Tko je Ivan Vrdoljak, na vlasti već osam godina, a sad se sjetio gospodarskih mjera?

Zagreb, 5.5.2020 - Ivan Vrdoljak daje izjavu medijima prije sastanka stranaka vladajuće većine. Foto HINA/ Dario GRZELJ/ dag

Ivan Vrdoljak, predsjednik HNS-a, današnji koalicijski partner Andreja Plenkovića i bivši ministar gospodarstva u Vladi Zorana Milanovića kazao je uoči jučerašnjeg koalicijskog sastanka kako je pravo vrijeme za donošenja ozbiljnih mjera za gospodarstvo:

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Ono što je mene zanimalo je da se u rebalansu investicije javnog sektora potiču i nastavljaju. Stav HNS-a i moj osobni je da se vrlo skoro moraju donijeti ozbiljne mjere u gospodarstvu. To su dugoročne i skupe mjere koje se ne smiju donositi u zadnjem mjesecu mandata, nego u prvim mjesecima novog mandata”, rekao je novinarima.

Koalicijski partner Plenkovićevog HDZ-a: Uzvik ZDS mi izaziva gađenje, čak i u kontekstu Domovinskog rata

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Vrdoljak, koji je na vlasti posljednjih osam godina, izuzev od siječnja do listopada 2016. godine, kada nije sudjelovao u Vladi Tihomira Oreškovića sada se, u vrijeme krize, sjetio gospodarskih mjera.

> Sve afere predsjednika HNS-a Ivana Vrdoljaka koji je najavio svoje povlačenje nakon fijaska na izborima za EP

> Je li Plenković ušutkao Vrdoljaka objavama o njegovim poslovanjima?

Tekst se nastavlja ispod oglasa

>Vrdoljak traži istragu DORH-a jer HNS-ovci prelaze Bandiću, a nije mu bio problem kad je HNS prešao Plenkoviću

>Sve afere HNS-ovog Ivana Vrdoljaka – optuženog za prijetnje hrvatskom članu NE Krško

Nakon posljednjih izjava predsjednika Zorana Milanovića i vrijeđanja legalne postrojbe HV-a – HOS-ovaca, napadima i ustašizaciji Domovinskog rata, pridružio se i Vrdoljak koji je kritizirao upotrebu pozdrava koji je podizao borbeni moral hrvatskih vojnika u najtežim trenucima i koji je jedan od simbola borbe hrvatskog naroda za slobodu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“HNS kao liberalna stranka najoštrije osuđuje korištenje uzvika „Za dom spremni“ u javnom prostoru Republike Hrvatske, kako u bilo kojoj prilici i formatu, tako i na obilježavanju 25. obljetnice Vojno-redarstvene operacije Bljesak. Potpuno razumijem reakciju predsjednika RH Zorana Milanovića jer taj uzvik i meni izaziva gađenje.“, kazao je Vrdoljak.

Uz bivšeg ministra i aktualnog Plenkovićevog koalicijskog partnera vežu se brojne afere – od nepravilnosti u dodjeli bespovratnih sredstava u ministarstvu, prijetnji pa sve do ugradnje razdjelnika.

Napušta čelno mjesto u stranci: “Vratio sam se u poduzetništvo”

Vrdoljak je najavio odlazak s mjesta predsjednika HNS. Izbori unutar stranke održat će se 24. svibnja, a kandidati za lidera su Predrag Štromar i Boris Blažeković.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Odlazim s pozicije predsjednika stranke da bih otvorio vrata novoj budućnosti HNS-a. Vratio sam se u poduzetništvo, a politički se vraćam u svoj rodni grad Osijek.”, kazao je početkom ožujka.

Kratki životopis

Ivan Vrdoljak rođen je 1972. godine u Osijeku gdje je završio osnovnu školu, gimnaziju (smjer matematika-informatika) i Elektrotehnički fakultet na kojem je i diplomirao elektrotehniku. Na početku radnog vijeka radio je u tvrtki RPM Engeharia u Brazilu kao projektant u programima AutoCad, a zatim u Novoj livani u Osijeku kao inženjer-pripravnik u automatizaciji.

Potom je prešao u tvrtku Neo inženjering gdje postaje voditelj projekata u procesima automatizacije i upravljanja. 2001. zajedno sa suradnicima osniva tvrtku ATO Inženjering u Osijeku, u kojoj je bio i direktor. Ivan je polaznik Akademije za politički razvoj Vijeća Europe, generacija 2005., član je Lovačkog saveza Hrvatske i Lovačkog društva Mursa iz Osijeka. Bavi se nogometom (osnivač i član malonogometnog kluba HNS Osijek).

Ivan Vrdoljak bio je u braku s magistricom edukacije matematike i fizike Ivanom, a iz toga braka ima jedno dijete. Nakon rastave, oženio se s Ivanom Podgajac, profesoricom matematike. Par se vjenčao u svibnju 2011. na rijeci Dravi na brodu Miroslava Škare. S drugom suprugom, Vrdoljak ima dvoje djece. Kći rođenu u rujnu 2013. godine te sina rođenog u lipnju 2015. godine.

Vrdoljak se tijekom političke karijere više puta našao u sukobu interesa

U svibnju 2016. godine njegova supruga Ivana prodala je tvrtku Visan Goran Tudoroviću, zadarskom poduzetniku, a u to vrijeme Tudorović je imao projekt Nova kamping koji je bio proglašen projektom od državnog interesa. Naime, tvrtka Visan tada je bila u dugovima, a Tudorović je za spomenuti projket dobio novac jer je bio na popisu strateških investicija.

Vrdoljaka se veže i za nezakonito poslovanje u HEP-u. Budući da je vlasnik jedne šestine dionica tvrtke ATO inženjering došlo je do sukoba jer je sve poslove ta tvrtka radila samo za HEP. Procjenjuje se da je tada oštetio državu za 150 milijuna kuna. Jedna od vlasnica dionica je i Vrdoljakova kuma Julija Đanić koja je od njega iznudila pobjedu na natječaju za obavljanje elektroinstalacijskih radova. Tada su oni zajedno prekršili hrvatski Ustav.

U rujnu 2016. godine Vrdoljak se sukobio s Marom Kristićem koji je bio zastupnik MOST-a. Nakon što je iznio popis osoba zaposlenih zbog kadroviranja HNS-a, Vrdoljak ga je napao i prozvao fašistom i uhljebom.

“Dalje analizirati ovakav spisak je bespredmetno. Ono što je predmetno jest da je posljednji put, kad je netko ovako nabrajao ljude je Goebbels. Fašisti. Što ćemo napraviti? Hoćemo li ubijati ljude po ulici ako je netko Srbin, ako je netko pripadnik neke stranke? Ili ćemo poštivati hrvatski Ustav prema kojem svi imaju jednaka prava”, kazao je Vrdoljak u Saboru.

“Kristić, najveći uhljeb u Dubrovačko-neretvanskoj županiji, ima moralno pravo nakon četiri ili pet promijenjenih stranaka doći ovdje i raditi popis ljudi kao Goebbels’”, rekao je vidno ljutiti Vrdoljak i tako priveo kraju svoje vrijeme za govornicom.

Vrdoljak je trenutno naveden kao predsjednik tvrtke Livit d.o.o. te kao suvlasnik, uz kolegu Klementa Bašića, tvrtke Sunčani Žnjan.

Projektom Sunčani Žnjan predviđena je izgradnja triju stambeno poslovnih zgrada u Splitu. Radi se o zgradi koja ima 10 stanova, dva poslovna prostora i garažna mjesta. Na gradilištu se vidi da se zgrada ubrzano dovršava. Prema oglašenoj cijeni, kvadratura stanova i poslovnih prostora vrijedi oko 16,4 milijuna kuna. Ali sam je Vrdoljak za 24 sata potvrdio da ih prodaju po višoj cijeni od onih na stranicama tvrtke: nešto nižoj od 3000 eura. Više pročitajte ovdje.

U svojoj tvrtki zaposlio je i bivšeg direktora Fonda za zaštitu okoliša Dubravka Ponoša. Riječ je o osobi koju je netom prije razriješila Vlada (čiji dio je i HNS) zbog prijetnji fizičkim nasiljem prema zaposleniku.

Mediji su u posljednjoj aferi krajem listopada 2019. otkrili kako je Vrdoljak kupio stan u Zagrebu vrijedan najmanje 2,4 milijuna kn. Dotični stan nalazi se na najvišem, osmom katu novoizgrađene zgrade na Zavrtnici. Sam je Vrdoljak potvrdio da je kupio stan te tvrdi da ga je platio 320 tisuća eura, odnosno gotovo 2,4 milijuna kuna. Vrdoljak je u odgovoru na upit novinara kazao da je 140 tisuća eura osigurao preko stambenog kredita te “iz prodaje poslovnih udjela u tvrtki čiji je bio vlasnik od 2001. godine te dio iz pozajmice prijatelja koja se jasno može vidjeti transakcijom u banci na tekućem računu”. No, dio Vrdoljakova odgovora vezan za poslovne udjele ne odgovara njegovim dosadašnjim izjavama te javnim dokumentima. Više o tome pročitajte ovdje.

Novi-stari predsjednik stranke brani koaliciju s HDZ-om

U lipnju 2017. godine nakon višesatnih pregovara Ivan Vrdoljak je odlučio podnijeti ostavku na mjesto predsjednika HNS-a i na sve svoje političke funkcije. Razlog tome je taj što nije želio dopustiti da se HNS podijeli. Naime, ranije toga dana Andrej Plenković izrazio je želju da HDZ uđe u Vladu u koaliciji s HNS-om. Iako je podnio ostavku na mjesto predsjednika HNS-a, Vrdoljak će ostati u stranci.

“Podnosim ostavku, HNS ne ulazi u Vladu”, tvrdio je tada.

Samo nekoliko dana nakon stranka koja u 27 godina postojanja nikada nije blisko surađivala s HDZ-om ušla je u koaliciju s njom. Plenkovićevo koaliranje s liberalnom strankom kritizirali su i unutar HDZ-a.

Nakon što je HNS odlučio u lipnju 2017. godine poduprijeti nestabilnu većinu HDZ-a, mnogi su članovi dobrovoljno izašli iz stranke (među njima i četvero zastupnika u Saboru), te se na čelu sa zastupnicom u Hrvatskom saboru Ankom Mrak Taritaš utemeljili novu stranku Građansko-liberalni savez (GLAS).

Već u prosincu 2017. Vrdoljak je kao jedini kandidat ponovno izabran za novog-starog predsjednika HNS-a.

Vrdoljak je u svom govoru prije glasanja, o ulasku njegove stranke u Vladu i koaliciju s HDZ-om, kazao da je HNS napravio preokret i konačno izašao iz ideoloških rovova kako bi stavio zemlju i ljude na prvo mjesto. Poručio je da je HNS tu kako bi ostavio trag te da mu je drago što su prekinuli suradnju s ljudima kojima je stranački interes ispred nacionalnog. Prema njegovim riječima, iako su zbog koalicije s HDZ-om morali slušati uvrede i laži, rezultati koje su napravili u ovih šest mjeseci koliko su u Vladi, pokazuju da su to učinili u interesu Hrvatske koju su spasili, rekao je, od krize i propadanja.

Političko djelovanje

Vrdoljak je 2000. godine postao tajnik HNS-ove podružnice Osijek i član Županijskog vijeća HNS-a Osječko-baranjske županije. Godinu dana poslije izabran je za člana Središnjeg odbora HNS-a, a 2002. i za predsjednika osječkog HNS-a. 2004. bilježi napredak u političkoj karijeri te je izabran za predsjednika Slavonsko-baranjskog regionalnog saveza HNS-a, a postaje i članom Predsjedništva stranke te vijećnik u Županijskoj skupštini Osječko-baranjske županije. 2006. je izabran za vijećnika u osječkom Gradskom vijeću.

Na izborima 2008. pod njegovim vodstvom koalicija HNS-HSU-Zeleni osvojila je malo ispod 9%. Obnašao je  dužnost zamjenika gradonačelnika grada Osijeka zaduženog za društvene djelatnosti i gospodarstvo.

Na parlamentarnim izborima u prosincu 2011. godine na listi koalicije HNS, SDP, IDS, HSU, poznatije pod imenom Kukuriku koalicija, u IV. Izbornoj jedinici izabran je u Hrvatski sabor. Nakon pobjede koalicije na izborima 2011., Ivan Vrdoljak ulazi u dvanaestu Vladu RH kao ministar graditeljstva i prostornog uređenja. Tu je dužnost obnašao do studenog 2012. godine kada prelazi na dužnost ministra gospodarstva.

Na redovnim parlamentarnim izborima u studenom 2015. Ivan Vrdoljak je ponovno izabran za saborskog zastupnika u IV. izbornoj jedinici kao kandidat koalicije Hrvatska raste (SDP, HNS, HSU, Laburisti, A-HSS, ZS) s najvećim brojem preferencijalnih glasova (8657 glasova).

U travnju 2016. na Izbornom saboru Hrvatske narodne stranke – liberalnih demokrata izabran je za predsjednika stranke.

Na izvanrednim parlamentarnim izborima u rujnu 2016. Ivan Vrdoljak je još jednom izabran za saborskog zastupnika na listi Narodne koalicije (SDP, HNS, HSS, HSU).

Nakon što je HNS odlučio u lipnju 2017. godine poduprijeti nestabilnu većinu HDZ-a, mnogi su članovi dobrovoljno izašli iz stranke. Vrdoljak je ostao u stranci i nastavio djelovanje, a trenutno je blizak suradnik Andreja Plenkovića.

Istraživanja javnog mnijenja, CRO Demoskop i Crobarometar pokazuju da HNS ubrzano nestaje

HNS trenutačno ima vrlo nizak rejting među biračima, kreće se oko svega dva posto potpore, što su pokazali i izbori za Europski parlament na kojima je HNS osvojio tek 2,60 posto glasova.

Vrdoljaka nizak rejting ne brine.

“Mi danas, uostalom kao što je to i uobičajeno u političkom životu, imamo puno izazova i pred njima ne treba zatvarati oči: nizak rejting, pad energije, odlazak pojedinaca iz stranke… To je sve faza u kojoj je sada HNS, ali bile su i druge stranke”, pravdao je nedavno gubitak povjerenja birača.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.