Tko je s kim u saborskom klubu i zašto su oni važni?

Foto: fah

U Hrvatskom saboru dosad su oformljeni klubovi Domovinskog pokreta, HDZ-a, SDP-a, zatim Klub nacionalnih manjina, Klub SDSS-a, Klub IDS-a, Klub HSS-a i HSU-a, Klub Mosta, Klub Hrvatskih suverenista, Klub HSLS-a i Reformista, Klub zastupnika zeleno-lijevog bloka te Klub HNS-a i nezavisnih zastupnika.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Iako se očekivalo da Stranka s imenom i prezimenom, Pametno i Fokus, koji su zajednički na koalicijskoj listi izašli na izbore, oforme zajednički klub zastupnika, zastupnik stranke Fokus Dario Zurovec nije želio u zajednički klub. Marijana Puljak iz Pametnog i Dalija Orešković iz Stranke s imenom i prezimenom dogovorile su osnivanje kluba s GLAS-ovom predsjednicom Ankom Mrak Taritaš.

Što je važno znati o klubovima zastupnika?

Klub zastupnika u Hrvatskom saboru čine najmanje tri zastupnika. Svaki zastupnik može biti član samo jednog kluba, a zastupnik iz reda nacionalnih manjina može biti i član kluba stranke kojoj pripada, uz njezin pristanak.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Klubovi zastupnika imaju sljedeća ustavna prava:

  • pravo predlaganja zakona,
  • obveznog davanja predhodnog mišljenja na ustavnu ovlast predsjednika Republike o sazivanju Hrvatskog sabora na izvanredno zasjedanje,
  • savjetovanje predsjednika Republike, a na prijedlog Vlade i uz supotpis predsjednika Vlade, o raspuštanju Hrvatskog sabora ako na zahtjev Vlade Hrvatski sabor Vladi izglasa nepovjerenje ili u roku od 120 dana od dana predlaganja ne donese državni proračun.

Jedna od najvažnijih stvari oko formiranja kluba zastupnika i priključivanje klubovima zastupnika jest da to pruža više mogućnosti djelovanja u Saboru, primjerice veću minutažu u raspravama jer mogu govoriti u ime kluba.

Poslovnik Hrvatskog sabora predviđa mogućnost osnivanja Kluba zastupnika uz jedan od navedenih uvjeta:

Tekst se nastavlja ispod oglasa
  • politička stranka koja ima najmanje tri zastupnika,
  • dvije ili više političkih stranaka koje imaju zajedno najmanje tri zastupnika,
    najmanje tri nezavisna zastupnika,
  • zastupnici iz reda nacionalnih manjina.

Klubovi zastupnika obvezni su o svom osnivanju izvijestiti tajnika Sabora, priložiti svoja pravila rada te podatke o članovima. Tajnik Sabora osigurat će klubovima zastupnika, razmjerno broju članova kluba, prostorne i druge tehničke uvjete za rad (dvoranu za sjednice, prijepis, umnožavanje, dostavu materijala i drugo).

Klub zastupnika ima pravo zaposliti djelatnika na poslovima tajnika kluba, u pravilu iz Stručne službe Sabora. Iznimno, klub zastupnika ima pravo, na određeno vrijeme, zaposliti djelatnika na poslovima tajnika kluba izvan djelatnika Stručne službe Sabora a na teret sredstava Sabora. Klubovi zastupnika mogu zaposliti jednog, a na svakih sljedećih 15 članova kluba i više djelatnika na poslovima savjetnika, iz Stručne službe ili izvan nje, a na teret sredstava Sabora.

Predsjednik Kluba zastupnika, u pogledu prava i obveza, ima status predsjednika radnog tijela Sabora. On zastupa parlamentarnu stranku ili skupinu zastupnika u Hrvatskom saboru.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U hrvatskoj političkoj praksi predsjednik Kluba zastupnika je jedan od najznačajnijih stranačkih, ali i parlamentarnih dužnosnika. Predsjednik Kluba odgovoran je za parlamentarni rad svojih zastupnika i koordinira aktivnost stranke u Saboru. On provodi smjernice stranke u Saboru, posebno o odlučivanju u saborskim odborima i davanja podrške pojedinim zakonima, rezolucijama, imenovanjima i razrješenjima saborskih dužnosnika i Vlade.

Kada je stranka u oporbi, često je predsjednik stranke ujedno i predsjednik Kluba zastupnika u Saboru. Predsjednik Kluba zastupnika većinske stranke ima ulogu osigurati nazočnost zastupnika kako bi prijedlozi Vlade ili stranke dobili potrebnu saborsku većinu.

U razvijenim europskim demokracijama predsjednik Kluba zastupnika često je po ulozi druga osoba odmah iza predsjednika stranke.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.