Izložba “Jasenovac – pravo na nezaborav”, koja je otvorena u ponoć u Ujedinjenim narodima u New Yorku, “nije uperena ni protiv koga, osim protiv zločinaca” i onih koji žele da se zlodjela “zaborave i izbrišu”, poručio je srbijanski ministar vanjskih poslova Ivica Dačić nakon ocjene MVEP-a Hrvatske da se izložba u UN-u o stradanju žrtava u tom ustaškom logoru za vrijeme Drugog svjetskog rata koristi u “propagandne svrhe”.
> MVEP: ‘Lažima o Jasenovcu nije mjesto u UN-u, tražili smo da se maknu falsifikati’
“Ova izložba nije uperena ni protiv koga, osim protiv zločinaca i onih koji žele da se to zaboravi i izbriše”, rekao je Dačić u New Yorku dodavši da je izložba nazvana “Pravo na nezaborav” upravo “zbog sjećanja na holokaust, na genocid koji se dogodio u koncentracijskom logoru Jasenovac”.
> Banić i Koić: Sudac Gideon u borbi s istinom?
Kazao je kako je bilo “puno otpora od strane jedne države” da se ta izložba organizira u UN-u te kako je ovo prilika da cijeli svijet sazna pojedinosti o tom logoru.
“U Jasenovcu se baš po načinu ubijanja očitovala ta mržnja prema ljudima. Najveće žrtve bili su Srbi, Židovi i Romi”, rekao je Dačić naglasivši kako je izložba organizirana sa željom da zločin u Jasenovcu “ne zaboravi i ne dopusti relativiziranje i rehabilitacija zločina”.
> Banić i Koić: Nove jasenovačke žrtve iz XXI. stoljeća
Hrvatsko ministarstvo vanjskih i europskih poslova osudilo je u četvrtak pokušaj da se prostor UN-a postavljanjem srbijanske izložbe o logoru Jasenovac “iskoristi za manipulacije i plasiranje lažnih podataka”, priopćio je MVEP u odgovoru na Hinin upit o izložbi.
> M. Koić i Nikola Banić: Jasenovački „trogodišnjaci“
Ne navodeći o kojim se spornim dijelovima izložbe radi, na Zrinjevcu kažu da su UN upozorili na pokušaj plasiranja lažnih podataka, nakon čega su organizatori bili prisiljeni iz postava ukloniti “najgrublje falsifikate”.
Diplomatski izvori beogradskih medija tvrde da je službenom Zagrebu “bila sporna fotografija Alojzija Stepinca” i njegova “misija u pokatoličavanju Srba” te navođenje “broja stradalih” u Jasenovcu. Nadalje pišu kako je Dačić od glavnog tajnika UN-a zatražio i dobio službeno odobrenje da se izložba može organizirati.
Od izložbe se ogradio i UN rekavši da je sadržaj isključivo u nadležnosti organizatora i da njezino održavanje u prostorijama UN-a ne implicira da je UN prihvaća.
“Organiziranje ovakvih izložbi na ovakav način ne doprinosi pomirbi, izgradnji povjerenja i razvijanju dobrosusjedske suradnje u jugoistočnoj Europi“, ističe se u priopćenju MVEP-a.
Prema ranijem priopćenju srbijanskog ministarstva vanjskih poslova, “izložba ‘Jasenovac – pravo na nezaborav’ je najveća i najmonumentalnija izložba o Jasenovcu sa sedam tona opreme i eksponata koji će na multimedijalni način Srbiju predstaviti kroz srpsko-židovski projekt u povodu obilježavanja međunarodnog dana Holokausta”.
> Tko je Gideon Greif – istraživač koji o kanonizaciji Stepinca kaže da je zločin?
Direktor postava izraelski je profesor dr. Gideon Greif, koji se specijalizirao za povijest holokausta, posebno povijest koncentracijskog logora Auschwitz.
U siječnju 2017. zajedno s kontroverznim redateljem Emirom Kusturicom, predstavnicima preživjelih Srba i Židova koncentracijskog logora u Jasenovcu i predstavnicima srbijanske vlade u SAD-u Grief je organizirao izložbu “Pravo na sjećanje – 75 godina nakon osnivanja Jasenovca” u New Yerseyu.
Dr. Greif je i šef skupine GH7 povjesničara iz sedam zemalja, čiji je postav “Jasenovac – pravo na nezaborav” prva izložba te skupine u UN-u 72 godine nakon Drugog svjetskog rata.
Tekst se nastavlja ispod oglasa