Tomašević najavio da ide po novi mandat: Što je sve pokušao okrenuti u svoju korist?

Tomašević
Foto: fah

U posljednjem intervjuu za Hinu zagrebački gradonačelnik Tomislav Tomašević pohvalio se ”uspjesima” aktualne gradske vlasti te najavio da se na sljedećim lokalnim izborima planira ponovno kandidirati za gradonačelnika Zagreba. Tomašević je naime, u intervjuu među projektima koje je realizirala njegova gradska vlast izostavio bitnu činjenicu, a to je da je uglavnom riječ o projektima koje je započela bivša gradska vlast. Za te naslijeđene projekte Tomašević je dobio dokumentaciju i smjernice, a prema riječima ljudi iz bivše gradske vlasti, dodatno je usporio njihovu realizaciju. Kako bi olakšao dug gradskog proračuna posegnuo je za ukidanjem mjere roditelj odgojitelj. No nastavio je s druge strane financirati projekte civilnih udruga koje su mu ideološki bliske.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Na pitanje očekuje li novi mandat, Tomašević je rekao: ”Naravno! Zbog svega učinjenog vjerujem da ću dobiti ponovno povjerenje Zagrepčana i namjeravam se za godinu dana ponovno kandidirati za gradonačelnika.”

>Liberali upozorili na Tomaševićevo jednoumlje: Pogledajte kome je dao skoro sto tisuća eura
>Dana Budisavljević javno podržava Možemo: Evo koliko je novca Tomašević dao njenoj tvrtki
>Evo koliko je novca Tomašević dao organizaciji čiji je suosnivač Teodor Celakoski

Tomašević tvrdi da je ”stabilizirao i ozdravio” financije grada, no preko čijih leđa – roditelja odgojitelja?!

”Ponosan sam na to da smo stabilizirali i ozdravili financije Grada. Nakon 13 godina je konačno vraćen međunarodni kreditni rejting Grada u investicijski. Jedini smo grad koji unatoč inflaciji nije poskupio ni komunalne usluge, a niti cijenu vrtića i domova za starije i nemoćne”, rekao je Tomašević u intervjuu.

Jedna od mjera koju je Tomislav Tomašević na početku svog mandata uveo kako bi popravio financijski proračun Grada Zagreba bila je ukidanje mjere roditelj odgojitelj. Premda ukidanje ove mjere nije znatno utjecalo na poboljšanje gradskog proračuna, Tomašević, kao i ostali članovi njegove stranke, redovito su se hvalili tim uspjehom.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
>Jurasić: Ako Bandićeva mjera roditelj odgojitelj nije bila učinkovita, Tomaševićeva definitivno daje rezultate

Ako se k tome još pribroji i izdašno financiranje nevladinih organizacija ideološki bliskih Tomaševiću od strane Grada Zagreba onda se lako dolazi do zaključka da ukidanje mjere roditelj odgojitelj nema baš nikakve veze s popravkom gradskog proračuna. Ti novci koji su mogli služiti demografskom oporavku grada Zagreba i Republike Hrvatske otišli su u nečije druge ruke. Jedan od primjera su civilne udruge i sporedni projekti koje je gradska vlast smatrala većim prioritetima.

>Tomašević dao skoro 20 tisuća eura udruzi transrodnog vijećnika Možemo iz afere Zambija

Kad su u pitanju naknade za novorođenčad, većina gradova i općina imaju višestruko veće naknade od Zagreba. Neke čak i više desetaka puta! Zagreb za svako dijete daje naknadu od 331 eura. Drugi gradovi mnogo su izdašniji: Otočac za prvo dijete daje 1990 eura, Imotski za drugo 2654 eura, a Stari Grad za treće dijete čak 9290 eura. Vir je ispred svih pa je naknada čak 12 741 eura.

Rezultat Tomaševićevog ukidanja i smanjivanja mjera brojčano je i više nego vidljiv. 2021. je u Zagrebu rođeno 8030 djece, a 2022. njih tek 7456. Razlika je na godišnjoj razini golema: 574 rođenih manje.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
>Tomaševićeve demografske mjere: Za treće dijete daje 38,5 puta manje od Vira?!

Tomašević se hvali izgradnjom novih vrtića, izostavljajući činjenicu da je ukidam mjere roditelj odgojitelj urušio sustav

Tomašević se pohvalio izgradnjom novih vrtića i zaposlenjem novih djelatnika u vrtićima. No zaboravlja kaos koji je nastao prilikom upisa djece u vrtiće, a koji je izazvao ukidanjem mjere roditelj odgojitelj.

”Lani smo izgradili četiri vrtića, pet ćemo izgraditi do rujna, a još pet do kraja ove godine. Povećali smo plaće u vrtićima i u godinu dana zaposlili dodatnih oko 550 zaposlenika. Za 66 posto u odnosu na 2021. povećali smo subvencije privatnim vrtićima kako oni ne bi podizali cijene”, rekao je Tomašević.

>Lovrić: Ovo je još jedna Tomaševićeva laž o vrtićima

Prema riječima gradskog vijećnika Ivice Lovrića prošle godine, došlo je do potpunog urušavanja sustava i kaosa prilikom upisa djece u vrtiće. To se moglo vidjeti po broju djece koja su odbijena prilikom upisa u vrtiće i to zbog ukidanja mjere roditelj odgojitelj. Stotine djece ostalo je tada bez mjesta u vrtićima. Lovrić je tada naglasio i kako je Tomašević tada pokazao kako ga nije briga za ravnopravnost žena u društvu zbog položaja u koji su dovedene žene koje su tada ostale bez naknada.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Možda će vas zanimati

Lovrić o akutnom nedostatku mjesta u vrtićima: Ukidanjem mjere roditelj odgojitelj urušen je sustav

Ukidanjem mjere roditelj odgojitelj pokazali su koliko ih zapravo nije briga za ravnopravnost žena u društvu

Projekti kojima se Tomašević hvali započela je bivša gradska vlast

”Do kraja mandata izgradit ćemo još pet škola, što je ukupno čak 21 školu u jednom mandatu”, pohvalio se Tomašević u intervjuu. Tomašević doduše izostavlja bitnu činjenicu, a to je da je mnoge projekte započela bivša gradska vlast, a tu spadaju i ovi poput izgradnje vrtića i škola. Novu gradsku vlast 2021. dočekala je cjelovita obnova škola nakon potresa, sve isprojektirano i ugovoreno. Gradska vlast je potom produljila radove za pola godine do godinu dana. Uz to, mijenjali su ili raskidali ugovore čime je iznos obnove značajno povišen.

”Hvale se sa skoro 300 milijuna kuna povučenih iz Fonda solidarnosti, a zaboravljaju reći da su to povukli temeljem radova obnove škola koje je dogovorila bivša gradska uprava.

Gimnazija Tituš Brezovački, Treća ekonomska škola, Baletna škola na Ilirskom trgu, Gornjogradska gimnazija…Oni ne rade ništa ili rade sa zakašnjenjem. Obnova Tituša će doći 70 milijuna kuna više nego da su završili po ugovoru kojeg smo im mi ostavili. U tom su ugovoru mijenjali materijal za obnovu, uzeli su uvozne koji su 4, 5 puta skuplji. Na Gornjogradskoj gimnaziji će šteta biti oko 120 milijuna kuna jer su raskinuli ugovor, raspisali novi natječaj i dobili su toliko skuplju ponudu”, kritizirao je gradsku vlast Ivica Lovrić.

”Spominje Možemo i energetsku obnovu osnovne škole u Retkovcu. I to smo mi pripremili”, prokomentirali su iz bivše gradske vlasti.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Možda će vas zanimati

Tomašević u pregled prve dvije godine utrpao Bandićeve projekte; Lovrić: Svoj nerad prikazuju kao rad, tuđe projekte kao svoje

Ivica Lovrić, nezavisni zagrebački gradski zastupnik, nekoć pročelnik za školstvo u administraciji Milana Bandića, za Narod.hr analizirao je veliki pregled ‘postignuća’ kojima se povodom druge...

Tomašević laže da je započeo projekt Paromlin. Započela ga je Bandićeva vlast!

Tomašević se pohvalio u intervjuu kako je njegova vlast u Zagrebu započela projekt Paromlin, što prema riječima bivše gradske vlasti, nije točno. Naime, upravo je Bandićeva bivša vlast provela arhitektonski natječaj za ovaj projekt.

‘Počeli smo projekt Paromlin. Jer kad smo preuzeli upravljanje u proračunu za 2021. je bilo planirano 132 milijuna eura od prodaje zemljišta Paromlina, Gredelja i Zagrepčanke. Tada smo naslijedili i deficit od 185 milijuna eura”, pohvalio se Tomašević projektom koji je započela bivša gradska vlast.

Bivša gradska vlast provela je arhitektonski natječaj za izgradnju nove gradske knjižnice. Kompleks Gredelj otkupila je od HŽ-a bivša gradska uprava. Prva faza uređenje trebala je biti uređenje središnje gradske knjižnice tj. obnova Paromlina. Arhitektonski natječaj je proveden, došlo se u visoku fazu pripremljenosti, započeta je izrada glavnog projekta. Ivica Lovrić naglasio je kako je aktualna gradska vlast ovaj projekt dodatno usporila. ”Mogu reći da su oni i usporili to. Da nije došlo do smjene vlasti već bi se intenzivno radilo na Paromlinu”, poručili su iz bivše gradske vlasti.

Upropastili su Srebrnjak i izazvali kaos u Holdingu

U ZET-u 30 posto kapaciteta vozila ne radi. Zrinjevac kao ni Čistoća svoj posao nije odrađivala kako treba, na što su građani Zagreba svakodnevno podsjećali. Usluge su poskupjele, kvaliteta je puno slabija. Gradska vlast je, uz to, dignula i kredit od 240 milijuna eura, najveći kredit u zagrebačkoj povijesti. No ništa od toga nije omelo Tomislava Tomaševića da se, licemjerno, pohvali kako Zagrebački holding već drugu godinu ”pozitivno posluje”.

”Zagrebački holding drugu godinu zaredom pozitivno posluje, a uz to se i razdužuje, prvo su javno poduzeće u Hrvatskoj koje je izdalo obveznicu povezanu s ekološkom održivošću.

Od 1. lipnja uvodimo besplatan javni prijevoz za sve starije od 65 godina, te će se 160.000 sugrađana besplatno voziti ZET-om, a to je kao cijeli Split. Svim građanima Zagreba je od početka svibnja omogućena besplatna vožnja Žičarom”, ponosno je rekao Tomašević.

>Tomašević ne mijenja ništa: Kraj dječjih igrališta hrpe smeća, Ilica zatrpana
>Tomašević najavljuje pohod na državu i Europu, a Zagreb osvajaju divlje svinje

Tomašević među ”svojim uspješnicama” ne spominje da je upropastio projekt Dječjeg centra za translacijsku medicinu u sklopu Dječje bolnice Srebrnjak, gdje je izgubljeno 420 milijuna kuna europskog novca. Obnova škola nakon potresa stajala je oko 500 milijuna kuna više nego da su ih završili po ugovorima koje je bivša gradska vlast ugovorila. ”Samo na obnovi škola i Srebrnjaku su nanijeli milijardu kuna štete ovome gradu”, podsjetio je Ivica Lovrić iz bivše gradske vlasti.

>Kamgrad odlazi s gradilišta na Srebrnjaku: Je li Tomaševićeva vlast kriva za propast projekta vrijednog 432 milijuna kuna?

Izgradnja tramvajske pruge Heinzlova i Sarajevska također su naslijeđeni projekti

Od kapitalnih projekata koje misli realizirati Tomašević spominje da ih je osam osam, no ne precizira da je uglavnom riječ o naslijeđenim projektima. Među projektima koje je Tomašević spomenuo su Paromlin, Dom sportova, bazen Špansko, Sarajevska ulica, Podbrežje, Kino Europa, Heinzelova ulica i stadion u Kranjčevićevoj.  

Izgradnja tramvajske pruge Heinzlova i Sarajevska također su naslijeđeni projekti bivše gradske vlasti. Za te projekte Tomaševićevu vlast je dočekala projektna dokumentacija, napominju iz bivše gradske vlasti.

Za izgradnju Maksimirskog stadiona Tomašević je rekao da će u lipnju imati Studiju izvodljivosti vezanu za troškove izgradnje.

Jadranski most – naslijeđeni projekt

Kad je u pitanju izgradnja Jadranskog mosta i tu je Tomašević izostavio reći kako su i taj projekt naslijedili i to u fazi kada su trebali biti započeti radovi. ”Oni nisu ništa novo tu donijeli, nisu pripremili list dokumentacije. To je redovito održavanje koje su upakirali u obnovu od potresa pa će dio povući iz Fonda solidarnosti”, rekao je Ivica Lovrić prošle godine za Narod.hr.

”Do kraja godine bit će obnovljen Jadranski most, dvije godine se obnavlja jer ga nismo mogli potpuno zatvoriti za promet, i jer od 1981. kada je izgrađen, nikada nije obnavljan. Inzistiram na tome da sve naše mostove obnovimo i ojačamo kako bi bili otporniji na potrese. Do sada smo u to investirali preko 20 milijuna eura i investirat ćemo još barem dva puta toliko”, rekao je Tomašević u intervjuu za Hinu.

Još ”novih” tramvaja

Svako malo neki tramvaj iskoči iz tračnica ili se naprosto pokvari, to je prizor na koji su Zagrepčani već gotovo navikli posljednje dvije godine. No Tomašević obećava ponovno ”nove” tramvaje, obećava i nove autobuse, obnovu tramvajskih pruga…

”Počeli su radovi na obnovi tramvajske infrastrukture na okretištu Mihaljevac, za što očekujemo EU sufinanciranje. Obnovit ćemo tramvajske pruge na Ribnjaku i Branimirovoj. Prvi puta nakon 20 godina proširit ćemo tramvajsku mrežu, tramvaji će voziti u Heinzelovoj i Sarajevskoj.

Uz 65 novih autobusa ZET-a, sufinanciranjem iz EU fondova kupit ćemo ih još 100 na struju ili vodik te barem 30 rabljenih jer nam plinski izlaze iz funkcije.

Imamo i 20 novih tramvaja koji se proizvode u Končaru, prvi će doći na proljeće, kupit ćemo ih još 40. Kupili smo i 11 rabljenih tramvaja iz Augsburga. Želim da krajem 2025. sve tramvaje koji nisu niskopodni maknemo iz prometa. Zaštitit ćemo žutu traku kako bi tramvaji mogli nesmetano voziti”, rekao je Tomašević.

>Urnebesno: De facto novi tramvaji nemaju klimu, ali zato imaju ventilacijski sustav
>Šlampavost Tomaševićeve vlasti: Zašto su tramvaji iskočili iz tračnica?

Gospodarenje otpadom: Od špijuniranja građana do divljih svinja

Tomašević se u intervjuu osvrnuo i na gospodarenje otpadom. Pohvalio se kako je uveo novi model odvoza i naplate otpada. Uveo je podzemne spremnike i na koncu prisilio ljude da sortiraju otpad premda Zagreb još uvijek nema sortirnicu otpada. No dok je Tomašević uveo podzemne spremnike, koji su u Splitu primjerice uvedeni bez ”puno prašine”, prošla je ”cijela vječnost”.

>Što je sortirnica otpada, koju Grad Zagreb još uvijek nema, a Možemo nije zabrinut?

Zagrepčani su prošli kroz cijelu dramu – od snimanja i kažnjavanja građana zbog nepropisnog odlaganja otpada, pa do nagomilavanja smeća na gradskim ulicama i razmnožavanja štakora i divljih svinja. Nije sporedno podsjetiti i da je unutar cijele drame oko gospodarenja otpadom Ustavni sud RH srušio Tomaševićev sporni zakon o razvrstavanju otpada. Kao dodatna tragedija dogodila se ona na Jakuševcu kad je zbog odrona smeća čovjek ostao bez ruke.

>Rasprava u Saboru: Tko snosi odgovornost za tragediju na Jakuševcu?
>Tomaševićev koalicijski partner: Informacije o odronu na Jakuševcu skrivane su od javnosti

”Kad sam postao gradonačelnik grad se zvao ‘Kantograd’. Prije godinu i pol uveli smo novi model odvoza i naplate otpada…, rekao je Tomašević nadajući se novom mandatu, napominjući i kako će novi GUP ocrtati viziju za zeleniji, pravedniji i uređeniji Zagreb.

Možda će vas zanimati

Srušen Tomaševićev sporni zakon o razvrstavanju otpada, kazne ipak neće plaćati svi

Ustavni sud kaže da je svatko u Hrvatskoj dužan razmjerno snositi troškove otpada za koji je osobno odgovoran.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.