Predsjednik i potpredsjednik IDS-a Boris Miletić i Valter Flego u petak su iskazali su duboko razočarenje ponašanjem Vlade prema Istarskoj županiji, dodajući da je odnos svih HDZ-ovih vlada prema Istri bio diskriminirajući, ali da nijedna vlada nije pokazala takvu aroganciju prema Istri kao ova aktualna.
> IDS-ov Boris Miletić određivao bi kardinalu Bozaniću o čemu smije govoriti u uskrsnoj propovijedi
“Žalosno je da predsjednik Vlade u velikom stilu danas dolazi s ministrom obići radove na Istarskom ipsilonu te otvarati super luksuznu ACI marinu u Rovinju, dok 30 kilometara dalje u sablasno praznom brodogradilištu radnici Uljanika čekaju da im netko kaže što će biti s njima”, kazao Flego na konferenciji za novinare u Puli.
Vlada neljudski zavlači radnike i odgađa odluku o Uljaniku
Vladu je optužio da zavlači radnike Uljanika i odgađa odluku o tom pulskom brodogradilištu dok europski izbori ne prođu, što je ocijenio prije svega neljudskim, a onda i neodgovornim te štetnim. “Doći u otmjenu ACI marinu, a kompletno ignorirati radnike Uljanika… to je nevjerojatno“, ustvrdio je Flego te napomenuo kako je ovo prvi put da vlada dolazi u Istru na neki protokolarni događaj na koji nisu pozvani predstavnici Istre.
“Vlada je bezbroj puta pokazala da joj Istra nije prioritet, da su joj strateški istarski projekti manje važni, a imamo toliko otvorenih tema i projekata o kojima s ministrima i premijerom u ovoj supercentraliziranoj državi trebamo pričati, želimo li da se realiziraju ili dovrše”, poručio je Miletić i premijeru Andreju Plenkoviću zamjerio da degradira Istru time što na današnji posjet nije pozvao župana i gradonačelnika.
Ako se pogleda protekli period od 18 mjeseci, dodaje, onda je jedina konstanta po pitanju hrvatske brodogradnje neodlučivanje, nedonošenje odluka i odgađanje, iako brojke neumoljivo govore da je proces dovršetka gradnje brodova uz pomoć međufinanciranja u smislu opterećenja poreznih obveznika financijski isplativiji nego isplata protestiranih jamstava.
Vlada je situaciju s Uljanikom pretvorila u politički rat s Istrom
“Umjesto nekakvog rješenja, situaciju s Uljanikom Vlada je pretvorila u politički rat s Istrom, najrazvijenijom hrvatskom regijom u kojoj HDZ nema nikakav politički utjecaj i koju na svaki način pokušava poniziti”, ustvrdio je Miletić. Dodao je kako će premijer danas posjet Rovinju iskoristiti za slikanje među luksuznim jahtama, daleko od pogleda radnika praznog Uljanika.
“Prošlo je godinu i pol dana, a mi nemamo nijedan odgovor o tome što ova država misli o industrijskoj proizvodnji i brodogradnji, ljudi su ostali bez prihoda. Vlada ne pokazuju ni minimum suosjećanja, štoviše krajnje je bahata i nepristojna”, zaključio je Miletić, koji je dolazak navodno zainteresiranih kineskih partnera ocijenio pozitivnim.
IDS se nastoji odmaknuti od uhićenih Uljanikovih čelnika
Podsjetimo, IDS zbog krize u Uljaniku pokušava svu odgovornost prebaciti na sadašnju i bivše vlade. Iako se očajnički žele odmaknuti od uhićenih Uljanikovih čelnika, postoje barem dva područja u kojima su IDS-ovci s njima usko surađivali, navodi HRT. Danas tvrde da je jedino Uljanik izostavljen prilikom restrukturiranja hrvatske brodogradnje – a prije desetak godina upravo su oni tražili da se tvrtka ne restrukturira. Kada ga je Vlada Ive Sanadera željela privatizirati – IDS se oštro usprotivio, navodi HRT u vrlo zanimljivom prilogu:
Tijekom prošlogodišnjih prosvjeda radnici su izrazili sumnju da je Uljanik svjesno odveden u propast zbog Končareva i Jakovčićeva biznisa s nekretninama.
Također, najnoviji podatci pokazuju kako je nekadašnja Kukuriku Vlada (SDP, HNS, IDS i HSU) sa SDP-ovim Zoranom Milanovićem na čelu, na jamstva koja plaća država, potrošila više od 2,8 milijardi kuna.
Vlada Zorana Milanovića odobrila je 67 posto od 4,2 milijarde kuna jamstava koja plaća država, navodi Jutarnji list.
Uz sve to, glavni zagovornici decentralizacije, regionalizma, ‘istrijanstva’, te onaj isti Boris Miletić koji je osmislio ‘istarsku putovnicu’ i koji je od ministra Damira Krstičevića tražio, a onda i dobio obećanje da se hrvatsko ratno zrakoplovstvo neće vratiti u Istru, ponovno otkriva da je Istra dio Hrvatske te poziva Plenkovićevu Vladu da ne zanemaruje tu činjenicu.
Tekst se nastavlja ispod oglasaIzvor: narod.hr/hina