Zajednica žrtvoslovnih udruga organizira obilježavanje Međunarodnog dana ljudskih prava na groblju hrvatskih vojnika 1941.-1945. na zagrebačkom Mirogoju.
Obilježavanje Međunarodnog dana ljudskih prava održat će se u utorak, 10. prosinca 2024. u 11 sati. Molitvu za pokopane predslavit će pomoćni biskup zagrebački Ivan Šaško i Mersad efendija Kreštić.
Pravo na grob
Groblje hrvatskih vojnika iz razdoblja 1941.-1945. je preorano i uništeno u srpnju 1945. godine. Narod.hr je u više navrata pisao o sramotnom civilizacijskom zločinu kršenju prava na grob.
Naime, nakon uspostave komunističke Titove vlasti iza svibnja 1945., diljem Hrvatske uništen je gotovo svaki grob onih koji su vojsku služili u NDH. Najpoznatija takva lokacija je na zagrebačkom Mirogoju. Tamo je, dekretom tadašnjeg ministra unutrašnjih poslova Vicka Krstulovića, uništeno više stotina grobova.
>Groblje hrvatskih vojnika na Mirogoju: Pravobraniteljica godinu dana ignorira apel udruga
Grad Zagreb opstruira obnovu groblja hrvatskih vojnika
Zajednica žrtvoslovnih udruga u prosincu 2023. uputila je pučkoj pravobraniteljici pritužbu zbog diskriminacije koju provodi Gradska skupština Grada Zagreba na gradskom groblju Mirogoju.
Naime, gradska vlast stranke Možemo!, u suradnji s SDP-om, kontinuirano opstruira obnovu groblja. Štoviše, rečeno je da se ono ne može zvati grobljem hrvatskih vojnika!
Zajednica 2023. uputila pučkoj pravobraniteljici pritužbu
”Na Groblju Mirogoj u razdoblju 1941. do 1945. godine pokapani su vojnici različitih vojnih formacija (Oružanih snaga Nezavisne Države Hrvatske, Oružanih snaga njemačkog Reicha, palih boraca Jugoslavenske armije, Vojske Kraljevine Jugoslavije i drugih).
U srpnju 1945. godine, odlukom vlasti Federalne Države Hrvatske uklonjeni su spomenici nad grobovima njemačkih vojnika te domobrana i ustaša, pripadnika Oružanih snaga NDH.
Na temelju sporazuma SR Njemačke i Republike Hrvatske od 1997. godine, na Mirogoju je u međuvremenu obnovljeno i uređeno groblje njemačkih vojnika iz Drugog svjetskog rata. Postavljeni su spomenici te ispisana imena svih vojnika koji su pokopani na tom dijelu groblja.
Možda će vas zanimati
Civilizacijska sramota: Kako Njemačka održava groblja svojih vojnika diljem svijeta, a kako Hrvatska
Hrvatska sramota; Nijemci dan danas brinu za stotine groblja svojih vojnika diljem svijeta
Unatoč višegodišnjem naporu Zajednice žrtvoslovnih udruga (Hrvatsko žrtvoslovno društvo, Hrvatski domobran, Hrvatsko društvo političkih zatvorenika, Hrvatski obredni zdrug Jazovka, Žrtve za Hrvatsku, Udruga za promicanje istine o hrvatskoj povijesti), groblje hrvatskih vojnika do danas nije obnovljeno iako se zna svako ime i prezime, godina rođenja i smrti, lokacija grobnog mjesta za svakog koji je posljednje počivalište od 1941. do 1945. imao upravo na Mirogoju i to tik do uređenog groblja njemačkih vojnika”, stoji među ostalim u pritužbi.
Izvor: narod.hr
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.