(UŽIVO) Lovrinović u Saboru: Zašto je tek danas na dnevni red uvršteno izvješće glavnog državnog odvjetnika?

Foto: Fah

Hrvatski sabor u srijedu plenarno zasjedanje započinje raspravom o konačnom Prijedlogu zakona o profesionalnoj rehabilitaciji i zapošljavanju osoba s invaliditetom, do kraja tjedna očekuje ih i rasprava o izvješćima o radu državnog odvjetništva za 2015. i 2016. i predstavljanje novog glavnog državnog odvjetnika na Odboru za pravosuđe, a na Odboru za gospodarstvo bi potpredsjednica Vlade Martina Dalić i izvanredni povjerenik za Agrokor Fabrisa Peruško trebali podnijeti izviješće o poslovanju te kompanije.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tijek sjednice pratite u nastavku:

10,10

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Sabor nastavlja s radom, utvrđen je kvorum. Dnevni red dopunjen je odlukom o imenovanju Glavnog državnog odvjetnika.

> Tko je Dražen Jelenić, novi glavni državni odvjetnik RH?

10,05

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Određena je stanka od 10 minuta

10,00

Branimir Bunjac (Živi zid/SNAGA) kazao je kako je sramotno da Sabor neće biti pokrovitelj Dana pobjede nad fašizmom 9. svibnja.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Saborski zastupnik Živog Zida Branimir Bunjac poručio je u srijedu da je sramotno to što je Predsjedništvo Sabora odbilo pokroviteljstvo nad Danom pobjede nad fašizmom, koji slavi cijeli svijet.

“Za oni koji ne znaju, 9. svibnja antifašistička koalicija porazila je zločinački, nacistički režim. Prema Hitlerovoj etici upravo je ubojstvo dokazivalo nečiju sposobnost da bude pripadnik više rase ‘Arijevaca’, a rezultat takve sumanute politike bio je 70 milijuna mrtvih, stotine milijuna ranjenih, raseljenih, zatvorenih, mučenih i poniženih”, rekao je Bunjac na početku saborskog zasjedanja.

Bunjac je, naime, jutros s još nekolicinom saborskih kolega koristio izmijenjenu poslovničku mogućnost ‘slobodnog govora’, koji je od prošloga tjedna naslijedio ‘stanke’.

“Kroz sudjelovanje u antifašističkoj borbi Hrvatska je postala dio pobjedničke koalicije i stekla zaslužno mjesto u povijesti svijeta. I dok sve zemlje sudjeluju u proslavi 9. svibnja kao Dana pobjede, jedino Hrvatska to ne čini, iako bi mi po svome doprinosu antifašističkoj borbi trebali stajati u prvom redu jer smo jedina zemlja u Europi koja se praktički sama oslobodila okupacije”, rekao je Bunjac.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Sabor, rekao je taj zastupnik Živog zida, nastavlja sramotnu praksu podjele hrvatskoga naroda “koju je podržavao i SDP, koji je posve promašeno ukinuo pokroviteljstvo nad obilježavanjem stradanja nakon 2. svjetskog rata”.

“HDZ-ovci govore da kad je 1990. godine nastajala samostalna hrvatska država, da je antifašizam kao vrijednost ugrađen u Ustav, dok je NDH izričito odbačena. Međutim, u praksi HDZ nikad nije ispoštovao svoj temeljni zakon čime je doveo u pitanje sam ustavnopravni poredak RH i dozvolio da pitanje povijesti postane rak-rana političkog života”, rekao je Bunjac.

Tvrdi i kako je “pod patronatom HDZ-a antifašistička borba prešutno marginalizirana i demonizirana, rušili su se spomenici, omalovažavale žrtve, poticani znanstveni i medijski povijesni revizionizam”.

“Vrlo je bitno smoći hrabrosti i jasno reći da antifašizam i komunizam nisu jedno te isto. Komunizam je zlo, ali antifašističku borbu Crvene armije cijeli svijet doživljava kao pozitivnu i o tome nema dvojbe ni u SAD-u ni u Njemačkoj, ni u Italiji niti bilo gdje drugdje”, ustvrdio je.

Mišljenja je i kako u Hrvatskoj neće biti društvene katarze i kraja ideološkim sukobima sve dok se HDZ-ov premijer i predsjednica ne pojave na proslavi Dana antifašističke borbe 22. lipnja i Dana pobjede 9. svibnja.

9,44

Željko Glasnović (nezavisni) zapitao se kako je moguće da još nije uvedeno ocjenjivanje državnih službenika.

“U našoj upravi radi više ljudi nego u drevnoj Kini…”, kazao je Glasnović.

> (VIDEO) Glasnović: ‘Hrvatska provodi ‘direktive EU’ u čijem parlamentu sjedi osoba za koju je divno voditi ljubav s 5-godišnjim djetetom’

9,43

Predrag Matić (SDP) kritizirao je rad Predsjednice Kolinde Grabar-Kitarović.

Saborski zastupnik SDP-a Predrag Matić pozvao je u srijedu lovce iz Novske da tijekom ovog tjedna u kojem se u Jasenovcu komemoriraju žrtve “obustave svoje aktivnosti” kako se ne bi dogodila tragedija jer, kaže, šušanj iz jarka ne mora značiti da je tamo srna ili vepar nego bi to mogla biti hrvatska predsjednica koja razmišlja o antifašističkoj prošlosti svojih nona i nonice.

“U ovome tjednu kada obilježavamo, kako je popularno reći, tjedan jasenovačkih i nejasenovačkih kolona, želio bih s vama podijelit jedan ružan san, jedan predosjećaj zbog kojeg sam se danas javio. Želio bih apelirati na lovce Novske i Jasenovca da ovog tjedna obustave sve svoje aktivnosti, da se ne bi dogodila neka možebitna tragedija. Ovoga tjedna svaki šušanj iz nekog kanala, šumarka ili jarka ne mora nužno značiti da se tu nalaze lija, srna ili vepar”, ustvrdio je Matić. S obzirom na iskustvo od prethodnih godina, rekao je, to bi mogla biti “naša predsjednica koja onako zamišljeno ovaj tjedan razmišlja o antifašističkoj prošlosti svojeg nona i nonice dok ostalih naravno dana u tjednu razmišlja o starom hrvatskom pozdravu iz davne 1941. godine ili dok se bavi igranjem izvan svojih ustavnih ovlasti sastavljanja hrvatskih vlada”.

9,35

Reiner je kazao kako se nada da to ubuduće neće događati. Prije izlaganja Damira Hrg (HDS) bilo je tako potrebno neko vrijeme da se zastupnici primire te da Sabor krene s radom.

9,32

Ivan Lovrinović (Promijenimo Hrvatsku) pitao je predsjedavajućeg Željka Reinera zašto je tek danas na dnevni red uvršteno izvješće glavnog državnog odvjetnika.

> (VIDEO) Olujić: ‘Cvitan je bio loš nasljednik još goreg državnog odvjetnika’

9,30

Na početku sjednice gotovo svi klubovi zastupnika uputili su zahtjev za “slobodnim govorima”

9,25

Nakon što su usvojene izmjene Poslovnika, čini se kako su zastupnici i predsjedavajući pomalo zbunjeni pa tako nije bilo jasno hoće li rad započeti “slobodnim govorima” (nekadašnji zahtjevi za stanke) ili dopunom dnevnog reda.

Zakon o profesionalnoj rehabilitaciji

Izmjene Zakona o profesionalnoj rehabilitaciji trebale bi, ističe Vlada, pridonijeti uvođenju reda i pravne sigurnosti u sustav profesionalne rehabilitacije i zapošljavanja osoba s invaliditetom.

Konačnim prijedlogom zakona centre za profesionalnu rehabilitaciju osniva isključivo Republika Hrvatska, a osnivačka prava i dužnosti u njezino ime obavljat će putem nadležnog Ministarstva za rad.

Preuzimanjem osnivačkih prava nad centrima za profesionalnu rehabilitaciju (Zagreb, Osijek, Rijeka i Split prema dogovoru o preuzimanju osnivačkih prava s 1. siječnja 2019. godine) ujednačit će se njihov položaj.

Dalić i Peruško pred Odborom

Danas bi se trebala održati sjednica Odbora za gospodarstvo. Izvješće o poslovanju Agrokora na njoj bi trebala podnijeti potpredsjednica Vlade i ministrice gospodarstva, poduzetništva i obrta Martine Dalić i izvanredni Vladin povjerenik za Agrokor Fabris Peruško.

Živi zid: Dovukli smo Cvitana u Sabor!

Uvrštavanje izvješća o radu Državnog odvjetništva za 2015. na ovotjedni saborski dnevni red zatražio je prošloga tjedna Živi zid s 30 zastupničkih potpisa, testirajući tako praktičnu primjenu odredbi novog saborskog Poslovnika koje su nedavno stupile na snagu.

“Potpisi skupljeni bez HDZ-a i bez SDP-a. Dovukli smo Dinka Cvitana u Sabor i dat će informacije o Agrokoru i svim drugim nedjelima i kriminalima”, poručio je u petak Živi zid na facebooku.

Kako je Vlada danas predložila Dražena Jelenića za nasljednika Dinka Cvitana, kojemu 24. travnja ističe mandat, za očekivati je tijekom ovog tjedna i sjednicu Odbora za pravosuđe na kojoj bi se Jelenić trebao predstaviti članovima matičnog odbora, a potom i saborsku raspravu te glasovanje o novom glavnom državnom odvjetniku.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.