Tko je zapravo prof. Vinko Filipović, ravnatelj Nacionalnog centra za vanjsko vrednovanje obrazovanja, koji je nedavno maturantici koja se potpisala na esej iz hrvatskog jezika, te zbog toga pala maturu, poručio neka – očvrsne?
Ovaj profesor geografije, koji je 17 godina radio kao učitelj u javnosti je najpoznatiji kao
član Povjerenstva za prosudbu svih programa o spolnom odgoju koji se provode u osnovnim i srednjim školama. U javnost je nedavno dospjela i vijest da je 2019. godine pravomoćno osuđen na zagrebačkom Općinskom sudu zbog uznemiravanja bivše zaposlenice Agencije za odgoj i obrazovanje (AZOO), kojoj je bio na čelu. Vinko Filipović je prema presudi bivšoj zaposlenici zbog uznemiravanja isplatio preko 60.000 kuna.
Nema pravo žalbe
Ali, vratimo se prvo ovogodišnjoj državnoj maturi: Otkrivanje identiteta jedan je od razloga za poništenje ispita, stoji u Pravilniku o polaganju državne mature. Ispiti su poništeni za ukupno 24-ero učenika koji su se potpisali. Mnogi to smatraju nepravednim, a Filipović je rekao:
‘Žao mi je što se u ovom slučaju učenica o kojoj se govori tako osjeća. Isto tako, žao mi je i ostalih 23 učenika koji su se potpisali. Ali napominjem, od 28.451 učenika samo je njih 24 iščitalo ili nije dobro pročitalo upute. Jer u svakom ispitnom listu za svaki predmet stoji vrlo jasna odredba da nije dopušteno potpisivanje imenom i prezimenom.
Komentirao je i činjenicu da na odluku ravnatelja NCVVO-a o diskvalifikaciji s državne mature nema prava žalbe.
> Maturantica u raljama birokracije: Pala kompletnu maturu iz Hrvatskog jer se potpisala na esej
> Sjećate li se kako je HBK 2012. stala protiv ideologije u SDP-ovom “zdravstvenom odgoju”?
Ustavno ili ne?
‘Uistinu pravilnik jasno kaže da je odredba kojom se sankcionira odluka ravnatelja NCVVO-a. Zašto nema žalbe? U tom smislu pravilnik je vrlo jasan i decidiran da je nema. Je li to doista ustavno ili nije, to je na nekim drugim mjerodavnim institucijama da same ocijene. Istina je, dosad se na tu odredbu nitko u tom pravnom smislu nije žalio’, rekao je Filipović te je poslao i poruku diskvalificiranoj maturantici:
‘Poručio bih joj da pokuša imati snage i da nadvlada jednu situaciju u kojoj se našla i da iz toga očvrsne i shvati da se u životu događaju stvari koje možda osobno doživljavamo kao uperene protiv nas, ali isto tako shvatit će da se u svakom društvu moraju poštivati pravila i zakoni jer je to jedino jamstvo da će društvo biti bolje. U suprotnom idemo u anarhiju.’ – rekao je Filipović u razgovoru za N1.
Tko je Vinko Filipović?
Filipović je najpoznatiji po tome što je pokušao progurati sporni spolni odgoj u škole.
Bivši je ravnatelj Agencije za odgoj i obrazovanje. Na toj je funkciji bio od 1. studenoga 2004. do 20. veljače 2015. Na čelu Agencije bio je i za vrijeme SDP-ovog ministra Željka Jovanovića te je pokušavao nametnuti uvođenje nestručnog i ideološki obojenog zdravstvenog odgoja u sve škole u Hrvatskoj – što njemu i SDP-ovom Jovanoviću nije pošlo za rukom. Mediji su i tada, kao i kod slučaja Obiteljskog zakona već napali predloženu odredbu prema kojoj će roditelji moći birati alternativu za kurikule, poput građanskog odgoja i zdravstvenog odgoja, koji utječu na formiranje stavova.
Dio građana i roditelja izrazilo je zabrinutost zbog nametanja dehumanizirajuće (feminizam) i znanstveno neutemeljene teorije (rodne teorije), kao pozitivne civilizacijske stečevine.
Zdravstveni odgoj i osporavanje prava roditelja u odgoju djece
Zdravstveni odgoj je obvezni kurikul uveden u osnovne i srednje škole u Republici Hrvatskoj odlukom ministra Jovanovića od 28. rujna 2012. Problematično je bilo to što je program izrađen i objavljen mjesec dana prije nego je uveden u škole, također nije postojalo neutralno stručno ocjenjivanje programa te javna rasprava o sadržaju te je u programu sporno promoviranje rodne ideologije.
Zbog svega je oformljena i Građanska inicijativa “Ne dirajte djecu!”, koja je u sklopu kampanje u Hrvatskoj organizirala niz predavanja Judith Reisman i upozoravala na negativan aspekt zdravstvenog odgoja.
Krajem prosinca 2012. HBK je tiskala i distribuirala informativni letak kojim jasno izražava svoje protivljenje zdravstvenom odgoju kako ga je zamislio tadašnji SDP-ov ministar, jer se time nije zadržala samo na izražavanju načelnog stava u medijima nego se učinio roditeljima dostupnim kratak izbor najupitnijih ideja iz udžbenika za zdravstveni odgoj.
HBK o zdravstvenom programu
Obrazloženje HBK je sljedeće:
“Mnoge vrjednote koje ste vi, roditelji, prenosili svojoj djeci, kao i način na koji ih odgajate, taj zdravstveni program razara, imajući za cilj nametanje potpuno neprihvatljivih stavova o spolnosti, braku i obitelji, suprotnih kršćanskoj antropologiji i hrvatskom narodnom biću. Vaša djeca nisu vlasništvo države. Vi ste ih rodili, othranili i za njih skrbite. O vama roditeljima ovisi što će i kakva će jednoga dana postati vaša djeca.”
Filipović o pravima roditelja
Filipović, novoizabrani v.d. ravnatelj NCVVO-a, je govorio kako “roditelji nemaju pravo držati djecu u neznanju i sprječavati im dotok temeljnih informacija”:
“Zdravstveni odgoj ni na koji način nije se smjelo, po meni, politizirati i davati mu neke ideološke predznake jer je on u interesu djece i njihovog zdravlja, odrastanja, sprječavanja različitih vrsta ovisnosti, spolno odgovornog ponašanja, spolno prenosivih bolesti i svega ostalog što on obuhvaća.”, rekao je Filipović 2013. godine u središnjem Dnevniku HTV-a uz obrazloženje: “Vrlo često pozivanje na članak 63. Ustava i prava roditelja na odgoj se jednoznačno tumači.
Odustanak Vlade
Naime, u obrazloženju Ustavnog suda između ostalog stoji da je odgovornost roditelja u smislu članka 63. stavak 2 Ustava ograničena pravom djeteta na potpuni i skladan razvoj njegove osobnosti. To ujedno znači da roditelji nemaju pravo držati djecu u neznanju i sprječavati im dotok temeljnih informacija i sadržaja važnih za potpun i skladan razvoj njihove osobnosti.”, zaključio je Filipović.
Zbog odustanka Vlade od građanskoga odgoja i obrazovanja, Good inicijativa za sustavno i kvalitetno uvođenje građanskoga odgoja i obrazovanja 2014. je zatražila ostavku ravnatelja Agencije za odgoj i obrazovanje (AZOO) Vinka Filipovića. Unatoč odustanku, Filipović je i dalje uvjeravao kako u građanskom i zdravstvenom odgoju, kasnimo 20 godina te je istaknuo nužnost njihova postojanja u obrazovnom sustavu.
Uvažavanje različitosti
„Iskustva sa Zdravstvenim odgojem i referendumom o braku pokazala su da je postojanje i uvažavanje različitosti u Hrvatskoj nekima vrlo teško prihvatljivo i strano, što je pak u demokraciji normalno i uobičajeno“, upozorili su tada iz udruge Vigilare.
Odvjetnik Krešimir Planinić, član upravnog odbora udruge U ime obitelji, istaknuo je kako je i u Obiteljskom zakonu prioritet na roditeljskom odlučivanju odnosno zakonskom zastupniku koji odlučuje za dijete. “Roditelj/skrbnik je ispred države u odlučivanju za dijete. Pogotovo u dijelovima koji se ne temelje na znanstvenim činjenicama. Znanstvene činjenice nisu sporne, ali ako se radi o uvjerenjima, onda tu roditelji/skrbnici moraju imati presudnu odluku. To je bio jedan od razloga zašto je bila ukinuta odluka o zdravstvenom odgoju 2013. godine.”, rekao je Planinić.
Ukinuta HTV-ova emisija
Bivša urednica HTV-ove emisije Slika Hrvatske i aktualna saborska zastupnica Karolina Vidović Krišto u svojoj je emisiji od 29. prosinca 2012., nazvanoj “Pedofilija kao temelj spolnog odgoja?”, pročitala pismo gledatelja Žarka koji je uvođenje spolnog odgoja u hrvatske škole poistovjetio sa seksualnim zlostavljanjem mladih i djece. Potom je uslijedilo i prikazivanje pojedinih isječaka iz kontroverznog filma The Kinsey Syndrome u kojem autor Christian J. Pinto kritizira znanstveni rad pionira seksualne revolucije Alfreda Kinseya.
Pinto u filmu iznosi niz tvrdnji poput one da je seksualnu revoluciju potaknuo znanstveni rad seksualnog psihopata koji je surađivao s nacističkim pedofilom te ga poticao na silovanja i moguća ubojstva djevojčica. HRT se u roku od 24 sata ispričao gledateljima: “HRT se ispričava gledateljima emisije Slika Hrvatske (koja se emitira za iseljenike) na jučerašnjoj emisiji urednice i voditeljice Karoline Vidović Krišto. Ističemo kako stavovi izneseni u emisiji nisu stavovi HRT-a.”
U sljedećih 10 dana emisija je ukinuta. Američka aktivistkinja Judith A. Reisman poslala je tada pismo podrške Karolini Vidović Krišto.
Na sjednici održanoj 22. svibnja 2013. Ustavni sud Republike Hrvatske donio je odluku o ukidanju kurikula zdravstvenog odgoja, s obrazloženjem da država nije na uravnotežen način uskladila sadržaje zdravstvenog odgoja s ustavnim pravom i slobodom roditelja u odgoju djece i da se proces uređivanja i implementacije nije događao na način koji je u skladu s demokratskim načelima koje je država dužna poštovati i provoditi.
Uznemiravanje djelatnice
Kako smo pisali, Filipović je 2019. godine osuđen zbog uznemiravanja bivše zaposlenice Agencije za odgoj i obrazovanje (AZOO), kojoj je bio na čelu.
U svojoj prethodnoj ravnateljskoj poziciji u Agenciji za odgoj i obrazovanje (AZOO) uznemiravao je tada podređenu djelatnicu čime su joj povrijeđeni dostojanstvo, čast i ugled. Proizlazi tako iz pravomoćne presude Općinskog radnog suda u Zagrebu s kraja travnja 2019., koju je u anonimiziranom obliku sud ustupio portalu Telegram na njihov zahtjev.
Neprijateljsko okruženje
Vinko Filipović je prema presudi bivšoj zaposlenici zbog uznemiravanja isplatio preko 60.000 kuna. Nadalje, sud je u presudi odbacio da je Filipović diskriminirao kolegicu na radnom mjestu, no utvrdio je da ju je uznemiravao na temelju njenog članstva u Sindikatu i Radničkom vijeću, zbog čega je ona kroz duži vremenski period trpjela “jake duševne boli, strah, nelagodu i neprijateljsko okruženje”.
Unatoč tome, presuda nema posljedice na Filipovićev radni odnos jer je “umnogome pridonio stabilizaciji odnosa među kolegicama i kolegama u NCVVO-u i uspješno je vodio tim NCVVO-a u ljetnom roku državne mature”, kako tvrdi šef Upravnog vijeća NCVVO-a, profesor Josip Faričić. On dodaje kako presuda “nije u domeni kaznenog prava niti bilo koje druge pravne domene”, stoga Filipović uživa visoku poziciju u razvoju obrazovanja iako je Ministarstvo obrazovanje pod kontrolom HDZ-a, odnosno Vlade Andreja Plenkovića.
Životopis
Kako stoji na stranicama Nacionalnog centra za vanjsko vrednovanje obrazovanja, Vinko Filipović, profesor geografije, sedamnaest je godina radio kao učitelj, bio je jedan od utemeljitelja Hrvatskog školskog sindikata Preporod, a od 1994. do 2004. i njegov predsjednik. Od 2004. do 2015. bio je ravnatelj Agencije za odgoj i obrazovanje, a potom savjetnik u Kabinetu ministra znanosti i obrazovanja. Od 2015. do 2021. radio je kao direktor razvoja i marketinga u Školskoj knjizi.
U svom je dugogodišnjem radu dobio brojna domaća i međunarodna priznanja za unapređivanje odgojno-obrazovne prakse, poput odlikovanja Časnika reda Akademskih palmi Vlade Republike Francuske odnosno predsjednika francuske Vlade g. Francoisa Fillona 2011. godine, te Godišnje nagrade „Ivan Filipović“ za promicanje pedagoške teorije i prakse 2012. godine.
Oskar znanja
Kao ravnatelj Agencije za odgoj i obrazovanje pokrenuo je unapređenje sustava stručnog usavršavanja svih sudionika odgojno-obrazovnog procesa (Strategija stručnog usavršavanja 2009.-2013., Strategija 2014.-2020.). Pokretač je organizacije prvog stručnog skupa o Domovinskom ratu 2008. godine te stručnog skupa o holokaustu, koji je uspješno provođen više od deset godina.
Potaknuo je efikasniji sustav napredovanja odgojitelja, učitelja i nastavnika u zvanja mentora i savjetnika, modernizirao sustav natjecanja i smotri učenika osnovnih i srednjih škola te osmislio Oskar znanja koji se od 2005. godine dodjeljuje učenicima državnim prvacima i učenicima koji su osvojili jedno od prva tri mjesta na međunarodnim natjecanjima.
Suradnja
Pokrenuo je suradnju i pružanje stručne pomoći učiteljima, nastavnicima i ravnateljima u Zapadnohercegovačkoj, Hercegbosanskoj i Srednjobosanskoj županiji, Zavodu za školstvo u Mostaru i Distriktu Brčko, kao i školama koje izvode nastavu na hrvatskom jeziku u Vojvodini i Mađarskoj.
Potpisnikom je mnogobrojnih sporazuma o suradnji poput Sporazuma između židovskog istraživačkog centra Memorijal de la Shoah u Parizu i Spomen-područja Jasenovac, a zajedno s Ministarstvom znanosti i obrazovanja potpisnik je Memoranduma o suglasnosti i suradnji u području poučavanja o holokaustu s Yad Vashemom, memorijalnim centrom mučenika holokausta i junaka u Izraelu, ugovora s Goethe Institutom te niza sporazuma o suradnji s drugim institucijama, sveučilištima i fakultetima, ministarstvima i stranim institucijama (UNESCO, UNICEF) i veleposlanstvima, strukovnim udrugama i civilnim sektorom. Potpisnik je Sporazuma o suradnji s Akademijom u Grenobleu i Nici.
Različite publikacije
Objavljuje tekstove na temu odgoja i obrazovanja u različitim publikacijama, recenzent je stručnih knjiga (Pasi Sahleberg, Lekcije iz Finske) i časopisa.
Bio je član Radne skupine za pripremu pregovora za poglavlje pregovora pravne stečevine EU (Poglavlje 26 Obrazovanje i kultura), Glavnog odbora za izradu nastavnog programa prema postojećem nastavnom planu u osnovnim školama, kao i član Povjerenstva za prosudbu svih programa o spolnom odgoju koji se provode u osnovnim i srednjim školama, zatim član Vijeća Ministarstva znanosti i obrazovanja za uvođenje državne mature u hrvatski školski sustav, član Radnog tima za izradu konceptualnog dizajna informacijskog sustava online upisa na studij, član Radne skupine za primjenu rezultata državne mature u pristupu visokoškolskom sustavu,
član Povjerenstva za praćenje provođenja državne mature i Nacionalni informacijski sustav prijava na visoka učilišta (NISPVU), uže radne skupine za izradu Nacrta temeljnog Zakona o školstvu i radne skupine za izradu Nacrta prijedloga Zakona o osnovnom školstvu, član Organizacijskog odbora za pripremu programa obilježavanja Godine Nikole Tesle, član Operativnog odbora za provedbu Programa obilježavanja Godine Nikole Tesle u RH, član Upravnog odbora za provedbu projekta Poboljšavanje društvene prihvaćenosti o obrazovnih postignuća Roma, koordinator Povjerenstva za izradu međupredmetnih kurikuluma Građanskog odgoja i obrazovanja, koordinator Povjerenstva za izradu kurikuluma zdravstvenog odgoja za učenike osnovnih i srednjih škola,
voditelj Radne skupine za izradu kriterija nagrađivanja učenika za iznimna postignuća na natjecanjima, član radne skupine za izradu Nacrta prijedloga Odluke o elementima i kriterijima za izbor kandidata za upis u srednje škole 2014./2015., član Vijeća za djecu i član Nacionalnog odbora za borbu protiv nasilja u sportu, član Povjerenstva za dodjelu Nagrade „Luka Ritz“ za promicanje tolerancije i škole bez nasilja.
* Ovaj tekst sufinanciran je sredstvima Fonda za poticanje pluralizma i raznovrsnosti elektroničkih medija
Tekst se nastavlja ispod oglasa