Udruga OPG-a: zakon o poljoprivredi vratiti u javnu raspravu

Udruga obiteljskih poljoprivrednih gospodarstava “Život” smatra da konačni prijedlog novoga zakona o poljoprivredi nije usklađen s pravnom stečevinom EU-a i pravnim aktima Vijeća Europe te je od Sabora zatražila da se taj zakonski prijedlog, umjesto donošenja po hitnom postupku, vrati u postupak javne rasprave.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Udruga je u četvrtak priopćila je kako je osnovna primjedba da se poljoprivreda ne spominje kao strateška gospodarska grana Hrvatska te zbog toga traže da se to u zakonu “izričito i nedvosmisleno definira”.

U primjedbama dostavljenim saborskom Odboru za poljoprivredu navodi kako “nema opravdanih razloga da se jedan tako važan zakon donosi po hitnom postupku, bez provedene adekvatne javne rasprave”.

Udruga obiteljskih poljoprivrednih gospodarstava “Život” ističu da se u zakonske ciljeve poljoprivredne politike treba uvrstiti “trajno povećanje konkurentnosti poljoprivrede, kroz višenamjensku i tehnološki inovativnu poljoprivrednu proizvodnju te tehnološki moderniziranu prehrambenu industriju”.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Također predlažu da se izravna plaćanja zakonski definiraju kao stečena prava, koja se ostvaruju za obavljenu aktivnost u poljoprivredi te da “sredstva koja su dodijeljena korisnicima po osnovi izravnih plaćanja u poljoprivredi ne mogu biti predmetom ovrhe”.

U zakonskom prijedlogu, uz ostalo, nedostaju Izjava o usklađenosti s pravnom stečevinom Europske unije i pravnim aktima Vijeća Europe te jasna definicija Obiteljskog poljoprivrednog gospodarstva, priopćila je udruga obiteljskih poljoprivrednih gospodarstava “Život” koja je pozvala Sabor da se prijedlog Zakona o poljoprivredi, umjesto donošenja po hitnom postupku, vrati u postupak javne rasprave.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.