Tomašević dao skoro 20 tisuća eura udruzi transrodnog vijećnika Možemo iz afere Zambija

tomašević
Foto: snimka zaslona, fah, montaža narod.hr

Tomislav Tomašević, točnije Grad Zagreb, ima brojne isplate novca u sklopu sredstava u javna poticanja u kulturi. Velike količine novca dobile su ljevičarske i LGBT udruge u čijem su osnivanju sudjelovali ili kojima su članovi upravo članovi Možemo i suradnici Tomislava Tomaševića. Među njima je i Prostor rodne i medijske kulture  K-Zona, čiji je programski direktor Noah Kraljević, transrodni vijećnik stranke Možemo poznatiji po aferi Zambija. Pintarić je rođen kao biološka žena Dalija Pintarić.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

>Tomašević dodijelio potpore udrugama i portalima čiji su čelni ljudi vijećnici Možemo

Tako je od 5.3.-22.4. 2024. godine Grad Zagreb K-Zoni dao 19.320 €, prema podacima na stranici iTransparentnost.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Od toga je 1.960 eura dobijeljeno za “6 glumica traži autora”, zatim 4.200 eura za Strašne žene sve u 16, 5.460 eura za 18. Vox Feminae festival. Dobili su 2.100 eura za Voxfeminae-Kulturu za nakladničku djelatnost i 5.600 eura za Vox Feminae filmski festival 2024. Sve transakcije odvile su se preko Gradskog ureda za kulturu i plesnu umjetnost.

>Tomaševićevi poticaji za kulturu: Koliko novca ide ljevičarskim udrugama?

Inače, K-Zoni je za 2024. godinu od Grada Zagreba za 18. Vox Feminae Festival odobreno ukupno 7.800 eura. Također za Društveno kulturni centar Šesnaestica 7.400 eura, a za Strašne žene sve u 16! 6.000 eura.

Loader Loading...
EAD Logo Taking too long?

Reload Reload document
| Open Open in new tab

Inače, Vox Feminae se već od ranije definira kao „jedini festival u Hrvatskoj koji promiče stvaralaštvo žena i problematizira pitanja roda kroz međunarodni natjecateljski filmski program, radionice, izložbe i nastupe ženskih glazbenica, umjetnica, aktivistkinja, teoretičarki… Cilj manifestacije je pojačati vidljivost ženskog stvaralaštva i djelovanja u društvu izmještajući ga iz postojećih šablona i načina prezentiranja“.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
>Primjer Ivone i Noah Kraljević i njihovih prijateljica: Kako transrodni/homoseksualni parovi ‘posvajaju’ djecu?

Udruga Noe Pintarić sudjelovala u izradi novog Pravilnika za promjenu spola

Zanimljivo je i da je Kraljević sam otkrio kako je upravo njegova transaktivistička udruga K-Zona bila angažirana i na izradi novog Pravilnika o načinu prikupljanja medicinske dokumentacije i utvrđivanju uvjeta i pretpostavki za promjenu spola ili života u drugom rodnom identitetu koji je kao podzakonski akt vezan za Zakon o državnim maticama. “Uskoro nas očekuju i sastanci pri Ministarstvu zdravlja gdje će Trans Aid imati priliku iznijeti mišljenje o sadržaju i formi novog Pravilnika”, najavio je tada.

> Evo koliko je novca Tomašević dao organizaciji čiji je suosnivač Teodor Celakoski

Par Kraljević – Noah i Ivona – izigrao je hrvatske i kongoanske zakone

Ali Kraljevića ipak mnogi više pamte iz afere Zambija. Naime, upitno je i kako je Noah Kraljević s lezbijskom partnericom Ivonom mogao dobiti potrebnu dokumentaciju u Hrvatskoj i u DR Kongo? Kad je posvajanje homoseksualnim/transseksualnim parovima protuzakonito u obje države…

noah kraljević kugler sabol, zavod noah kraljević
Foto: Reddit (na slici Ivona kRaljević, Saša Kugler i Noah Kraljević)

Ovaj je par zapravo izigrao hrvatske zakone koji ne dopušta posvajanje od strane onih u istospolnim zajednicama. Primjer transrodnog/homoseksualnog para Kraljević pokazuje kako se zaobilazi zakon i dolazi do posvojenja djeteta. Vjenčali su se u Evangeličkoj (luteranskoj) crkvi kao “muškarac” i žena, a zatim ušli u proces posvajanja djeteta.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Pojam bračne i izvanbračne zajednice definiran je u Obiteljskom zakonu, a bračna zajednica kao zajednica muškarca i žene dodatno je osnažena i ustavnom definicijom nakon referenduma 2013. godine.

> LGBTIQ udruga Dugine obitelji traži potpomognutu oplodnju za lezbijske parove i transrodne osobe

Kongo zabranjuje posvajanje djece ‘transrodnim’ osobama

Zakonodavstvo Demokratske Republike Kongo u obiteljskom zakonu u članku 653. jasno navodi da se zabranjuje posvajanje djece od strane homoseksualnih i transseksualnih parova.

Noah Kraljević, biološka je žena iako je, kako je sam izjavio, uzimao hormonsku terapiju, odstranio dojke, no nije prošao operaciju spolnih organa.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
> U RH ‘lista stručnjaka’ koja se nije mijenjala od 2015. traži ‘promjenu spola’ za stotine djece i mladih

Takva osoba niti po hrvatskim niti po zakonima DR Kongo ne može posvojiti dijete. Iako joj je u Hrvatskoj to očito pošlo za rukom činjenicom da je ‘spol promijenila’ u osobnim dokumentima. Pa je tako Noah Kraljević, nekoć Dalija Pintarić, u dokumentima zapravo muškarac koji je u ‘braku’ sa ženom.

“Gospodin Kraljević jest za pravni sustav u braku, no pitanje je bili se njega u postupku procjene podobnosti za posvojenje isključilo kao neprikladnu odnosno nepodobnu osobu. Smatram da nijedna “transrodna” osoba ne udovoljava pretpostavci za podobnost i prikladnost“, jasna je o ovom pitanju bila i prof. dr. sc. Dubravka Hrabar s Katedre za obiteljsko pravo na Pravnom fakultetu u Zagrebu u razgovoru za Narod.hr.

> Tomašević i novac: Preko sto tisuća eura udruzi kojoj je vijećnica Možemo jedna od čelnih ljudi

S obzirom na to da je navedeni par dobio zeleno svjetlo za posvajanje na sudu u Kongu, vlasti Konga, ako su doista dale zeleno svjetlo za posvajanje, prevarene su s obzirom na to da je prema njihovom zakonu ‘transseksualnim’ osobama zabranjeno posvajanje djece.

Osoba poput Noah Kraljević, koja je u Hrvatskoj sudjelovala u osnivanju udruga koje okupljaju tzv. trans osobe i o tome javno progovarala, u nekima još djeluje, a uz to je aktivna u zagrebačkoj vladajućoj, ekstremno lijevoj stranci Možemo, trebala bi biti upoznata sa svom zakonskom regulativom kako u Hrvatskoj tako i u Kongu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.