Na ljestvici od 176 država prema Indeksu percepcije korupcije 2016 Hrvatska je na 55. mjestu s 49 bodova. U odnosu na prošlu godinu Hrvatska je nazadovala za dva boda.
Prema Indeksu percepcije korupcije, istraživanju Transparency Internationala, najtransparentnije države u 2016. godini su Danska s 90, Novi Zeland s 89 i Finska s 88 bodova. Najkorumpiranije države su Južni Sudan s 11 i Somalija sa samo 10 bodova.
Hrvatska se ubraja u korumpirane države Europske unije, a osim nas lošije su Mađarska i Rumunjska s 48 bodovva, Italija s 47 bodova, Grčka s 44 boda i Bugarska s 41 bodom.
U odnosu na države regije najviše su napredovale Kosovo i Albanija za 3 boda, Srbija za 2,a Bosna i Hercegovina, Crna Gora i Slovenija za 1 bod. Hrvatska je pala za 2 boda, a Makedonija za 5 bodova. Slovenija sada ima 61 bod, Hrvatska 49, Crna Gora 45, Srbija 42, Bosna i Hercegovina i Albanija 39, Makedonija 37, a Kosovo 36 bodova.
„ Indeks percepcije korupcije za 2016. godinu pokazuje da je Hrvatska nazadovla u borbi protiv korupcije za dva boda i da se ponovo ubraja u korumpirane države. Transparency International objašnjava da je korupcija na globalnoj razini porasla zbog nejednakosti i jačanja populizma.
Transparency International Hrvatska smatra da korupcija nije i ne smije biti povezana s ideologijom, već je rezultat pohlepe koja nije niti lijeva niti desna. To je jedini objektivan kriterij na kojem bi se morao temeljiti svaki istraživački rad o percepciji korupcije u institucijama pojedine države.
Objašnjenje Transparency Internationala, njemačkog NGO-a, o povećanju korupcije u pojedinim državama ne temelji se na tim načelima.
Hrvatska se mora okrenuti vlastitim snagama u prevenciji borbe protiv korupcije i vlastitoj političkoj volji, kako bi se osigurala transparentnost rada političkih institcija i potaknuti aktivizam građana u svakodnevnom zalaganju za pozitivne društvene vrijednosti poput povjerenja, a pogotovo poštenja. Istaknula je dr.sc. Davorka Budimir, predsjednica udruge Transparency International Hrvatska.