(VIDEO) Ministar Grlić Radman o Šuici: ‘Nerazumljivo prozivanje s obzirom da je objasnila način na koji je stekla imovinu’

Foto: Snimka zaslona

O izboru hrvatske povjerenice i nadolazećem predsjedanju Vijećem Europske unije, u HRT-ovoj Temi dana govorio je ministar vanjskih poslova Gordan Grlić Radman.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

23. listopada je glasovanje u Europskom parlamentu, potporu je nakon saslušanja Dubravka Šuica dobila od pučana, socijaldemokrata, liberala, konzervativaca i reformista, protiv su bili zeleni i radikali. Je li glasovanje sad samo formalnost?

“Jako smo ponosni što smo na tako visoki položaj dobili Dubravku Šuicu, koja će biti potpredsjednica Europske komisije za demokraciju i demografiju. Mi dobivamo čestitke za iznimnu vrijednost resora koji će ona preuzeti. Daljnja procedura je u principu formalnost, ako Ursula von der Leyen ima sigurnost da će svi kandidati koji su predloženi, biti primljeni. Do 15. listopada stvari će se iskristalizirati i vjerujemo da ćemo 23. listopada imati novu Europsku komisiju.”

Što očekuje hrvatsku povjerenicu u mandatu?

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“To je važan izazov. Premijer Plenković je rekao da očekuje iskorak Dubravke Šuice. Demokracija je povjerena jednoj mladoj državi, koja je tek šest godina u članstvu, a tu je i demografija. Polovica zemalja članica EU-a treba demografsku revitalizaciju. Također, poticat će se strategija aktivnog starenja, poticat će se mladi u ruralnim područjima…Veliki zadatak je pred Dubravkom Šuicom, a Hrvatskoj je velika čast da je ona postavljena na tu poziciju.”

> Njemački europarlamentarac upitao Šuicu za višestruko povećanje imovine: ‘Prije 20 godina bili ste učiteljica sa sranom od 60 kvadrata’

> Šuica objavila izjavu o financijskim interesima: Hoće li objaviti i detaljnu imovinsku karticu i objasniti podrijetlo imovine?

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Postavljeno je sinoć i pitanje imovine gospođe Šuice, nastale tijekom njene političke karijere. U Hrvatskoj se o tome puno govorilo ovih dana, s jedne strane mišljenje je da je porijeklo njezine imovine sporno, s druge strane premijer ne vidi ništa upitno. Iptak, to je pitanje došlo na dnevni red saslušanja.

“Uvijek postoje određene situacije kada netko želi imati drugačiji stav. Ja se sjećam saslušanja u Saboru, bilo je postavljeno tek jedno pitanje i o tome se nije previše govorilo. Također, Šuica je već tri puta bila u Europskom parlamentu, stavila je tamo imovinsku karticu. Zadivljen sam njezinom hrabrošću i otporom, kroz kakvu je situaciju prošla. Meni je bilo nerazumljivo prozivanje, s obzirom na to da je objasnila način na koji je stekla imovinu.”

Malo manje od tri mjeseca preostalo je do početka hrvatskog predsjedanja Vijećem Europske unije. Je li Hrvatska spremna?

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Sve je spremno. Ja se radujem 1. siječnju kada Hrvatska bude na čelu Europske unije. Mi ćemo imati jako puno posla i to je jako dobro. Tu su dva aspekta. Svi će se poslovi voditi u Bruxellesu, a u Zagrebu se očekuje 161 sastanak, od toga 12 neformalnih vijeća. Osam će biti u Zagrebu, četiri izvan Zagreba. Očekujemo preko 25.000 izaslanika i 1.600 novinara. Radujemo se što će naši ugostitelji imati pune ruke posla. Ističem, šest godina nakon članstva preuzet ćemo predsjedanje EU-om. Imamo četiri prioriteta Europske unije, puno je posla.”

Tema će biti zapadni Balkan, summit je zakazan u Zagrebu za svibanj.

“Imat ćemo na kraju našeg predsjedanja Europu koja je angažirana prema svojem susjedstvu. Organizirat ćemo veliki susret Europske unije i zemalja Zapadnog Balkana u svibnju, želimo susjedima osnažiti perspektivu prema članstvu u EU-u, dakako ispunjavanjem temeljnih kriterija”, zaključuje Radman.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.