim ugovorima HRT-a.
Nije Bilić jedini koji je krizirao rad HRT-a, učinio je to u otvorenom pismu javnosti i Dražen Rajković, član Nadzornog odbora Hrvatske radio televizije, a njegove su optužbe također vrlo ozbiljne. On je u pismu hrvatskoj javnosti otvoreno upozorio na mogućnost da je Goran Radman oštetio HRT za čak milijardu kuna i to ustrajavanjem na potpisivanju štetnih ugovora sa ZAMP-om.
Rajković navodi da, s obzirom da je ugovor sa ZAMP-om potpisan na razdoblje od četiri godine (2012. – 2015.), HRT zbog Radmanove odluke propušta ostvariti 960 milijuna kuna prihoda.
ZAMP očito donosi glavobolju aktualnom glavnom ravnatelju HRT-a. Činjenica je kako je član Udruge za zaštitu autorskih muzičkih prava Hrvatskog društva skladatelja godinama bio i bivši predsjednik Ivo Josipović, te je tako, na neki način, novac poreznih obveznika Radman donirao osobi koja ga je i postavila na čelo HRT-a.
Možda je upravo Radman postavljen na čelo HRT-a da bi štitio interese ZAMP-a, s druge strane i da bi Josipović imao medijsku podršku na predsjedničkim izborima? Neki mediji, koji o stanju na HRT-u pišu intenzivnije od drugih, postavljaju pitanje budući da Josipović više nije predsjednik, dokad će Goran Radman biti na čelu HRT-a i čeka li ga smjena poslije ako ne prije a ono poslije parlamentarnih izbora o čemu se već, kao o ”metli”, govorilo i u Hrvatskom saboru? Mislimo na istup HDZ-ovog saborskog zastupnika, Dujomira Marasovića, koji je najavio da će nova vlast nakon što postane vlast ”najprije pomesti stanje na HRT-u”. Ova izjava izazvala je lavinu osuda od strane zastupnika vladajuće koalicije, pa čak i predsjednika Sabora, Josipa Leke.
Što je s otkazima Gojan i Novak-Srzić?
Svoju odluku o otkazima Elizabeti Gojan i Hloverki Novak Srzić, ravnatelj HRT-a Goran Radman poslao je na očitovanje sindikatu, iako njihovo mišljenje za njega nije obvezujuće, no protivljenja Odluci o otkazima postoje. Njih dvije otkaz su dobile uz obrazloženje “da su u javnosti nakon emisije Inauguracija istupale neprimjereno bez odobrenja nadređenih”, čime je glavna afera pala u drugi plan.
“Dignut ćemo na noge struku jer ovo je nedopustivo. Novinari su javne osobe i imaju pravo javno istupati i to ne može biti razlog za otkaz”, rekao je Zdenko Duka, predsjednik Hrvatskog novinarskog društva. Osim toga, ogranak HND-a traži da se o ukinu sporne odredbe Etičkog kodeksa HRT-a.
Isto misli i predsjednik Sindikata novinara Hrvatske Anton Filić: “Ako se novinari bore za slobodu javne riječi, onda je logično da to čine i na osobnom pragu. U ovom slučaju nije se dogodilo ništa dramatično i razloga za otkaz nije bilo. Sindikat će znati kako se postaviti u ovom slučaju, a nadam se da će razum prevladati i da će se otkazi povući”.
Tako Hrvatsko novinarsko društvo (HND) i Ogranak HND-a planiraju oštru reakciju, tako je za ponedjeljak u 10 sati na temu odredaba prisavskog kodeksa i najnovijih otkaza, a navodno je zakazan skup novinara i sindikata. Istog dana u podne kolege s HRT-a održat će i novinarsku konferenciju u HND-u. Tamo bi se trebale pojaviti zajedno i Elizabeta Gojan i Hloverka Novak Srzić, te će se očitovati o radu Gorana Radmana.
Karolina Vidović-Krišto otkaz dobila jer misli drugačije?
Glavni ravnatelj HRT-a Goran Radman dao je izvanredni otkaz novinarki Karolini Vidović Krišto, a kao razlog otkaza navodi se interna inicijativa navedene novinarke koja je inicirala raspravu o izmjenama i dopunama nekih dijelova prisavskog Etičkog kodeksa i Općih pravila HRT-a. Vidović-Krišto je smatrala kako se se postojećim odredbama krše neka od temeljnih ljudskih prava i sloboda zaposlenika HRT-a, kao što je sloboda govora i iznošenja vlastitih stajališta.
Otkaz je dobila jer je e-poštom na 82 adrese novinara i kreativnog osoblja HRT-a uputila poruku čiji je u naslov glasio “U Novoj godini Etički kodeks, Opća pravila i Glavni ravnatelj koji poštuje ljudska prava i demokraciju”, a ista je iskorištena za komentare na račun glavnog ravnatelja, koji su ocijenjeni kao uvredljivi.
“U priloženoj poruci se Gorana Radmana prikazuje kao osobu koja nije u stanju razumjeti demokraciju, demokratske uzuse, slobodu čovjeka i ljudska prava te bi se glavnom ravnatelju trebalo pomoći da se oslobodi svih javnih funkcija koje nije u stanju obnašati”, piše u odluci o otkazu. Navodi se i da novinarka glavnog ravnatelja omalovažava i vrijeđa kao osobu koja je svoja iskustva i poimanje države, ali i nacionalnih medija stjecao u režimu koji je kao totalitaran osuđen pa je razumljivo da nije u stanju razumjeti demokraciju, slobodu čovjeka i ljudska prava. Uz ime glavnog ravnatelja veže se bivša totalitarna SFRJ i njegovo rukovođenje tadašnjom RTV Zagreb”, stoji u odluci o otkazu.
Njezin otkaz su oštro osudili sindikati na javnoj radioteleviziji i Hrvatski helsinški odbor za ljudska prava (HHO) koji je izvanredni otkaz zbog vrijeđanja ravnatelja nazvao napadom na slobodu govora i medija. Nažalost, kada je otkaz Karolini Vidović Krišto u pitanju Hrvatsko novinarsko društvo i Zdenko Duka nisu se proslavili, zapravo uopće nisu stali uz novinarku koja je očito zbog “verbalnog delikta”, za kojeg se mislilo da je odavno nestao iz Hrvatske i ostao zameten u olovnim vremenima sedamdesetih i komunističkog režima, dobila otkaz na javnoj televiziji.
Radman želi povratak u 70-te
Ukoliko se prisjetimo Radmanovog predstavljanja programa u Saboru, tamo je rekao da mu je uzor TV Zagreb 70-ih godina. Bilo je to vrijeme kad su Franjo Tuđman i Vlado Gotovac bili u zatvoru, a kardinal Alojzije Stepinac smatran ratnim zločincem, no on u tome ne vidi ništa sporno. Bilo je to i vrijeme kada je u Parizu ubijen hrvatski domoljub i intelektualac Bruno Bušić.
“Radman je predstavljajući svoj ‘revolucionarni program’, otkrio i njegov sadržaj, najavljujući ‘povratak u budućnost i vraćanje one razine entuzijazma koja je vladala (na Zagrebačkoj televiziji) u 70-im godinama’. Za one mlađe ili one slabijeg pamćenja bile su to olovne godine postkarađorđevske represije i čistki u medijima, posebno u informativnom programu Televizije, ali i u drugim medijima, poznate kao 20-godišnje razdoblje ‘hrvatske šutnje’,” istaknuo je HHO u jednom svom priopćenju.
HHO je upozorio na još jednu stvar, da već “sama činjenica, da se na mjesto Glavnog ravnatelja HRT-a u jednom višestranačkom demokratskom društvu bira osoba koja je 90-ih godina obnašala visoke funkcije u komunističkom partijskom sustavu, pa je kao takav bio postavljen za čelnog čovjeka tadašnje Zagrebačke televizije, predstavlja svojevrsnu negaciju povijesne istine o totalitarnosti ondašnjeg komunističkog režima”.
Peternel: Novak Srzić i Gojan zajedno na presici?
Inače, kad smo kod HHO-a napomenimo da je potpredsjednik HHO-a, Igor Peternel, na svom Facebook profilu komentirao aktualna zbivanja na Prisavlju:
“Apropo aktualnosti na HRT-u:
a) kodeks po kojem novinari javnog medija nemaju pravo govoriti o javnom mediju je neustavan i založit ću se da HHO podnese ustavnu tužbu
b) sa ZAMP-om je potpisao ugovor kojim je nas novac donirao kompozitoru koji ga je na javnu televiziju postavio
c) na presici bi se u ponedjeljak u HND-u tebale pojaviti ZAJEDNO kako Hloverka tako i Elizabeta Gojan i upozoriti na činjenicu da je Radman samo produžena ruka ove nevjerojatne vlasti koja je uništila i razjurila sve “brendove” HRT-a slagali se mi s njima ili ne (Zoran Šprajc, Bago… a sada Branimira Bilića) i uvela strahovladu i delikt mišljenja. Zbog Radmana se jedna žena ubila, a druga (Marina Pavičić) je ukazavši na to, dobila otkaz! Otkaz je dobila i Karolina Vidović Krišto jer se zamislite, usudila upitati ima li netko pravo braniti drugima da govore, a u smislu etičkog kodeksa.
Sada je prilika da svi novinari te kuće zajednički odrade ono što će oni sami puno bolje riješiti nego da čekaju da to riješi politika! Ako treba… neka prekinu program… do ostavke tamnokosog štafetara!”
Nezamisliva ideološka propaganda na televiziji koju plaćaju građani
I za kraj, ne može se ne spomenuti ideološka obojenost jednog velikog dijela informativnog programa koji je u vrijeme određenih demokratskih iskoraka zvučao kao da ga rade aktivisti, a ne neutralni novinari koji su plaćeni novcem poreznih obveznika u društvu koje često izražava suprotan svjetonazorski stav. To je najviše očito bilo u vrijeme referenduma o ustavnoj definiciji braka kao zajednice žene i muškarca kada se vodstvo HRT-a pravdalo jednakom minutažom za obje strane, ali nisu mogli sakriti svoje stavove u komentarima poput onih da je tim referendumom Hrvatska sebe svrstala na razinu islamskih džamahirija ili Sjeverne Koreje.
Je li HRT potreban ovom društvu – sigurno da jest. Dopinosi li ovakvo vodstvo demokratizaciji tog društva? Teško.
Tekst se nastavlja ispod oglasaIzvor: narod.hr
Photo: fah