Poduzetnik Nenad Bukovec, koji je prošli tjedan počinio samoubojstvo, dva je puta došao u urede Gradske uprave kod Luke Korlaeta netom prije nego li si je oduzeo život.
“Gospodin Bukovec je pokušao doći do naplate svojih potraživanja, izložio je svoje probleme, a zamjenik Korlaet ga je uputio dalje na gradska poduzeća. Poslije je, kako smo doznali, došla informacija da dokumentacija o tim poslovima ne postoji”, rekao je u četvrtak zagrebački gradonačelnik Tomislav Tomašević. Javnost nije dobila više informacija, jer Tomašević nije htio komentirati kako to da dokumentacija ne postoji, niti je spominjao konkretni iznos koji je poduzetnik potraživao, ali je dodao da “očekuje da će biti još uhićenja”.
“Izgledao je vidno izbezumljen i na rubu suza“. Kako za radove nisu postojali ni računi, ni ugovori, molio ih je da nazovu Gradska groblja da mu plate, doznaje RTL od zaposlenika Gradske uprave. Sve se odvilo, kažu, tjedan dana nakon preuzimanja mandata nove lijeve vlasti.
Bukovec je tražio novac od radova nakon potresa, koje je obavljao na Mirogoju, Markovu Polju, Kašini i Gornjem Vrapču. Radovi su obavljeni, no plaćeno mu je samo za Gornje Vrapče, jer su se dva neovisna vještaka, nakon izlaska na teren, složila da su radovi zaista vrijedili 87.000 kuna. Za preostale radove Bukovec nije dobio novac, jer njihova vrijednost nije bila usuglašena. Iz Gradske uprave navode kako je tražio “više stotina tisuća kuna”.
Podsjetimo, u srijedu rano ujutro uhićeni su bivši direktor te Holdingove podružnice Patrik Šegota i njegova sestra Tamara Šegota, a osim njihovih stanova i poslovnih prostora policija je pretraživala i stanove još nekih Šegotinih suradnika. Šegotu koji je direktor groblja bio nepune dvije godine, od kraja 2018. pa do listopada 2020., policija i USKOK sumnjiče da je poduzetniku Nenadu Bukovcu pogodovao pri dobivanju poslova s grobljima vrijednih oko 4 milijuna kuna, a da mu je ovaj zauzvrat gradio kuću s bazenom u Njivicama na Krku te još platio oko 670.000 kuna.
Druga točka koja tereti Šegotu odnosi se na davanje u najam kućica za prodaju cvijeća na zagrebačkome Mirogoju i to za četiri tvrtke koje su netom prije bile osnovane – Tulipan, Jaglac, Verdura i Kamelia flor. Istražitelji sumnjaju da je iza tih tvrtki, zapravo, ponovno stajao Bukovec. Šegotu sumnjiče da je, postavljajući nevjerojatne, kratke rokove za prijavu na natječaj za dobivanje u najam tih mjesta za prodaju cvijeća, on zapravo onemogućio bilo kojega drugoga ponuđača da dobije na natječaju.
Bivši riječki HDZ-ovac prijavio tvrtku Nenada Bukovca
Bivši riječki HDZ-ovac Hrvoje Burić, prijavio je tvrtku Prigorac-građenje Nenada Bukovca nadležnim tijelima i time usmjerio jedan krak policijske istrage vezane uz Gradska groblja, piše Novi list.
Faktoring tvrtka koja se spominje u vezi slučaja tvrtke pokojnog Nenada Bukovca, a za koju USKOK sumnja da je bilo namještanja poslova u aferi Šegota, pripada Hrvoju Buriću.
Tvrtka Ad astra konzalting pojavljuje se kao vjerovnik, za iznos od nekoliko milijuna kuna koji se spominje u poslovanju tvrtke pokojnog Bukovca, Prigorac-građenje.
Milijuni bez papira
Prema onome što je dosad poznato, nakon što je Patrik Šegota smijenjen u Gradskim grobljima prošle godine nakon afere s dodjelom kućica za prodaju cvijeća, sada već pokojni Nenad Bukovec, koji je prošlog tjedna počinio suicid, a koji je cijelo vrijeme poslovao s Gradskim grobljima, poslao je novom čelniku Groblja Roku Gruji i upravi Holdinga račune za izvedene radove na tri groblja.
Radi se o milijunskim iznosima, ali je postojao problem: nije postojala narudžbenica za te radove.
Holding zato nije više plaćao te radove, nego je angažirao vještake koji su procijenili da su i prethodni radovi prenapuhani, te je Bukovec potraživao preko tri milijuna kuna.
U međuvremenu je tvrtka zapala u probleme, i zbog toga je Bukovec počeo prodavati dugove.
Naime, Bukovčeva tvrtka Prigorac-građenje obratila se sudu sa zahtjevom za restrukturiranjem i predstečajnom nagodbom, a u tom dokumentu od 31. ožujka ove godine kao tvrtka prema kojoj Bukovec ima dugovanja spominje se Ad astra konzalting, i to sa iznosom od 6,5 milijuna kuna.
Istovremeno, drugi vjerovnici su tvrtka Granex, koja se spominje u biznisu sa cvijećem i povezana je sa akterima priče, te tvrtka Šegotine sestre Tamare, Notitia.
Policija je po slučaju Gradskih groblja počela “kopati” još prošle godine, nakon smjene Šegote i sumnjivih natječaja oko kućica za cvijeće, dok se Burić očito tek na proljeće uključio u slučaj, a kad je vidio da se radi o napuhanim računima za radove na grobljima i nemogućnosti naplate tog novca, sve je prijavljeno, navodi Novi list.
Bio pod mjerama istražitelja
Kako piše 24 sata, istražitelji USKOK-a najviše su fokusirani na poslove uhićenog bivšeg direktora Gradskih groblja s tvrtkom Prigorac-građenje i njenim preminulim vlasnikom Nenadom Bukovcem. On je bio pod mjerama istražitelja i bio bi uhićen sa Šegotom i ostalima da je živ, neslužbeno je potvrđeno.
Radi se o velikoj mreži poslova i nizu detalja koji su prethodili i istrazi. Sve je počelo s aferom s kućicama na Mirogoju pred blagdan Svih svetih prošle godine. Šegota je tada vodio Gradska groblja, a natječaj za zakup četiri nove kućice bio je namješten. Kućice je naručila tvrtka Granex, izravno povezana s Prigorac-građenjem koje je vodio Nenad Bukovec.
Veza između Šegote i Bukovca
Poveznica Šegote i Bukovca bila je i Šegotina sestra, Tamara, koja je bila jedno vrijeme u Nadzornom odboru sesvetske tvrtke Prigorac-građenje. Kućice su na kraju uklonjene, pjevačica Velina Oršolić, čije se ime spominje, iz njih je izašla, a Šegota je prebačen na mjesto pomoćnika u Zagrebparkingu.
Nakon što je Šegota smijenjen, tek tada se počinju otkrivati pravi razmjeri poslova između njih dvojice. Naime, Bukovec je poslao novom čelniku Groblja Roku Gruji i upravi Holdinga račune za izvedene radove na tri groblja. Za milijunske iznose nije postojala narudžbenica za te radove.
Nesuđeni vlasnik Zadarskog lista
Bukovec je i nesuđeni vlasnik Zadarskog lista, piše lokalni zadarski portal 057.Info.
On je 2014. godine, na ime predujma, tadašnjem vlasniku Albertu Faggianu, kako navodi 057info, isplatio 700.000 kuna, a ostatak je trebao biti uplaćen u kraćem vremenskom roku. Ni tada ni danas nije bilo jasno zašto bi građevinski poduzetnik iz Soblinca kupovao lokalni zadarski dnevnik, pa se vjerovalo da to radi za nečiji račun, odnosno za zadarskog poduzetnika koji je već bio u medijskom biznisu. To se potvrdilo skorim kadrovskim rješenjima.
“Ja jesam novi vlasnik RTD-a Zadar i to je sve što vam mogu reći. Za sva ostala pitanja obratite se šefu uprave Nevenu Klarinu”, kazao je tada Bukovec za medije ali taj posao na kraju ipak nije realiziran.
> Afera Groblja: Kći prvog predsjednika Ustavnog suda činila usluge za mizerni mito
Trokatnica u Soblincu
U Sesvetama su braća Bukovec, Nenad i njegov mlađi brat, poznati po ocu koji je bio obrtnik, bavio se skladištenjem građevinskog materijala, te je počeo gradnju trokatnice u Soblincu koja je i danas nedovršena. Upravo zbog makinacija u zemljišnim knjigama na toj nekretnini u pritvoru su ovih dana završile i djelatnice Zemljišnoknjižnog odjela u Sesvetama.
Riječ je o drugom kraku antikorupcijske akcije zbog primanja i davanja mita kojim su zahvaćene voditeljica zemljišnoknjižnog odjela sesvetskog Općinskog suda Ana-Marija Končić (65), njezina referentica Suzana Plivelić (51) i sesvetski poduzetnik Alen Peruško (55).
Policija i Uskok su, ne navodeći njihove identitete, precizirali da su Končić i Plivelić tijekom veljače i ožujka 2021. provele žurni upis kupoprodaje, pozajmice i uknjižbe prava u korist članova Bukovčeve obitelji i njegovih tvrtki. Bukovac im je zauzvrat, nadodaju policija i tužiteljstvo, po zaposlenicima svojih tvrtki dao mito od sedam tisuća kuna koje su Končić i Plivelić međusobno podijelile.
Uz to, Končić i Plivelić se sumnjiče da su u lipnju dogovorile s Peruškom, koji je kolateralna žrtva u ovom slučaju, žurno brisanje založnog prava s nekretnine tvrtke u vlasništvu Peruškovog sina za naknadu od 500 kuna koje su također međusobno podijelile.
Končić i Plivelić neće ići u pritvor jer su u međuvremenu udaljene s dužnosti na sesvetskom sudu.
Tekst se nastavlja ispod oglasaIzvor: narod.hr/novi list/24sata