Tko je Gideon Greif – koji stoji iza propagandne izložbe o Jasenovcu u UN-u?

Foto: wikipedia, fah, montaža narod.hr

U Ujedinjenim narodima u New Yorku jučer je otvorena izložba pod nazivom “Jasenovcu pravo na nezaborav“, u sklopu Međunarodnog dana sjećanja na žrtve Holokausta. Hrvatska tvrdi da se radi o falsificiranoj povijesti, a iza izložbe stoji izraelski povjesničar Gideon Greif, poznat po tome što se žestoko protivi kanonizaciji Alojzija Stepinca.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

>Tko je Gideon Greif – istraživač koji o kanonizaciji Stepinca kaže da je zločin?

Izložbu koju je otvorio srbijanski ministar vanjskih poslova Ivica Dačić, Hrvatska je na sve načine pokušala spriječiti, ali je odustala nakon što ju je osobno odobrio glavni tajnik UN-a Antonio Guterres. UN je objavio da je sadržaj izložbe isključivo u nadležnosti organizatora i da održavanje u prostorijama UN-a ne implicira da je UN prihvaća. Predsjednik Sabora Gordan Jandroković i ministrica vanjskih i europskih poslova Marija Pejčinović Burić su u povodu Međunarodnog dana sjećanja na žrtve holokausta i polaganja vijenaca na Mirogoju rekli da srpska izložba o Jasenovcu u UN-u “manipulira žrtvama u dnevnopolitičke i propagandne svrhe” te da to nije način na koji bi se takve izložbe trebale postavljati.

>MVEP: ‘Lažima o Jasenovcu nije mjesto u UN-u, tražili smo da se maknu falsifikati’

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tko je Gideon Greif?

Gideon Greif završio je studij u Tel Avivu – magistrirao židovsku povijest, a doktorski studij pohađao je na sveučilištu u Beču. Specijalizirao se za povijest Holokausta, a posebno za povijest koncentracijskog logora Auschwitz. Napisao je knjigu temeljenu na svjedočanstvima 31 radnika preživjelog u Auschwitzu. Autor je brojnih publikacija i projekata.

Radio je u izraelskom memorijalnom centru Yad Vashem 30 godina, i to je povezao  s muzejom Auschwitz-Birkenau. Kreirao je seminare za vodiče, odgojitelje i svećenike iz Poljske u Yad Vashemu od 1991. godine.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Od 2011. godine je profesor za židovsku i izraelsku povijest u Schusterman centru za židovske studije na sveučilištu u Austinu u Teksasu. Grief je znanstveni savjetnik i povijesni konzultant za izložbu “Sa mnom ovdje je 6 milijuna tužitelja” koja je 2011. obilježila 50. godišnjicu suđenja Adolfu Eichmannu 1961. godine, a koja je otvorena u Yad Vashemu u Jeruzalemu. Cilj izložbe bio je dokazati da je Eichmann, inače ratni zločinac nacističke njemačke organizacije SS, nije ‘ubojica iza pisaćeg stola’ već fanatični ubojica koji je židove odlučno slao u smrt.

U svibnju 2016. u New Yorku je održana 15. konferencija o Jasenovcu u organizaciji Jasenovac Research Institut (Institut za istraživanje Jasenovca), na kojem je sudjelovao Gideon Grief kao povjesničar i na kojem su govorile žrtve Jasenovca koje žive u Americi.

Prema newyorškom popisu Jasenovac Research Instituta u tom je logoru bilo oko 650.000 žrtava. Prema dostupnim informacijama, iza tog Instituta nalazi se bivši diplomat SFRJ dr. Milan Bulajić, dugogodišnji rukovoditelj Muzeja genocida u Beogradu i predsjednik Srpskog Fonda za istraživanje genocida, navodi Robert Frank u Novom listu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Prošle 2017. godine u siječnju je napravio izložbu u New Jerseyju i to u suradnji s Emirom Kusturicom, predstavnicima Srba i Židova koji su preživjeli koncentracijski logor u Jasenovcu i predstavnicima srpske vlade.

>Izložba o Jasenovcu u UN-u: Jandroković i Pejčinović Burić osudili manipuliranje žrtvama

Trenutno je viši povjesničar u istraživačkom odjelu izraelskog Instituta za dokumentiranje i istraživanje Holokausta Shem olam. Poznat je po izjavi da je Jasenovac bio monstruoznije i demonskije mjesto nego Auschwitz i drugi nacistički logori. Srpskim medijima je rekao da je Jasenovac jedinstven po tome što je u svom sustavu imao i logore za djecu.

Surađuje sa srpskim vlastima protiv “hrvatskog prekrajanja povijesti”, a najavljuje i objavljivanje knjige “Jasenovac – Auschwitz Balkana“.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

>Dačić tvrdi: Izložba u UN-u ‘nije uperena ni protiv koga, osim protiv zločinaca’

Njegova izložba je i najveća do sad postavljena o Jasenovcu; postavljena sa sedam tona opreme i eksponata, a na multimedijalni način predstavlja Srbiju kroz srpsko-židovski projekt. Ovo nije prvo postavljanje te izložbe u SAD-u, a izložba je dio srpsko-židovskog akademskog projekta “Jasenovac” – dio suradnje utemeljene na memorandumu o razumijevanju što su ga srpsko ministarstvo prosvjete i Institut za dokumentiranje i istraživanje Holokausta Shem olam potpisali 28. ožujka 2017. godine.

>Banić i Koić: Nove jasenovačke žrtve iz XXI. stoljeća

 

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.