Ne objašnjavajući tko i gdje mu je nudio protuzakonito davanje potpisa niti o kojoj se referendumskoj inicijativi radi, Branimir Glavaš, zastupnik HDSSB-a koji podržavao HDZ-ovu koaliciju pridružio se ministru uprave Lovri Kuščeviću u kampanji blaćenja referendumske inicijative.
> Tko je Lovro Kuščević – političar koji je do jučer pozdravljao s ‘hvaljen Isus’?
Također, suprotno pozitivnim zakonskim aktima o referendumu kao najvišem pravnom aktu izražavanja neposredne volje građana, Glavaš tvrdi da “narod može pokrenuti inicijative za održavanje referenduma, ali da nema dileme da je to isključivo u nadležnosti Hrvatskog sabora, odnosno saborskih zastupnika koji će raspraviti o toj problematici u Hrvatskom Saboru i donijeti izmjene izbornog zakona ili ih ne donijeti. Dakle, to nije u nadležnosti onih koji su pokrenuli refrendum. Samo održavanje refrenduma ne obvezuje Hrvatski Sabor da u raspravi na sjednici uvaži njihove konkretne prijedloge.” (5:00), rekao je Glavaš za Televiziju N1.
Podsjetimo, Branimir Glavaš, jedan je od osnivača HDZ-a i bivši optuženik za ratne zločine nad Srbima. U travnju su mediji navodili da se ne vidi kraj sudskoj sagi sa suđenjem Branimiru Glavašu za ratne zločine u Osijeku početkom devedesetih. Kako je Ustavni sud raniju osuđujuću presudu Glavašu i drugima ukinuo zbog pogrješnog utvrđivanja karaktera sukoba u vrijeme kada su zločini počinjeni, sada će se Glavašu odvojeno suditi po zapovjednoj odgovornosti za slučajeve u medijima nazvane “garaža” i “selotejp”, a odvojit će se suđenje njegovim suradnicima koje se tereti samo za slučaj “selotejp”.
> Ustavni sud kao plod političke trgovine SDP-a i HDZ-a
> Kako je Ustavni sud 2014. potvrdio Baukovu tvrdnju da u Hrvatskoj ima 4,1 milijun birača?
Prošli tjedan, u petak, tportal objavio je vijest pod naslovom “Glavaš likuje, Fehiru skinut status krunskog svjedoka” u kojem navodi da je Sudsko vijeće prihvatilo prijedlog Glavaševe obrane o izuzimanju iskaza Krunoslava Fehira kao nezakonitog, jer je on dobio status krunskog svjedoka nakon što je prvotno bio okrivljenik. Sud se pozvao na odluku Ustavnog suda koji je, u obrazloženju ukidanja presude Glavašu, uvažio upravo Glavašev prigovor na davanje statusa krunskog svjedoka Krunoslavu Fehiru.
Podsjetimo također, Branimir Glavaš glasovao je i za Istanbulsku konvenciju.
> Glavaš: ‘Glasovat ću za usvajanje IK, želimo da Hrvatske ostane sekularna država’
Prenosimo što je Glavaš govorio na N1 gdje se dotaknuo referendumskih inicijativa, odnosa HDSSB-a i HDZ-a te odnosa premijera i predsjednice.
Što mislite, ima li šanse inicijativa Narod odlučuje doći do referenduma?
Ova inicijativa za sazivanje referenduma i jednog i drugog potpuno je legalna i legitimna i odražava volju jednog dijela naroda. Koliko mi je poznato prikupljeno je više od 400.000 potpisa, tako kažu organizatori, a na Saboru je da ih provjeri i utvrdi da ih ima dovoljno. Predug mi je rok od trenutka zaključivanja akcije do objavljivanja broja potpisa. Osobno imam iskustvo da je u tom intervalu od desetak, petnaest dana, ja nisam potpisao nijednu inicijativu, ne zbog toga što nisam želio, nego u to vrijeme nisam prošao kroz lokacije gdje se nalazi neki štand, ali sam bio u situaciji da su mi neki poznanici, aktivisti nudili da potpišem i nakon 7-8 dana nakon što je protekao rok za skupljanje tih potpisa za referendum. Dakle, postoji velika mogućnost da se određeni broj potpisa skupljao i nakon što je istekao rok za prikupljanje potpisa. Na Hrvatskom saboru je da utvrdi postoji li dovoljan broj potpisa, jesu li ti potpisi vjerodostojni i je li sve spremno da se o toj inicijativi raspravlja i da krene u onu zakonom i Ustavom propisanu proceduru.
Najavljuju da sve pada na Ustavnom sudu…
Prateći tu tematiku i problematiku posljednjih mjesec dana, ima različitih stavova ustavnopravnih stručnjaka i takozvanih ustavnopravnih stručnjaka koji objašnjavaju tu materiju. Ja mogu reći svoje osobno, skromno, amatersko mišljenje. Tu postoje dileme, nitko ne osporava građanima da pokrenu inicijativu za pokretanje referenduma i da se on provede ukoliko Ustavni sud ocijeni da su postavljena pitanja zakonita i ustavna. Ako Ustavni sud ocijeni da su neka pitanja ili neki dijelovi tih piranja neustavni, na njemu je da taj referendum praktično zaustavi. Moje osobno mišljenje je da u ovoj inicijativi Narod odlučuje narod može pokrenuti inicijativu za održavanje referenduma, ali mislim da je to isključivo u nadležnosti Hrvatskog sabora, odnosno, zastupnika kao izabranih predstavnika naroda koji će raspraviti o toj problematici u Hrvatskom saboru i donijeti izmjene Izbornog zakona ili ih ne donijeti. To nije u nadležnosti onih koji su pokrenuli inicijativu. Samo eventualno održavanje toga referenduma ne obvezuje Hrvatski sabor da u raspravi na plenarnoj sjednici se moraju uvažiti i njihovi konkretni prijedlozi. Hrvatski sabor je jedini nadležan za donošenje izbornog zakonodavstva i vjerujem da će to u konačnici tako i završiti.
Digli ste ruku za Istanbulsku konvenciju. Kako to?
Ja kad sam pisao program HDSSB-a, koji je pisan još 2001. godine, a u ladici je bio sve do 2005. godine i mog razlaza s HDZ-om, HDSSB je politički pozicioniran u desni centar. Nikakva radikalna, ekstremna, isključiva desnica, to nije programski, a on ni u svom djelovanju to nije bio. Želim naglasiti da je HDZ politička stranka centra. Ovih dana vode se medijski prijepori i rasprave da je HDZ desni centar i da je Tuđman tako zamislio. HDZ nije stranka desnog centra prema Tuđmanovom nauku. On je 1989. godine pozicioniran kao stranka centra, ne desnog centra, nego centra i to je Tuđmanov plan kako HDZ treba biti pozicioniran.
Kako s odmakom gledate na rad HDZ-a?
Ja sam član vladajuće koalicije i parlamentarne većine i često sudjelujem na Klubu HDZ-a, gdje budu članovi drugih stranaka iz vladajuće koalicije. Premijer Plenković je pokazao da je maksimalno tolerantan, strpljiv u prihvaćanju različitih mišljenja, dozvoljava različita mišljenja unutar HDZ-a, da je tolerantan ako netko drugačije misli i nema tih osobina autokratskog vladara HDZ-a. Mislim da se to medijski malo prenapuhuje u smislu vršenja čistki unutar HDZ-a.
Kako komentirate odnos predsjednice i premijera?
U odnosima s predsjednicom i premijerom, predsjednica je tu pretjerala, ušla je u kampanju, a nije sigurna hoće li je HDZ podržati i pokazuje nesigurnost. To pokazuje svojim izjavama, neutemeljenim napadima na Vladu, usmjeravanjem otrovnih strelica prema Vladi. To je kampanja, PR koji je odabrala, jer smatra da je zadnji tajming jer se trudi pridobiti dio biračkog tijela koji je već izgubila. Premijer je puno smireniji i nema razloga da se upućuju kritike s Pantovčaka prema Vladi.
Tekst se nastavlja ispod oglasa