Ucjene Bruxellesa i zamrzavanje milijardi eura mogle su se spriječiti?! Mađarska i Poljska 2020. odustale su od prava veta

Foto: epa

Poljska i Mađarska pristale su odustati od prava veta 2020., a sada ne mogu dobiti EU-ova sredstva, kaže čelnik poljske desne Konfederacije, prenosi rmx.news.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Krzysztof Bosak kaže da sadašnje vlade u Varšavi i Budimpešti samo sebe mogu kriviti za probleme u dobivanju sredstava iz EU-a.

> Bez presedana: EK traži da se Mađarskoj zamrzne 7,5 milijardi eura iz EU fondova

Jedan od čelnika poljske desničarske stranke Konfederacija i bivši predsjednički kandidat, saborski zastupnik Krzysztof Bosak, krivi i poljsku i mađarsku vladu što nisu stavile veto na mehanizam uvjetovanja tijekom rasprave o proračunu EU-a. Taj je mehanizam u nedjelju aktivirala Europska komisija protiv Mađarske. Čak 7,5 milijardi eura, što je 65 posto novca koji je trebao biti dodijeljen Mađarskoj, bit će blokirano ako dođe do potvrde odluke kvalificiranom većinom u Europskom vijeću.

Komentirajući odluku Komisije o Mađarskoj, Bosak ju je nazvao licemjernom, no smatra da je korijen problema u tome što su Poljska i Mađarska dopustile mehanizam uvjetovanja, koji u osnovi uvjetuje sredstva EU-a slijeđenjem onoga što Bruxelles želi, dajući institucijama EU-a golemu moć nad konzervativne vlade.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Zašto su Mađarska i Poljska odustale od prava veta?

Mađarska i Poljska odustale su od prava veta 2020., što Remix news naziva povijesno katastrofalnim potezom za obje nacije. Iako su obje konzervativne vlade pokušale taj potez prikazati kao “pobjedu” koja bi otključala milijarde sredstava iz Fonda za oporavak EU-a, čak je i to financiranje sada zamrznuto. Posebno Mađarska sada razmatra dodatne milijarde rezova financiranja povrh zamrznutog novca iz fonda za oporavak.

Bosak tvrdi da se mehanizam uvjetovanja uvijek koristio za kažnjavanje vlada koje ne podržavaju lijeve i liberalne vrijednosti kao jedine “europske vrijednosti”.

Zastupnik kaže da su zbog toga što Poljska i Mađarska nisu uložile veto na mehanizam sada uključene u “rizičnu igru” u kojoj će biti gubitnici, prema izvješću poljske novinske kuće Do Rzeczy. Mehanizam je novost koja nije morala biti odobrena. Bosak je optužio i Budimpeštu i Varšavu za “oholost” jer misle da obje mogu “nadigrati” briselske eurokrate koristeći se odvjetničkim trikovima.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Bosak je sada pesimističan u pogledu konačnog ishoda jer glavnu riječ imaju institucije EU-a. Tvrdi da su na kraju sudovi EU-a ti koji tumače pravo EU-a, a ne države članice. Trenutačno je konsenzus u institucijama EU-a da se s pobunjeničkim državama treba “pozabaviti”.

Kritika Morawieckog

Upitan o uvjeravanjima premijera Mateusza Morawieckog da će se Poljska oduprijeti svim akcijama institucija EU-a koje pokušavaju uskratiti zemljama članicama pristup fondovima EU-a, Bosak je odgovorio da ne vjeruje niti jednoj premijerovoj riječi.

“Toliko puta je lagao o tome što Poljska radi u EU. O njemu možemo suditi samo po djelima, a ne po riječima”, rekao je Bosak.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Morawiecki je kritiziran jer nije stavio veto na mehanizam uvjetovanja unutar vladajućeg bloka. Također je nedavno bio žestoko kritiziran jer je pristao na niz prekretnica koje je postavila Europska komisija kako bi Poljska mogla pristupiti Fondu EU-a za oporavak. Europska komisija osporava da se Poljska pridržava tih prekretnica.

 

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.