Tko je sve iz Vlade služio vojni rok?

Nakon najava da bi se u Hrvatskoj ponovno moglo uvesti služenje vojnoga roka, javnost se zainteresirala je su li vojsku u mlađim danima odslužili i vodeći hrvatski političari. Dio jest, ali dio nije.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Premijer Andrej Plenković nije ga služio zbog urođene anemije, dok je ministar pravosuđa Ante Šprlje, toga bio pošteđen zbog problema s vidom. Iz istoga razloga, kako javlja N1, vojni rok nije služio niti predsjednik Hrvatskog sabora Božo Petrov. Služenja vojnog roka temeljem zakona, no iz nepoznatog razloga, bio je oslobođen i Tomislav Ćorić prvi čovjek Ministarstva rada i mirovinskog sustava dok je Oleg Butković, ministar mora i prometa odslužio desetomjesečni civilni vojni rok u Domu za nezbrinutu djecu.

Potpredsjednik Vlade i ministar vanjskih poslova Davor Ivo Stier također u svojoj biografiji nema navedeno služenje vojnog roka, no razlog tome nisu bili zdravstveni problemi, već činjenica što je rođen u Argentini, u kojoj prema tamošnjim zakonima, kako navode 24sata, nije niti trebao služiti vojsku. Naime, tada su se toj južnoameričkoj državi izvlačila godišta iz kojih su mladići odlazili u vojsku, ali Stierovo nije bilo izvučeno.

No vojni su rok odslužili ministar financija Zdravko Marić, te čelni čovjek resora poljoprivrede Tomislav Tolušić.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U vojsci je bio i potpredsjednik Vlade i ministar uprave Ivan Kovačić, a ratnim se veteranima mogu smatrati general Damir Krstičević, ministar obrane, koji se i zalaže za vračanje služenja vojnog roka od barem mjesec dana te ministar hrvatskih branitelja Tomo Medved, koji je bio pripadnik elitnih Tigrova. U Domovinskome ratu, na južnom bojištu, borio se i ministar unutarnjih poslova Vlaho Orepić, dok je ministar zaštite okoliša i prirode Slaven Dobrović bio član posebnog sastava koji je obavljao zahtjevne misije na Velebitu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.