Ustavni sud odbio prijedloge za ocjenu ustavnosti Zakona o životnom partnerstvu iz 2014. godine

rješenje
Foto: FaH / snimka zaslona

Ustavni sud danas je objavio da je odbio zahtjeve podnositelja koji su osporavali ustavnost Zakona o životnom partnerstvu osoba istog spola, iz 2014. godine.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Odredbe zakona koji je stupio na snagu 2014. i kojim su priznata prava istospolnih parova, pred Ustavnim sudom osporavalo je troje predlagača: Petar Marija Radelj, Apologetska udruga Blaženi Ivan Merz i udruga U ime obitelji.

“Ne prihvaćaju se prijedlozi za pokretanje postupka za ocjenu suglasnosti s Ustavom Zakona o životnom partnerstvu osoba istog spola (“Narodne novine” broj 92/14. i 98/19.)”, piše u rješenju Ustavnog suda od 19. prosinca, objavljenu danas.

Odbačena sva tri prijedloga za ocjenu ustavnosti, među njima i onaj U ime obitelji

Prvi prijedlog podnio je 21. srpnja 2014. Petar Marija Radelj iz Zagreba. U njemu predlagatelj između ostaloga upire na formalnu i materijalnu neustavnost zakona, ističe kako nije donesen u skladu s Poslovnikom Hrvatskog Sabora i da se njime protivno ustavnoj definiciji braka izjednačavaju brak i životno partnerstvo.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
>Protivno volji građana izglasan Zakon o životnom partnerstvu

Drugi prijedlog podnijela je 29. srpnja 2014. Apologetska udruga Blaženi Ivan Merz iz Zagreba. Udruga smatra da Zakon u mnogim odredbama nije u skladu s Ustavom.

Na neustavnost Zakona upozorava i treći prijedlog što ga je 3. prosinca 2014. podnijela udruga U ime obitelji.

Odbijajući prijedloge, Ustavni sud je ustvrdio da je pravo na poštovanje obiteljskog života zajamčeno svim osobama, bez obzira na spol, seksualnu orijentaciju i “rod/rodni identitet” te da je pod izravnom zaštitom Ustavnog suda i Europskog suda za ljudska prava.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Loader Loading...
EAD Logo Taking too long?

Reload Reload document
| Open Open in new tab

Download [254.39 KB]

Rješenje Ustavnog suda stiglo je devet godina nakon donošenja Zakona, a udruga U ime obitelji već je 1. prosinca 2015. predala Ustavnom sudu požurnicu zahtjeva za ocjenu ustavnosti Zakona nakon više od godinu dana čekanja na odluku.

Zakon donešen protivno volji građana izraženoj na referendumu

Zakon o životnom partnerstvu osoba istog spola izglasan je protivno jasno izražene volje birača i građana Hrvatske na prvom ustavotvornom narodnom referendumu 1. prosinca 2013. te je protivan odredbi čl. 62. Ustava.

>HDZ: zakon o životnom partnerstvu na mala vrata omogućuje posvajanje djece

Na referendumu se 66 posto birača izjasnilo ZA to da se u Ustav RH unese odredba koja štiti brak kao zajednicu žene i muškarca te sve institute koji se odnose na brak i obitelj.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Zakon o životnom partnerstvu osoba istoga spola je neusklađen s ostatkom pravne stečevine RH, unosi ozbiljne prijetnje slobodi misli, govora, odgoja i vjeroispovijesti te je diskriminatoran.

Zakonom o životnom partnerstvu osoba istog spola uvode se instituti iz obiteljskog prava i postupaka koji se faktično odnose na brak i bračne odnose te se uređuju na identičan način, samo pod drugim nazivom.

Onemogućuje hrvatskim malim i velikim poduzetnicima te zaposlenicima u državnoj upravi da djeluju u slobodi po svojoj savjesti. Zadire u materiju desetaka zakona koji su lex specialis za specifična pravna područja.

Donošenjem ovog Zakona ostvarena je velika pravna nesigurnost jer je neusklađen s nizom zakona i u mnogo čemu praktično neprovediv.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.