Udruga Blok financirana javnim sredstvima educira umjetnike o politici vodeći ih u šumu Brezovicu

Blok
Foto: Snimka zaslona, blok.hr, Montaža: Narod.hr

Udruga „Blok – Lokalna baza za osvježavanje kulture“ pojavljuje se na popisima odobrenih kulturnih programa niza hrvatskih institucija. Velika sredstva dobiva od gradonačelnika Tomaševića iz proračuna Grada Zagreba. Osim kulturno-umjetničkog rada bavi se i političkom edukacijom umjetnika. Istražili smo o kakvoj se udruzi radi i tko ju sve financijski podupire.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
> Nakon antisemitskih poruka u Splitu, sličan incident u Klovićevim dvorima u Zagrebu

O udruzi Blok

Primarna djelatnost udruge je raditi na demokratizaciji kulture i umjetnosti. Izrazito se protive procesima privatizacije kulture. Napominju kako je „restauracija kapitalizma temeljito preuredila polje kulture“.

Nadalje, kako sami kažu, bave se produkcijom i istraživanjem društveno angažiranih umjetničkih praksi, izdavaštvom, političkom i umjetničkom edukacijom. Okupljaju i organiziraju kulturne radnike u borbi za bolje radne uvjete.

Udruga Blok od 2016. vodi prostor za umjetnost i aktivizam „BAZA“, smješten na Trešnjevci. Napominju kako djeluju u „nesigurnim materijalnim uvjetima“. Razlog tomu su „rezovi javnih potpora za kulturu i sve neizvjesnija projektna sredstva“.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
> Dobrović: Financiranje udruga koje postaju glavna politička snaga u gradu je relevantno pitanje

Koje institucije stoje iza udruge Blok?

Koliko ima istine u teškom materijalnom stanju udruge Blok i je li opravdana njihova zabrinutost za financijsku situaciju? Na internetskim stranicama udruge svatko može vidjeti tko ju financijski podupire.

To su: Ministarstvo kulture i medija, Zaklada Kultura nova, Grad Zagreb, Rosa Luxemburg Stiftung Southeast Europe, Nacionalna zaklada za razvoj civilnog društva, Foundation for Arts Initiatives, Hrvatski audiovizualni centar, Zaklada Solidarna, Europska unija i Goethe Institut.

Najveći dio donatora udrugu podupire svake godine. Stoga, postavlja se pitanje djeluje li udruga zbilja u nesigurnim materijalnim uvjetima?

Tekst se nastavlja ispod oglasa
> Ulični umjetnik Boris Bare koji crta Tita za svoju udrugu od Tomaševića dobio 2800 eura

Grad Zagreb udruzi Blok samo ove godine u nepuna dva mjeseca isplatio 35 140 eura!

Uvidom u isplate iz proračuna grada Zagreba saznajemo kako je udruga Blok u manje od dva mjeseca od Tomaševića dobila 35 140 eura! Od 6. ožujka do 26. travnja udruga je zaprimila šest uplata za svoje projekte. Najveći iznos, onaj od 12 250 eura, dobiven je za projekt „Muzej susjedstva Trešnjevka“.

I prijašnjih godina Grad Zagreb je donirao novac udruzi. Primjerice, 2022. za program „Nevidljive igračice – ženski sport na Trešnjevci“ uplaćen je iznos od 60 000 kuna. Iste godine, za muzejsku djelatnost Blok je dobio 53 650 kuna. Riječ je o projektu „Virtualni fundus Muzeja susjedstva Trešnjevka“.

Ove godine, u istu svrhu Tomašević je uplatio 8400 eura. „Muzej susjedstva Trešnjevka“ ujedno financira i Europska unija iz Europskog socijalnog fonda. Od 2024. do 2026. Grad Zagreb će isplatiti svake godine po 17 500 eura za projekt „Muzej susjedstva Trešnjevka – živa baština“.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Foto: iTransparentnost – Isplate iz gradskog proračuna udruzi Blok
> Tomašević i novac: Preko sto tisuća eura udruzi kojoj je vijećnica Možemo jedna od čelnih ljudi

Državna zaklada Kultura nova u deset godina udruzi donirala oko 1 300 000 kuna!

Za aktivnosti u 2024. godini državna zaklada „Kultura nova“ udruzi Blok dodijelila je sredstva iz prve kategorije u maksimalnom iznosu. Riječ je o 25 000 eura. Zaklada neprekidno donira novac i financira projekte ove udruge od 2012. godine. Od osnivanja Zaklade do danas, ne brojeći posljednju isplatu od 25 000 eura, udruga Blok dobila je oko 1 300 000 kuna.

> Zaklada Kultura nova: Još jedan bankomat civilnog društva

Politička škola za umjetnike – antifašizam kao ključna vrijednost

Udruga je izrazito kritična prema kapitalizmu i pokušajima privatizacije kulture. Pored umjetničkih i kulturnih projekata, Blok izvodi i „Političku školu za umjetnike“. Uvidom u njihovu stranicu pronašli smo zajedničku fotografiju s terenske nastave u šumi Brezovici.

Dvadesetak umjetnika i članova udruge ponosno je stajalo podno obilježja posvećenog osnivanju takozvanog prvog partizanskog odreda. Antifašističku školu podupire strana nevladina organizacija „Rosa Luxemburg Stiftung Southeast Europe“. Riječ je o lobističkoj udruzi povezanoj s njemačkom socijalističkom strankom Ljevica.

> Peternel u Brezovici: Ovdje se danas slavi teror ljudi koji su okupirali Hrvatsku

Tko je Ana Kutleša?

Kao odgovorne osobe na stranici udruge navedene su Ana Kutleša i Maja Blažević. Ovih dana njih dvije spominju se i u kontekstu vandalizma počinjenog nad Galerijom Klovićevi dvori. Crvenom bojom zalivena su vrata galerije, a na platou ispred ispisane su propalestinske poruke. Odgovorni za taj čin u priopćenju za medije opisali su se kao “Radnice u kulturi”. Međutim, Kutleša i Blažević demantirale su kako se radi o njima ili o udruzi Blok.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Prva osoba udruge Kutleša ove je godine istupila u javnosti protiv Ministarstva kulture i medija. Požalila se kako su se sredstva udruzi Blok osam godina kontinuirano smanjivala. Od 2001. Blok je od Ministarstva godišnje dobivao 200 000 kn. Ove godine, za projekt „Muzej susjedstva na Trešnjevci“ Kulturno vijeće za interdisciplinarne prakse Ministarstvu je predložilo donaciju od 6000 eura. Kutleša je iznijela informaciju kako udruzi nije isplaćeno ništa od predviđenog iznosa.

> Demanti: Ana Kutleša tvrdi da dijelovi otvorenog pisma radnika Muzeja Grada Zagreba nisu istiniti

Na temu “zbrinjavanja kulturnih radnika” Kutleša redovito nastupa u medijima.

Za portal „Novosti“ govorila je o tome kakva bi trebala biti kulturna politika države. U sklopu inicijative „K.R.U.H. – Kulturne radnice ustaju za nadnice“, Kutleša vrši pritisak na Vladu da joj dodjeljuje novac. Veliki problem Kutleša vidi i u „ekstremnoj desnici“ koja je navodno ustala protiv njezinog imenovanja za ravnateljicu Muzeja grada Zagreba 2021. godine.

Otvoreno pismo protiv imenovanja Kutleše za ravnateljicu gradonačelniku Tomaševiću uputili su sami zaposlenici ustanove.

> Tomaševićevi poticaji za kulturu: Koliko novca ide ljevičarskim udrugama?

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.