Tomaić: Slovenska provedba arbitražne odluke bila bi jednostrani akt, Hrvatska nije povrijedila europsko pravo

Foto: Snimka zaslona

Ishod današnjeg sastanka hrvatskog i slovenskog premijera, Miljenko Giunio, pravni stručnjak za arbitraže smatra očekivanim i realnim. Gostujući u HTV-ovoj Temi dana kazao je da, za razliku od slovenskog šefa diplomacije, ne misli da je to bilo izgubljeno vrijeme. Obojica premijera pokazala su spremnost za dijalog.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tatjana Tomaić iz Instituta društvenih znanosti Ivo Pilar istaknula je kako je vrlo bitno da se dijalog nastavi. I današnji se sastanak može tumačiti kao ruka dobrosusjedskih odnosa. Sve hrvatske vlade pokazivale su prema Sloveniji odnos dobrosusjedstva. Dijalogom se u dogledno vrijeme sigurno može doći do neke osnove koja će poslužiti za neko rješenje u budućnosti, kazala je.

Pitanje je što znači slovenska najava jednostrane provedbe arbitražne odluke koju Hrvatska ne priznaje jer se iz procesa koji smatra kontaminiranim povukla.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ako izbjegavamo incidentne situacije, rekao je Giunio, onda je pitanje što se to može raditi. S druge strane, navodno se traži zaštita Suda EU-a, pa se postavlja pitanje hoćemo li ići na samopomoć ili na traženje neke vanjske zaštite – to je vrlo dvojbeno. Možemo se nadati da će prevladati razum i da neće doći do nečega što nitko ne želi, rekao je.

Slovenska provedba arbitražne odluke zapravo bi bila jednostrani akt. Sve je u redu dok Slovenija to radi u svojoj državi. Zabranjena je bilo kakva uporaba sile. Jednostrani akt koji ulazi u teritorij druge države jest veliki problem. Mijenjanje granice nikako ne može biti jednostrano. Svjesni smo da bi Hrvatska sigurno reagirala na primjereni način, naglasila je Tomaić.

Komentirajući pravni okvir koji je ponudio hrvatski premijer, Miljenko Giunio kazao je da je to zapravo putokaz – ideja da se nešto napravi. Nacrt sporazuma trebala bi izraditi hrvatsko-slovenska ekspertna skupina i dati ga parlamentima na ratifikaciju, dodao je.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

O najavi slovenskog ministra Erjavca da će tužiti Hrvatsku na Sudu EU-a, Tomaić kaže kako se slaže s premijerom Plenkovićem da to nije utemeljeno jer Hrvatska nije povrijedila europsko pravo. Jedino što Slovenija može je tražiti neke savezni‪ke i neke moguće tužbe.

Podsjetila je na slučaj arbitražnog spora između Kine i Filipina koji je završio 2016. tako da su Filipini dobili spor, a Kina sud uopće nije priznala. Hrvatska je s Grčkom prisilila 26 država članica EU-a da budu neutralne u tom sporu, jer je time pokazala da ne priznaje jednostrane odluke suda, rekla je.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.