U HRT-ovoj “Temi dana” gostovali su dr. sc. Mato Palić s osječkog Pravnog fakulteta te dr. sc. Đorđe Gardašević s pravnog fakulteta u Zagrebu, na temu referendumske incijative “Narod odlučuje”.
Na početku je u prilogu svoj stav o ustavnosti pitanja iznijela dr. Sanja Barić s riječkog Pravnog fakulteta, koja je ustvrdila da su pitanja neustavna te da postoje pitanja o kojima nije moguće odlučivati na referendumu.
Voditelj je upitao dr. Palića da objasni svoj stav o ustavnosti pitanja te „svoju vezu s inicijativom Narod odlučuje“, s obzirom da ga je inicijativa kontaktirala glede formuliranja samih pitanja.
„Bilo je određenih njihovih upita vezanih uz samo referendumsko pitanje na koje sam ja odgovorio“- rekao je dr. Palić i nastavio:
„Smatram da je i jedno i drugo pitanje – i koje se odnosi na izborni sustav, i na prirodu mandata zastupnika nacionalnih manjina- ustavno.“
Dva razloga zbog kojih mandat zastupnika manjina nije u potpunosti jednak mandatu osatlih zastupnika
„Ovo koje se odnosi na nacionalne manjine izazvalo je određene prijepore u javnom prostoru- dva su temeljna razloga zašto taj mandat (nacionalnih manjina) ne može biti potpuno poistovjećen s mandatom zastupnika koji su izabrani u 10 izbornih jedinica.
Prvi razlog je taj što se ti zastupnici biraju na potpuno drugačiji način nego što se biraju svi ostali zastupnici u Saboru. Elementarno pravilo izbornog sustava je da- kad se dobije više glasova- ima se više mandata, kad se dobije manje- ima se manje mandata. U ovoj posebnoj izbornoj jedinici tome nije tako već je unaprijed zajamčen broj zastupnika koji predstavljaju nacionalne manjine.
Drugi razlog, koji nije ništa manje važan, se odnosi na legitimitet, odnosno činjenicu da su ti zastupnici izabrani sa deseterostruko ili petnaesterostruko manjim brojem glasova u odnosu na zastupnike koji su izabrani u ostalim izbornim jedinicama, osobito u 10 izbornih jedinica.
Ta dva razloga su ključna i zbog njih smatram da taj mandat ne može biti potpuno jednak mandatu zastupnika koji su izabrani na općim izbornim listama. “ – kazao je Palić.
“Treba urediti pitanje referenduma, ali ne na način kako predlaže SDP”
Na pitanje može li, s obzirom na sastav Ustavnog suda, predvidjeti hoće li se navedena pitanja ocjeniti ustavnim ili neustavnim, dr. Palić je kazao:
„Nikako to ne mogu predvidjeti. Imam mišljenje o ustavnosti tih pitanja, koje sam iznio u osnovnim argumentima. Sam sastav mi ne daje za pravo da zaključim kakva će na kraju biti njihova odluka.
Voditelj je upitao dr. Palića treba li mijenjati zakonsku regulativu kada su u pitanju referendumske inicijative i samo provođenje referenduma, osvrćući se na prijedloge SDP-a koji traži da se produlji rok za prikupljanje i snizi broj potrebnih potpisa no da se oni prikupljaju isključivo u zgradama državne uprave.
„Slažem se da treba urediti to pitanje, ali ne na takav način kao što je to predloženo, posebno ovaj dio o skupljanju potpisa u uredima državne uprave. Ne vidim zašto bi se ti potpisi skupljali u uredima državne uprave, a recimo potpisi kojima se daje potpora kandidaturi osobe koja želi postati predsjednik Republike ili gradonačelnik, se mogu skupljati na otvorenim i slobodnim mjestima. Ne vidim u čemu je ta neka suštinska razlika. Ukoliko postoje sumnje u ispravnost potpisa to se može provjeriti onog trenutka kad potpisi budu predani.“, zaključio je dr. Palić.
Tekst se nastavlja ispod oglasaIzvor: narod.hr