U kontekstu novog slučaja čedomorstva: Što je to anonimni porod i je li krajnje vrijeme za njegovo uvođenje

Izvor: iStock by Getty images

Nedavno je Hrvatsku zaprepastila vijest o tek rođenom dječaku koji je pronađen bačen u
kantu za otpad. Nakon toga početkom srpnja stigla je vijest o čedomorstvu u Zagorju. Dječak nađen u kanti u Zaprešiću, kojega su liječnici kasnije nazvali Ivan preživio je samo zahvaljujući odgovornoj reakciji dvojice mladića slučajnih prolaznika i brzoj intervenciji hitne pomoći. Slučaj malenog Ivana u hrvatskom je javnom prostoru potaknuo brojne rasprave o tomu što kao društvo možemo učiniti da više niti jedno dijete ne bude odbačeno na način na koji je bio odbačen Ivan.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Udruga U ime obitelji u tom je kontekstu predstavnicima izvršne i zakonodavne vlasti u
Republici Hrvatskoj uputila zahtjev za uvođenjem instituta anonimnog poroda u svim rodilištima u Hrvatskoj kao i zahtjev za ozakonjenjem takozvanih gnijezda za bebe – posebnih punktova na kojima će roditelji moći ostaviti svoju tek rođenu djecu za koju se iz različitih razloga ne mogu ili ne žele skrbiti. Iz udruge tvrde da je samo institutom anonimnog poroda u Austriji od 2001. do 2019. godine od sudbine nalik Ivanovoj spašeno 606 novorođenčadi.

Anonimni porod – društvena odgovornost i solidarnost

Anonimni porod odnosi se na porod prilikom kojega majka u rodilištu u kojem rađa svoje dijete nema obvezu medicinskom osoblju dati niti jedan podatak o sebi niti o ocu djeteta.

Majkama je zajamčena svaka vrsta medicinske skrbi i njege, a po porodu i oporavku majke djecu koju su rodile anonimno ostavljaju u bolnicama koje djecu potom predaju institucijama socijalne skrbi i upućuju na posvajanje.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Anonimni porodi predstavljaju društveno odgovorni, socijalno osjetljivi i prije svega solidarni institut te pružaju izlaz za one majke koje iz različitih životnih razloga ne mogu ili ne žele javno iznijeti svoju trudnoću, majkama koje pate pod pritiskom različitih negativnih zdravstvenih, ekonomskih i društvenih okolnosti koje im otežavaju ili onemogućavaju da svoje dijete rode, odgajaju i podižu.

>Potpišite peticiju za anonimne porode i gnijezda za bebe u hrvatskim bolnicama

Uvođenjem instituta anonimnog poroda u Hrvatskoj bi se na nužni minimum svela praksa rađanja djece u neadekvatnim, zdravstveno krajnje opasnim i nehumanim uvjetima što bi osiguralo spašavanje života i djece i majki koji su u takvim uvjetima nerijetko izloženi i smrtnoj opasnosti.

Za hrvatsko bi društvo uvođenje ovog instituta bilo i civilizacijski iskorak kojim bi se pokazala solidarnost s majkama koje se nalaze u teškim životnim okolnostima, iskorak kojim bi društvo pokazalo odlučnost u borbi protiv čedomorstva, napuštanja, ali i trgovine tek rođenom djecom, a u društvu bi se također oživotvorila briga za svakog svog člana neovisno o njegovom podrijetlu i uzrastu.

Možda će vas zanimati

Nakon slučaja iz Zaprešića: U ime obitelji traži uvođenje mogućnosti anonimnih poroda

Udruga U ime obitelji je kao nositelj Hoda za život Hrvatska uputila zahtjev izabranim zastupnicama i zastupnicima

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Povjerljivi porodi – zaštita identiteta i roditeljskih prava

Zakonodavstva država koje imaju reguliran institut anonimnog poroda, a to su od zemalja
Europske unije Austrija, Njemačka, Francuska, Belgija, Italija i Luksemburg, potiču majke da prilikom poroda daju osnovne podatke o svom i očevom podrijetlu, a napose o obiteljskim nasljednim bolestima.

Premda se na odavanje niti jednoga podatka majke ne obvezuju niti prisiljavaju, potiče ih se da djeci upute pisma, da kuvertiraju podatke o vlastitom identitetu i osobne podatke.

Na taj način institucija koja prikuplja i čuva tajnost navedenih podataka jednoga dana kad dijete odraste na obostrani pristanak može spojiti majke s njihovom djecom.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
>Novorođenče pronađeno u Zaprešiću smješteno u udomiteljsku obitelj

Zakonodavstva država koje su ozakonile anoniman i povjerljiv porod također majkama
ostavljaju propisan period od jednog do dva mjeseca tijekom kojih mogu zatražiti da im se djeca vrate i da povuku svoje odustajanje od roditeljskog prava.

Premda u društvima koja su ozakonila anonimne i povjerljive porode postoje prigovori da se ovim institutima krši pravo djeteta na saznavanje vlastitog identiteta, jasno je da pravno, ali i zdravorazumski pravo djeteta na život, siguran porod i primarnu zdravstvenu zaštitu nadvisuje ta prava.

Također, pored svih ostalih benefita povjerljivog poroda, valja naglasiti da se upravo ovim institutom djeca čuvaju ne samo od mogućeg čedomorstva i trgovine, već i od potencijalnog zanemarivanja te dugih i mukotrpnih procesa oduzimanja roditeljskih prava roditeljima, procesa smještanja u institucije socijalne skrbi i procesa udomljavanja i posvajanja. Po izlasku iz rodilišta i kratkog roka za predomišljanje majke djeca odmah bivaju upućena u proces posvajanja što umnogome povećava izglede njihovog urednog i uravnoteženog razvoja.

Niti jedno dijete ne zaslužuje biti odbačeno

Uvođenje anonimnih i povjerljivih poroda predstavlja benefit za majku, za dijete, za posvojitelje i za društvo u cjelini jer niti jedno dijete ne zaslužuje biti odbačeno i ostavljeno, a popis potencijalnih posvojitelja u Hrvatskoj pokazuje da niti jedno dijete u Hrvatskoj nije neželjeno.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Premda su slučajevi poput Ivanova, na svu sreću rijetki, kao društvo moramo učiniti sve da se slučaj poput njegovog više nikada ne ponovi.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.