USKOK je nakon ispitivanja zatražio istražni zatvor za sve osumnjičene koji su jučer uhićeni – bivšu zamjenicu zagrebačkog županijskog državnog odvjetnika Mirelu Alerić Puklin, njezina supruga Gorana Puklina i bivšu članicu Uprave Agrokora Pirušku Canjugu, bivšeg direktora Hrvatske lutrije te još jednu osobu. Na teret im se stavlja odavanje podataka iz istrage u slučaju “Agrokor” te namještanje poslova. Pred suca istrage Županijskog suda u Zagrebu svi osumnjičeni trebali bi, neslužbeno doznaje HRT, u 16 sati.
Kako se neslužbeno doznaje, svi uhićeni jučer u akciji trebali bi doći pred suca istrage u 16.00 sati na Županijski sud u Zagrebu. U međuvremenu, svojim priopćenjem oglasio se i USKOK te su potvrdili da će za sve uhićene u jučerašnjoj akciji zatražiti istražni zatvor, no još uvijek se ne zna po kojim osnovama. Osim njih, oglasila se i policija i time su potvrdili većinu jučerašnjih nagađanja u medijima.
– Svi jučer uhićeni ispitani su još sinoć u USKOK-u, a neki od njihovih odvjetnika istaknuli su da su se njihovi klijenti aktivno branili, te da poriču svoju krivnju, izvijestio je HRT.
Uskok je, ne priopćivši identitete osumnjičenika, izvijestio da su, uz Alerić Puklin, Canjugu i Fadljevića, osumjičeni i suprug nekadašnje zamjenice zagrebačkog Županijskog državnog odvjetništva u Zagrebu Goran Puklin (47) te vlasnik tvrtke Fleksbit Tomislav Gligora (36).
Zlouporaba položaja i ovlasti, poticanje i pomaganje u zlouporabi položaja…
Uskok i policija su izvijestili da se petorka, uhićena u utorak u akciji tužiteljstva i Pnuskoka, sumnjiči za zlouporabu položaja i ovlasti, poticanja i pomaganja u zlouporabi položaja i ovlasti, nezakonitog pogodovanja i pomaganja u nezakonitom pogodovanju te zlouporabe povjerenja u gospodarskom poslovanju.
Ravnateljstvo policije je preciziralo da se bivša tužiteljica Mirela Alerić Puklin, koja je do veljače 2019. radila na predmetu Agrokor, sumnjiči da je optuženoj u tom predmetu Piruški Canjugi, putem svojeg supruga Gorana Puklina i poznanika Canjugine obitelji dostavljala važne informacije o stanju predmeta i tajnom postupanju državnog odvjetništva.
Policija sumnja da je bivša tužiteljica nekadašnjoj članici Uprave Agrokora davala upute o načinu i sadržaju obrane te radnjama koje bi trebala poduzeti kako bi izbjegla kaznenu odgovornost.
Alerić Puklin, dodaje policija, sumnjiči se da je Canjugi otkrila kako se u suradnji s Pnuskokom provode izvidi te istražuju poslovni događaji i osobe prema kojima su izvidi usmjereni, naglašavajući pritom intenzitet provedenih izvidnih radnji. Na taj način, ističe Ravnateljstvo policije, Alerić Puklin je na poticaj Piruške Canjuge, a posredstvom i uz pomoć supruga Gorana Puklina, omogućila ometanje i sprečavanje procesuiranja kaznenih djela u predmetu Agrokor.
Uskok: Tajni partneri Fleksbita prilagođavali natječaj Hrvatske lutrije
Uskok je, pojašnjavajući detalje drugog kraka istrage, precizirao da se Gorana Puklina sumnjiči da je Gligorinoj tvrtki Fleksbit, u kojoj je bio tajni suvlasnik, sređivao poslove s Hrvatskom lutrijom preko bivšeg direktora Sektora logistike te državne tvrtke Željka Fadljevića, a za kojeg tužiteljstvo tvrdi da je također bio tajni partner u Fleksbitu. Tužiteljstvo je izvijestilo kako Fadljevića sumnjiči da je Gligorinom Fleksbitu u postupcima javnih nabava osiguravao status jedinog valjanog ponuditelja omogućavajući mu dobivanje i ugovaranje poslova s Hrvatskom Lutrijom.
Pritom su, dodaje Uskok, Fadljević, Gligora i Puklin dogovarali kriterije za bodovanje dostavljenih ponuda i prilagođavao natječaj profilu i certifikatima stručnjaka Fleksbita kako bi ta tvrtka bila jedini ponuđač koji je zadovoljavao tražene uvjete. Na taj način je, preciziraju Uskok i policija, Hrvatska lutrija kao investitor Fleksbitu dodijelila javne nabave IT usluga u vrijednosti od 8,2 milijuna kuna.
Malverzacije sa studentskim ugovorima
Uz to, Gorana Puklina se sumnjiči da je kao šef marketinga jedne tvrtke, od prosinca 2018. do ožujka 2019., angažirao četiri studentice da u zagrebačkom Studentskom centru preuzimaju ugovore o obavljanju studentskog posla u kojima će tu tvrtku navesti kao poslodavca. Puklin je potom, tvrde Uskok i policija, djelatnicima računovodstva lažno prikazao da su studentice po njegovom nalogu obavile administrativni posao, na temelju čega je tvrtka posredstvom Studentskog centra isplatilo studenticama ugovorene honorare, a koje su mu predavale u cijelosti ili umanjene za 300 kuna.
Na taj način je Puklin, ističe tužiteljstvo i policija, pribavio materijalnu korist od 19.400 kuna, dok je tvrtki pričinio štetu u ukupnom iznosu od 23.600 kuna.
Nakon dovršenog kriminalističkog istraživanja petero osumnjičenika je predano pritvorskom nadzorniku, a policija je protiv njih podnijela kaznenu prijavu Uskoku koji je sucu istrage zagrebačkog Županijskog suda predložio određivanje istražnog zatvora protiv svih okrivljenika.
Iva Magušić Dumančić u javljanju za emisiju Studio 4 rekla je kako se očekuje odluka DORH-a o tome hoće li i za koga zatražiti istražni zatvor. Bude li tako, sve se seli na Županijski sud u Zagrebu, gdje bi uhićeni trebali doći pred suca istrage koji onda donosi odluku, rekla je. Podsjetila je na dosadašnji tijek akcije i slučajeve s kojima se povezuju. Dodala je kako je Goran Puklin poznat javnosti iz afere Janaf, kada je kod njega u stanu pronađeno nekoliko milijuna kuna za koje se sumnjalo da pripadaju Draganu Kovačeviću. Nakon toga, njegova supruga dala je ostavku na svoje mjesto tužiteljice.