Tonči Tadić podsjeća: Račan je ovime Hrvatskoj napravio štetu od gotovo milijardu eura

Tadić
Foto: Fah

Bivši HSP-ov saborski zastupnik i fizičar Tonči Tadić, u poprilično detaljnoj objavi na Facebooku podsjetio je na vladavinu premijera Ivice Račana i sporazum o nuklearnoj elektrani Krško.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ustvrdio je da se prije točno 20 godina napravila šteta od čak 980 milijuna eura te da za nju nitko nikad nije odgovarao. Osim tadašnje vlade, koja je bila na čelu države od 2000. do 2003., “suučesnik” je bio i slovenski premijer Janez Drnovšek, s kojim se navedeni sporazum potpisao.

Prenosimo dio njegove objave:

“Prije godinu dana imali smo prvu “plinsku aferu” koja je rezultirala prihodom u Državni proračun od pola milijarde kuna.

Ove godine sam u nevjerici pratio tzv. nacionalnu mega plinsku aferu u kojoj su “briljirali” HEP, MINGOR, HROTE, HERA, PLINACRO itd., a u kojoj je nanesena šteta HEP-u od (pazite sad) 10 milijuna EUR. Ne 700, ne 400, ne 40, nego 10 M EUR.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Puno, zar ne, i razlog za Izvanrednu sjednicu Sabora, jer da je i 1 M EUR bilo bi previše. Pa se analiziraju nastupi loših glumaca u Saboru i oko njega, pronalazi tko je bio Drama Queen itd.

> Plinska afera: Tko imenuje ljude koji upravljaju HEP-om i tko su oni?

No prije 20 godina the Drama Queen Par Excellence a.k.a. Ivica Račan i njegova koalicijska vlada priuštili su Hrvatskoj štetu od 980 milijuna EUR i nikom ništa. Nije bilo Izvanredne sjednice Sabora, nije bilo drame ni afere, dok sam ja označen kao opasni ekstremist koji sam na tu bezuspješno upozoravao.

Dakle, krajem 1970-ih su Slovenija i Hrvatska, kao socijalističke republike u SFRJ, sklopile sporazum o gradnji Nuklearke u Krškom i Nuklearke u Prevlaci (kod Dugog Sela). Obje nuklearke kao 50:50 Joint Venture uz 50:50 raspodjelu električne energije. Pri čemu svatko plaća dekomisiju i zbrinjavanje radioaktivnog otpada za “svoju” nuklearku, nema zajedničke dekomisije!

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Krško je sagrađeno, Prevlaka nije.

I onda dolazi 1998. i početak slovenskih pregovora s EU, gdje je postavljeno pitanje tko plaća dekomisiju Krškog. Hrvatska to odbija i 1998. slovenski Parlament izvlašćuje Hrvatsku iz Krškog, protivno Međunarodnoj energetskoj povelji i pravilima Međunarodne energetske agencije (IEA). HEP je prisiljen kupovati struju na međunarodnom tržištu. Matešina vlada sprema arbitražu u New Yorku uz pomoć IEA.

No onda dolaze izbori 2000. i Račan preuzima vlast na čelu koalicije SDP-HSLS-HNS-LS-IDS-HSS.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Pregovore sa Slovenijom vodi Goran Granić (inače Račanov “interface” u komunikaciji sa stvarnim svijetom, jer Račan nije imao iskustva u ničemu osim Partije). Izaslanik Granića na pregovorima sa Slovenijom je Roman Nota, pomoćnik ministra gospodarstva Goranka Fižulića. I tako su sa slovenske strane pregovarali dva ministra i šef državne Komisije za nuklearnu sigurnost uz svu državnu mašineriju, a s hrvatske strane jedan pomoćnik ministra.

> Bartulica o aferi HEP: To je ortački kapitalizam, neslobodna ekonomija gdje se politika miješa i donosi odluke u ime svih nas

Pouzdano znam (iz svojih kontakata u njegovom Uredu) da je Mesića i njegove savjetnike ovakav sporazum sa Slovenijom bio jako iznervirao. Vlada RH ga je uz to posve zaobišla i dovela pred gotov čin! No Mesić se čvrsto držao Ustava RH i želio je ostati iznad stranačkih sukoba. Zato nije ni pomišljao učiniti ovo što je učinio Zoki 2023. sazivajući sjednicu sabora.”

Tadićevu analizu brojni komentatori su pozdravili i sami naveli da se sjećaju svega, ali jedan od komentara se ipak ističe jer nudi zanimljiv protuargument:

“Možda bi dobili, a možda ne bi dobili arbitražu. To je u domeni “ki bi da bi”. Ako nitko nije podmićen za taj čin, a iz izloženog ne vidim da je, nema ih se što optuživati. Nitko unutar RH na tom činu nije zaradio. U istu kategoriju (još gore) možemo staviti sanaciju banaka i kasniju prodaju za puno manji novac. Bilo je i arbitraža koje smo izgubili. U ovoj aferi je netko unutar RH zaradio”, napisao je Ozren Galić, što Tadić nije demantirao već odgovorio:

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Ne radi se o nečijoj zaradi nego o šteti za RH, to mi je bitno.”

U aferi s viškovima plina direktno se, prema dostupnim informacijama, pogodovalo dijelu kupaca i ostaje snažan dojam da su ti viškovi ciljano i trebali otići baš tom dijelu kupaca, protivno propisanim pravilima.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.