Tko su kandidati 4 najveće stranke u I., II. i III. izbornoj jedinici

Foto: Fah (Fotomontaža: Narod.hr)

Parlamentarni izbori u Republici Hrvatskoj održat će ovu nedjelju po posebnim preporukama i uz pridržavanje epidemioloških mjera.

Prema novim uputama osobe koje su u samoizolaciji moći će glasati ispred ulaza stana ili kuće u kojem/kojoj imaju prebivalište i pritom obavezno nositi masku za nos i usta.

> Znate li kojoj izbornoj jedinici pripadate i tko vas je predstavljao u Hrvatskom saboru?

>HDZ je u izbornom programu 2016. obećavao uvođenje e-glasovanja: Danas postoje svi preduvjeti za njegovo uvođenje

> Dr. sc. Milardović za Narod.hr o važnosti uvođenja dopisnog i e-glasovanja u ovom trenutku

Tko se nalazi na listama HDZ-a, SDP-a, Mosta i Domovinskog pokreta u I., II. i III. izbornoj jedinici

Zastupnike u Hrvatskom saboru biramo na parlamentarnim izborima pri čemu svaka od 12 izbornih jedinica bira svoje predstavnike. Zakonom je teritorij Republike Hrvatske podijeljen na deset izbornih jedinica, dok je jedanaesta izborna jedinica zasebna izborna jedinica u kojoj zastupnike u Sabor biraju hrvatski državljani koji nemaju prebivalište u Republici Hrvatskoj. Dvanaestu izbornu jedinicu čini cjelokupno područje Republike Hrvatske u kojoj pripadnici autohtonih nacionalnih manjina biraju svoje zastupnike u Sabor.

Parlamentarni izbori pred nama bit će vrlo neizvjesni te će izborne bitke biti vrlo tijesne u većini izbornih jedinica. Međutim, u četiri jedinice – drugoj, desetoj, četvrtoj i petoj vodit će se bitka za svaki glas birača. Zbog toga stranke u te jedinice planiraju ići s jakim imenima, a pojačali su se i igračima iz drugih stranaka ili nezavisnim kandidatima.

Prva izborna jedinica- od zagrebačkih Šestina preko Vrapča zapadnim dijelom Zagrebačke županije do slovenske granice

I. izborna jedinica obuhvaća sjeverozapadni dio Zagrebačke županije (gradovi i općine: Bistra, Brdovec, Dubravica, Jakovlje, Luka, Marija Gorica, Pušča, Zaprešić) te dio centra i zapada Grada Zagreba.

MOST NEZAVISNIH LISTA – MOST
1. MARIJA SELAK RASPUDIĆ
2. DRAGANA TURKALJ
3. MISLAV KRALJEVIĆ
4. LUCIJA SUDIĆ
5. VELIMIR MANDIĆ
6. BRANIMIR PERVAN
7. ANTONELA KONJEVOD
8. NEDJELJKO MARKOVIĆ
9. IVAN LIJIĆ
10. MAGDALENA HARTMAN
11. INES PAVLEKOVIĆ
12. MARTIN ŠOLA
13. PATRICIA VLAŠIĆ
14. FILIP FIŠIĆ

DOMOVINSKI POKRET MIROSLAVA ŠKORE – DOMOVINSKI POKRET, HRVATSKI SUVERENISTI, BLOK ZA HRVATSKU – BLOK, HRVATSKA KONZERVATIVNA STRANKA – HKS, HRAST – POKRET ZA USPJEŠNU HRVATSKU, STRANKA UMIROVLJENIKA – SU, ZELENA LISTA
1. ZLATKO HASANBEGOVIĆ
2. IGOR PETERNEL
3. TOMISLAV JONJIĆ
4. ŽELJKO PERVAN
5. BARBARA KNEŽEVIĆ
6. DOMAGOJ BEŠKER
7. LJILJANA VULETIĆ
8. IVAN KRPAN
9. PETRA BREKALO
10. SANDRA BARTULOVIĆ
11. PERO IVANČIĆ
12. PERO KOVAČEVIĆ
13. DEANA LEKO
14. MIA BELIĆ

HRVATSKA DEMOKRATSKA ZAJEDNICA – HDZ, HRVATSKA SOCIJALNO – LIBERALNA STRANKA – HSLS
1. ANDREJ PLENKOVIĆ
2. ŽELJKO REINER
3. NINA OBULJEN KORŽINEK
4. ZVONKO MILAS
5. DARKO KLASIĆ
6. ŽELJKO TURK
7. LJUBICA LUKAČIĆ
8. MARIO KAPULICA
9. IVAN ĆELIĆ
10. MARICA JANČIĆ
11. IVAN VIDIŠ
12. MISLAV HERMAN
13. MILJENKO FILIPOVIĆ
14. IVICA LUČIĆ

SOCIJALDEMOKRATSKA PARTIJA HRVATSKE – SDP, HRVATSKA SELJAČKA STRANKA – HSS, HRVATSKA STRANKA UMIROVLJENIKA – HSU, SNAGA – STRANKA NARODNOG I GRAĐANSKOG AKTIVIZMA – SNAGA, GRAĐANSKO-LIBERALNI SAVEZ – GLAS, ISTARSKI DEMOKRATSKI SABOR – IDS, PRIMORSKO GORANSKI SAVEZ – PGS
1. DAVOR BERNARDIĆ
2. ANKA MRAK-TARITAŠ
3. NIKŠA VUKAS
4. GORAN ALEKSIĆ
5. BOŽICA UROIĆ
6. GORDAN MARAS
7. MIRELA HOLY
8. IVO JELUŠIĆ
9. DUŠA ŠARUNIĆ
10. DAVORKA VUKADIN TABAKOVIĆ
11. ALEN PRELEC
12. VLAHO OREPIĆ
13. LARA KVESIĆ
14. IVO JOSIPOVIĆ

Druga izborna jedinica: Od zagrebačke Dubrave, istočnim dijelom Zagrebačke županije do Bjelovarsko-bilogorske i Koprivničko-križevačke županije

II. izborna jedinica obuhvaća istočni dio Zagrebačke županije (gradovi i općine: Bedenica, Brckovljani, Dubrava, Dugo Selo, Farkaševac, Gradec, Preseka, Rakovec, Sveti Ivan Zelina, Vrbovec), Koprivničko-križevačku županiju, Bjelovarsko-bilogorsku županiju i istočni dio Grada Zagreba.

MOST NEZAVISNIH LISTA – MOST
1. NINO RASPUDIĆ
2. TRPIMIR GOLUŽA
3. IVANA VLADIMIRA PETRIC
4. MIRJANA OŽEGOVIĆ
5. BERNARD BUDIMIR
6. IVANA ĆOSIĆ
7. MARIJAN ŠIŠKO
8. ROBERT PAVIĆ
9. MARIN PERIŠ
10. ANA MARIJA JURIĆ
11. MAJA NARANČA
12. MARIJA VALIČEVIĆ
13. MIA BOKULIĆ
14. ANTE-ANDRIJA VLAŠIĆ

DOMOVINSKI POKRET MIROSLAVA ŠKORE – DOMOVINSKI POKRET, HRVATSKI SUVERENISTI, BLOK ZA HRVATSKU – BLOK, HRVATSKA KONZERVATIVNA STRANKA – HKS, HRAST – POKRET ZA USPJEŠNU HRVATSKU, STRANKA UMIROVLJENIKA – SU, ZELENA LISTA
1. MIROSLAV ŠKORO
2. MILAN VRKLJAN
3. NENAD MATIĆ
4. BONO BOŠNJAK
5. DANIEL UNIĆ
6. BOSILJKO MIŠETIĆ
7. MARIN DEŠKIN
8. IVAN ŠILAR
9. ANTONIO DILBER
10. STJEPAN HORVAT
11. MARIJANA DŽOLIĆ
12. ZORICA GREGURIĆ
13. VESNA MALKOČ MESIĆ
14. HERMAN VUKUŠIĆ

HRVATSKA DEMOKRATSKA ZAJEDNICA – HDZ, HRVATSKA SOCIJALNO – LIBERALNA STRANKA – HSLS
1. GORDAN JANDROKOVIĆ
2. MIROSLAV TUĐMAN
3. DARIO HREBAK
4. ANTE DEUR
5. GORDAN GRLIĆ RADMAN
6. MIRO TOTGERGELI
7. DARKO SOBOTA
8. SINIŠA ŠUKUNDA
9. ANTE PLAZONIĆ
10. RUŽA HRGA
11. TOMISLAV OKROŠA
12. SONJA CELIŠČAK
13. FRANCISKA PALIĆ
14. ANTUN BAČIĆ

SOCIJALDEMOKRATSKA PARTIJA HRVATSKE – SDP, HRVATSKA SELJAČKA STRANKA – HSS, HRVATSKA STRANKA UMIROVLJENIKA – HSU, SNAGA – STRANKA NARODNOG I GRAĐANSKOG AKTIVIZMA – SNAGA, GRAĐANSKO-LIBERALNI SAVEZ – GLAS, ISTARSKI DEMOKRATSKI SABOR – IDS, PRIMORSKO GORANSKI SAVEZ – PGS
1. RAJKO OSTOJIĆ
2. VESNA NAĐ
3. MIŠEL JAKŠIĆ
4. MARTINA GRMAN KIZIVAT
5. DAMIR BAJS
6. MARIO RAJN
7. MLADEN KEŠER
8. DRAGICA TRUMBETAŠ
9. KATARINA TURKOVIĆ GULIN
10. TIHOMIR JAIĆ
11. INES KOVAČEVIĆ
12. KRISTINA ŠKODA VAJDIĆ
13. MARIO PRESKOČIL
14. DOMAGOJ PRICA

Treća izborna jedinica: Krapinsko-zagorska, Varaždinska i Međimurska županija

III. izborna jedinica obuhvaća čitave: Krapinsko-zagorsku županiju, Varaždinsku županiju i Međimursku županiju.

MOST NEZAVISNIH LISTA – MOST
1. DENIS GRGUROVIĆ
2. VELIMIR KUČKO
3. SONJA FAŽON
4. SINIŠA MARKULINČIĆ
5. NENAD MESIĆ
6. LEONARDA FLUKSEK
7. BOŽO IVOŠEVIĆ
8. GORDANA KUŠAR
9. TIHANA TUŠEK
10. HELENA FRANČIĆ
11. SUZANA CERJAN
12. MATIJA JANČIKIĆ
13. VESNA HORVAT
14. MIRJANA FLUKSEK

DOMOVINSKI POKRET MIROSLAVA ŠKORE – DOMOVINSKI POKRET, HRVATSKI SUVERENISTI, BLOK ZA HRVATSKU – BLOK, HRVATSKA KONZERVATIVNA STRANKA – HKS, HRAST – POKRET ZA USPJEŠNU HRVATSKU, STRANKA UMIROVLJENIKA – SU, ZELENA LISTA
1. DAVOR DRETAR
2. LADISLAV ILČIĆ
3. HRVOJE ŠLEZAK
4. MLADEN PTIČAR
5. SANDRA MAJSEC
6. ANTE RONČEVIĆ
7. IGOR FRANOLIĆ
8. NEVENKA LONČARIĆ JELAČIĆ
9. BLAŽENKA FILIPAN-ŽIGNIĆ
10. ZDENKO BEŠTEK
11. MIRELA MIKLOŠIĆ
12. TIN HRGOVIĆ
13. MARIJA HERTELENDI
14. ĐURĐA BOSNAR

HRVATSKA DEMOKRATSKA ZAJEDNICA – HDZ
1. ŽARKO TUŠEK
2. DARKO HORVAT
3. ANĐELKO STRIČAK
4. DAMIR HABIJAN
5. ZORAN GREGUROVIĆ
6. LJUBOMIR KOLAREK
7. MARIJAN KOSTANJEVAC
8. LJUBICA JEMBRIH
9. DRAŽEN SRPAK
10. NADICA DREVEN BUDINSKI
11. EMIL GREDIČAK
12. VJERAN VRBANEC
13. NEVENKA BENIĆ
14. SINIŠA JENKAČ

SOCIJALDEMOKRATSKA PARTIJA HRVATSKE – SDP, HRVATSKA SELJAČKA STRANKA – HSS, HRVATSKA STRANKA UMIROVLJENIKA – HSU, SNAGA – STRANKA NARODNOG I GRAĐANSKOG AKTIVIZMA – SNAGA, GRAĐANSKO-LIBERALNI SAVEZ – GLAS, ISTARSKI DEMOKRATSKI SABOR – IDS, PRIMORSKO GORANSKI SAVEZ – PGS
1. ŽELJKO KOLAR
2. MATIJA POSAVEC
3. BARBARA ANTOLIĆ VUPORA
4. STJEPAN KOVAČ
5. ANDREJA MARIĆ
6. ŽELJKO PAVIĆ
7. JASENKA AUGUŠTAN-PENTEK
8. MIROSLAV MARKOVIĆ
9. JOŠKO KLISOVIĆ
10. ĐURĐICA SLAMEK
11. MLADEN NOVAK
12. JADRANKA BAHLEN
13. BOŠKA BAN VLAHEK
14. SINIŠA HAJDAŠ DONČIĆ

Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 50, 100, 200 ili više kuna. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Izvor: narod.hr