Ravnatelj Fonda za obnovu Grada Zagreba, Krapinsko-zagorske i Zagrebačke županije Damir Vanđelić sa suradnicima je predstavio dosadašnje aktivnosti i troškove Fonda za obnovu.
Rekao je da je broj oštećenih zgrada 18.905, a zahtjeva je 11.167.
– Oštećenih zgrada je 60 posto, a broj zahtjeva može biti veći od broja zgrada, jer se prijavljuju različiti stanovi, rekao je Vanđelić.
Naglasio je kako je najbolji posao kod podnošenja zahtjeva napravljen u Sisačko-moslavačkoj županiji dok najlošije stoji Zagreb.
– U ovom trenutku nemamo novih aktivnosti po odlukama i čekamo daljnje odluke, rekao je Vanđelić, rekavši da su novčane obveze prema dosad pristiglim odlukama već isplaćene.
Istaknuo je kako s ministarstvom graditeljstva surađuju svakodnevno i koordiniraju odluke.
Objasnio da je Fond tek jedan od subjekata u procesu obnove i dodao da je to važno jer, kaže, neki ne razumiju kako funkcionira zakon.
– Prema zahtjevu je podnošenje zahtjeva na građanima, nakon toga Ministarstvo donosi upravne akte, a Fond za obnovu je jedan od provoditelja obnove. Drugi je Središnji državni ured, a treći provoditelj obnove mogu biti sami građani. Izdano je 19 odluka, 98 privremenih i 40 zaključaka, dodao je Vanđelić.
Poručio je kako cijene nisu adekvatne te da su morali tražiti donacije da bi odradili rušenje jer se po cijenama koje su ponuđene nitko nije htio javiti.
– Kod malih objekata, a takvih ima tisuće, na Banovini u i Zagrebu, jednostavno cijene nisu adekvatne. Ni jedna ovlaštena osoba, osoba koja ima iskustvo, koja je ovlašteni inženjer, sigurno neće htjeti operativnu koordinaciju uklanjanja raditi za 43 kune. Nas košta 312 kuna objava natječaja, a on će raditi za 43 kune, te cijene jednostavno moramo promijeniti, mi na to upozoravamo već 4 mjeseca, rekao je.