Udar na potrošače: ‘Cijena struje u Hrvatskoj uskoro bi mogla biti najviša u Europi’

Foto: Thinkstock

Hrvatsku u sljedećim godinama čeka značajno povećanje cijena struje, upozoravaju domaći i strani stručnjaci.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Hrvatska kućanstva plaćaju jednu od najnižih cijena električne energije u EU. Kako,pokazuju podaci eurostatističara, cijena kilovatsata električne energije u nas je u prvom polugodištu prošle godine iznosila 0,1433 eura ili oko 1,10 kuna, navodi novac.jutarnji.hr.

40 posto

Jeftiniju struju od nas u EU plaćaju jedino Rumunji, Litavci, Mađari i Bugari. Istodobno, prosječna cijena kilovatsata struje u EU u prvom je lanjskom polugodištu iznosila 0,2439 eura ili nešto više od 1,80 kuna, što znači da je struja u Hrvatskoj oko 40 posto jeftinija od prosjeka. Cijena električne energije i u Sloveniji je znatno veća: kilovatsat struje u “deželi” u prvom je polugodištu prošle godine iznosio 0,2021 euro ili nešto više od 1,50 kuna.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ne čudi stoga što stručnjaci očekuju da će cijene struje u Hrvatskoj rasti. Tako londonski think tank ICIS, koji se bavi energetikom, prognozira da bi cijene struje u Hrvatskoj i Sloveniji do 2025. mogle biti najviše u Europi, i to zbog rasta cijena ugljena i plina.

>Zbog duga od 10 kuna HEP građanima usred zime iskopčava struju

Proizvodnja struje iz fosilnih goriva u Hrvatskoj i Sloveniji predstavlja trećinu ukupne proizvodnje električne energije, a njihove projekcije govore o znatnom rastu cijena ugljena, pa tako i struje, koje bi mogle skočiti i do 50 posto.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Vlada brine

Domaći analitičari nisu tako katastrofični.

“Standard u Hrvatskoj niži je nego u najvećem broju drugih članica EU i Vlada vodi računa o socijalnoj komponenti. No u budućnosti će tržište učiniti svoje, a može se očekivati rast cijena struje diljem Europe, pa tako i u Hrvatskoj”, kaže Igor Dekanić, energetski stručnjak. I Goran Granić, stručnjak za energetiku, kaže da se u budućnosti može očekivati rast cijena struje no na to najviše bi mogle utjecati naknade za ugljični dioksid, koje će se u EU povećavati.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.