Veleposlanica Djamić: Nitko od nas ne osjeća se sigurno u Ukrajini jer znamo kakav se rat ovdje vodi

djamić ukrajina
Foto: Anica Djamić, Fah; fotomontaža: Narod.hr

Hrabra veleposlanica Republike Hrvatske u Ukrajini Anica Djamić u emisiji „Moguća misija“ Hrvatskoga katoličkog radija u utorak 8. ožujka govorila je o povezanosti sa slovenskim misionarkama koje djeluju u toj zemlji, s obzirom na trenutačno ratno stanje.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

> Veleposlanica Djamić savjetuje da tko želi pomoći narodu Ukrajine, ne kreće sam na put

“Povezane u molitvi”

Veleposlanica Djamić je s Marijinim sestrama čudotvorne medaljice iz Slovenije koje kao misionarke djeluju u Ukrajini povezana od početka svog mandata. „Stvorile smo lijepo prijateljstvo i duhovnu vezu jer smo povezane u molitvi“, rekla je veleposlanica Djamić.

I misionarke i veleposlanica morale su napustiti glavni grad Kijev i otići prema zapadu zemlje, gdje su prilike trenutačno sigurnije.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Sestre su spriječene u dosadašnjem redovnom djelovanju, no sada pomažu izbjeglicama.

Veleposlanica Djamić istaknula je da su redovnice spremne na žrtvu.

„Bave se ljudima i njima su na usluzi, što je ono što uvijek prepoznajem i jako cijenim“, dodala je, navodi IKA.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Svoje prijateljstvo njeguju i u trenutačnoj situaciji jer se radi, kako je rekla, o ljudskoj povezanosti koja je utemeljena na duhovnoj. Kazala je da se inače pri svojim susretanjima znaju dobro nasmijati te si ispripovjediti što su proživjele. „Zato je to jedno zdravo prijateljstvo i u ovim uvjetima“, dodala je.

“Nitko od nas se ne osjeća kao da je na sigurnom”

„Nitko od nas se ne osjeća kao da je na sigurnom jer znamo kakav se rat ovdje vodi – paralelno u više središta. Dakle, nikad ne znamo što će se dogoditi u mjestu u kojem jesmo“, ocijenila je veleposlanica Djamić osvrnuvši se na stanje u Ukrajini.

„U ovoj situaciji molitva koju cijeli svijet upućuje dragom Bogu za Ukrajinu je zaista najvrjednija“, istaknula je nadalje.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

„Rimokatolička Crkva je univerzalna, nema etniciteta. Mi smo svi, naravno, pripadnici svojih naroda, ali kad se radi o katoličkim vrijednostima, pomaganju, solidarnosti, onda se zapravo brišu sve granice koje bi nas mogle odvesti jedne od drugih“, naglasila je s obzirom na humanitarne akcije za Ukrajinu.

„Oni koji mogu konkretno pomoći, pomažu. Međutim ovoj zemlji je još potrebno da ustroji neke stvari. To se posebno odnosi na konvoje i koridore, što treba, kao što je poznato, dogovarati s neprijateljem“, naglasila je.

Također je napomenula da svi oni koji ne mogu pomoći na materijalan način nego to čine molitvom, učinili su „nešto jako veliko“.

„Čujem da bi mnogi željeli pomoći i mislim da smo već u tom htjenju bliski Bogu i ukrajinskom narodu“, zaključila je veleposlanica Djamić za Hrvatski katolički radio.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Hrvatska prijateljska i politička poruka

Veleposlanica Djamić kanila je ostati u Kijevu sve dok svi Hrvati iz Kijeva ne budu na sigurnome, no premijer Andrej Plenković je donio odluku da mora napustiti glavni grad i otići na sigurnije mjesto. Hrvatska veleposlanica i dalje je u Ukrajini te se trenutačno nalazi na tajnoj lokaciji na zapadu zemlje, u Lavovu.

Dok je bila u Kijevu veleposlanica se javljala iz skloništa zbog ozbiljne opasnosti od napada.

Djamić je sredinom 90-ih radila u Uredu predsjednika Franje Tuđmana kao pomoćnica savjetnika za vanjsku politiku. Od 2000. do 2005. godine bila je savjetnica za europske integracije.

Djamić je bila predstavnica Hrvatske u Vijeću Europe od 2012. do 2014, a od 2014. do 2018. bila je veleposlanica u Švedskoj. Funkciju veleposlanice u Ukrajini obnaša od 2019. godine.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.