Utorak, 21 siječnja, 2025
-0.6 C
Zagreb
Pratite nas:

Varga: Nabava preparata na bazi medicinskog kanabisa u roku nekoliko tjedana

Podijeli

Ministar zdravstva Siniša Varga izjavio je u četvrtak da hrvatski pacijenti ne će morati čekati mjesecima na nabavu preparata na bazi medicinskog kanabisa, već će to moći učiniti u roku idućih nekoliko tjedana.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Pravilnik o uporabi indijske konoplje u medicinske svrhe, koji jer u četvrtak stupio na snagu, omogućio je uvoznicima i ljekarnama da ga mogu plasirati na hrvatsko tržište, istaknuo je Varga.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Po njegovim informacijama, postoje veledrogerije koje su sa svojim inozemnim partnerima zainteresirane za uvoz tih lijekova u Hrvatsku, a u taj posao bit će uključen i Imunološki zavod, kao državni zdravstveni zavod koji može uvoziti lijekove.

Pacijenti mogu bez straha unositi preparate u Hrvatsku

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Varga ističe da hrvatski pacijenti od danas mogu na cijelom području EU kupiti i unijeti preparate na bazi medicinskog kanabisa u Hrvatsku bez straha od prekršajnih i kaznenih posljedica. Pritom ne očekuje zlouporabe s obzirom da se radi o ograničenom broju pacijenata s područja onkolgije, neurologije i HIV/AIDS-a, koji preparate mogu dobiti.

“Pravilnik definira koji specijalisti preporučuju lijek i za koje medicinske indikacije. Pacijent s tom preporukom dolazi kod liječnika obiteljske medicine koji mu izdaje bijeli recept s kojim lijek onda kupuje u ljekarnama”, rekao je.

Cijene su, kaže Varga, regulirane na tržišnim principima, a Ministarstvo zdravstva nastoji kroz propise i regulacijom tržišta osigurati da to ne bude veliki financijski teret za pacijenta. Neslužbeno se procjenjuje da bi mjesečna doza mogla stajati oko 4000 kuna.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Nakon izbora mogućnost uzgoja medicinskog kanabisa u Hrvatskoj

Ministarstvo zdravstva je paralelno s pravilnikom izradilo izmjene Zakona o suzbijanju zlouporabe droga kojim se predviđa mogućnost uzgoja medicinske marihune u Hrvatskoj, koji bi odmah nakon izbora trebao ići u proceduru u Vladu i Sabor.

Uzgoj medicinskog kanabisa bio bi dopušten farmaceutskim kompanijama u strogo kontroliranim uvjetima, u suradnji s Ministarstvom poljoprivrede i Ministarstvom unutarnjih poslova. Varga podsjeća da se u Hrvatskoj na taj način već više od 30 godina uzgaja mak za proizvodnju preparata na bazi morfija.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Prema pravilniku, lijekovi, magistralni ili galenski pripravci koji sadrže tetrahidrokanabinol (THC), dronabinol ili nabilon, odnosno gotove lijekove koji sadrže dronabinol ili nabilon, namijenjeni su ublažavanju tegoba pacijentima oboljelima od multiple skleroze, karcinoma, epilepsije i AIDS-a.

Ministarstvo je u srijedu priopćilo kako do sada, s obzirom na malo tržište, niti jedan proizvođač gotovog lijeka na bazi indijske konoplje, od kojih su tri registrirana u EU, nije iskazao interes za registraciju lijeka u Hrvatskoj. No, pacijentima kojima bude preporučen i propisan gotov lijek koji sadrži THC Ministarstvo zdravstva će to učiniti dostupnim dajući veledrogerijama dopusnicu za uvoz.

Istovremeno sa stupanjem pravilnika na snagu, u njegovu se realizaciju uključio Imunološki zavod koji pregovara s proizvođačima o uvozu sirovine za hrvatsko tržište.

Ne očekuje se veliki interes proizvođača lijekova

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Direktor nabave u veledrogeriji Medika Jakov Radošević izjavio je Hini da ne očekuje veliki interes proizvođača lijekova za njihov plasman u Hrvatskoj jer se radi o vrlo malom broju pacijenata koji će ih moći uzimati i ekstremno skupoj terapiji čija se cijene kreće i do 800 eura mjesečno.

Ocjenjuje kako će se te potrebe najvjerojatnije rješavati interventnim uvozom, nakon najave Ministarstva da će izmijeniti postojeći pravilnik i veledrogerijama omogućiti interventni uvoz tih lijekova za potrebe malog broja pacijenata.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Radošević dodaje da Medika može uvoziti biljne sirovine za izradu preparata na bazi medicinskog kanabisa, ali im je u Ministarstvu zdravstva rečeno da će to raditi Imunološki zavod.

S obzirom da ključnu ulogu u izradi magistralnih i galenskih preparata imaju ljekarnici, predsjednik Hrvatske ljekarničke komore Mate Portolan ističe da bi za izdavanje preparata od medicinskog kanabisa u ljekarnama stručna društva trebala izraditi smjernice nužne za izradu tih preparata.

Ljekarnicima potrebne recepture i dodatna oprema

Osim opskrbe tržišta potrebnom sirovinom iz uvoza, koje zasad nema, ljekarnicima su potrebne recepture za izradu preparata prema po pojednim indikacijama, ali i dodatna oprema za njihovu izradu i primjenu kod pacijenata, kaže Portolan. Smatra da se radi o procesu za koji je potrebna kvalitetna priprema i edukacija svih koji u tom sudjeluju – liječnika, ljekarnika i pacijenata.

Predviđena su dva oblika preparata koje će izrađivati ljekarnici. To su preparati za inhaliranje, što podrazumijeva izradu čajeva od sušenih vršnih dijelova biljke, za što ljekarnici moraju znati predviđene doze, dok pacijentima treba osigurati inhalator i educirati ih o pravilnom korištenju preparata. Eduakcija pacijenata i dodatna oprema ljekarnicima je potrebna i kod izrade oralnih oblika lijeka, a radi se o vodenim otopinama, tinkturama u kapima ili uljnim kapsulama, kazao je Portolan.

Ratko Martinović iz udruge Medicinska konoplja ocjenjuje da legalizacija medicinskog kanabisa ima smisla samo ako pacijenti mogu doći do kvalitetnijeg lijeka uz nižu cijenu od one na crnom trižištu, što se u ovom slučaju, po njegovu mišljenju, neće dogoditi sve dok Hrvatska sama ne bude proizvodila medicinski kanabis.

“Šuplji pravilnik” samo radi izbora

On smatra da je donesen “šuplji pravilnik” samo radi izbora. “Pacijenti su stavljeni pred svršen čin i opet će sve ovisiti o njihovim financijskim mogućnostima, jer će cijene u ljekarnama biti veće od onih na crnom tržištu”, kaže Martinović.

Predsjednica Koordinacije hrvatske obiteljske medicine (KoHOM) Ines Balint rekla je da postoji interes određenog broja pacijenata za recepte za te preparate, no zasad su obiteljski liječnici od Ministarstva dobili naputak da mogu propisivati samo gotove lijekove registrirane u EU kojih nema u Hrvatskoj, a Ministarstvo će dopustiti njihov uvoz.

Obiteljski liječnici očekuju izradu smjernica i postupnika za propisivanje te terapije pacijentima, dodaje Balint.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Izvor: narod.hr/h
Photo: fah/ Naberacka

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.

Pročitaj više

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa

Povezani članci