Ustavni sud odbacio Čačićeve tvrdnje da mu je hrvatska kazna stroža od mađarske

Ustavni sud odbio je zahtjev bivšeg prvog potpredsjednika vlade Radimira Čačića koji se najvišem pravosudnom tijelu požalio da mu je u Hrvatskoj izrečena stroža kazna nego u Mađarskoj gdje je osuđen za izazivanje prometne nesreće s dvoje poginulih te da mu je pritom prekršen niz Ustavom zajamčenih prava.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Pravomoćnu presudu zbog nesreće s početka 2010. sud u mađarskom Kapošvaru donio je krajem studenog 2012. Čačić je odmah nakon te odluke dao ostavku na dužnost potpredsjednika vlade i ministra gospodarstva te od mađarskih vlasti zatražio dozvolu da kaznu služi u Hrvatskoj.

Nakon što je Mađarska udovoljila Čačićevu zahtjevu zagrebački Županijski sud potvrdio je mađarsku presudu, a Vrhovni sud odbio njegovu žalbu i potvrdio kaznu od 22 mjeseca uz sigurnosnu mjera zabrane upravljanja motornim vozilom od tri godine.

No, Čačićeva obrana smatra da je pritom došlo do pogrešnog pravnog tumačenja jer je prema mađarskoj presudi Čačić nakon polovine kazne trebao biti pušten na slobodu, dok se hrvatski sud vodi domaćim zakonom koji propisuje da za otpust nakon 11 mjeseci mora podnijeti posebnu molbu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Na Čačićevu tvrdnju da bi iz mađarskog zatvora izašao prije negoli iz hrvatskog Ustavni je sud zaključio da je riječ o hipotetičkom prigovoru koje Ustavni sud nije ovlašten ispitivati.

Iako su potvrdili realnu mogućnost da bi mu zatvor u Hrvatskoj mogao potrajati dulje od 11 što je u mađarskoj presudi određeno kao minimum koji treba provesti “iza rešetaka” Ustavni je sud zaključio da Čačićeva prava nisu prekršena sve dok mu kazna ne premaši ukupna 22 mjeseca na koliko je osuđen.

Ustavni sud na kraju podsjeća da hrvatski Ustav ne priznaje pravo na uvjetni otpust, pa tu pravnu mogućnost, samu po sebi, Ustavni sud ne štiti u postupcima pokrenutim ustavnim tužbama.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.