(VIDEO) Na groblju sv. Mihajla u Dubrovniku na posljednji počinak ispraćen dr. sc. Ivo Banac

Foto: snimka zaslona

Obitelj, prijatelji i kolege ispratili su dubrovačkog povjesničara dr.sc. Iva Banca na posljednji počinak.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ovaj ugledni znanstvenik napustio nas je 30. lipnja u 74. godini života nakon teške bolesti, a sprovod se održao ovog ponedjeljka na groblju sv. Mihajla u Dubrovniku. Banac je na posljednji počinak ispraćen uz pjesmu ‘Amazing Grace u izvedbi pjevačice Maje Grgić, javlja Dulist.

> Prof. Banac: ‘Usvajanje Zakona o slobodi vjeroispovijesti u Crnoj Gori ograničava velikosrpsko djelovanje na jugu jadranskog prostora’

Sveta misa za pok. Iva Banca održat će se 7. srpnja 2020. u 19 sati u crkvi sv. Vlaha.

“Smrt prof. Ive Banca ostavlja za sobom golemu prazninu koju će biti jako teško ispuniti. Možemo bez ikakve dvojbe zaključiti da je umro veliki bard hrvatske historiografije. Već sada se slobodno može reći i da je profesor Banac obilježio jedno značajno razdoblje u hrvatskom javnom životu u kojemu je bio prisutan više od tri desetljeća”, napisao je dr. sc. Stipe Kljaić koji je 2015. doktorirao kod mentora prof. Ive Banca za Večernji list.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Podsjetimo, prof. Banac je često je sudjelovao u javnim polemikama, podržavao je referendumske inicijative, a desetljećima je upozoravao na posljedice komunističkih zločina te podržao obnovu Crnogorske pravoslavne crkve.

“Raspadom Jugoslavije independistički pokret u Crnoj Gori iznjedrio je traženja za obnovom Crnogorske pravoslavne crkve (CPC), do čega je i došlo 1993. godine. No, ova mala zajednica, bez velikog broja svećenika i vjernika, dijelom iz zbog korjenite ateizacije crnogorskih nacionalnih snaga, morala se suočiti s moćnijom SPC-om, koja je po mnogo čemu predstavljala kontinuitet rojalističkih, četničkih i velikosrpskih snaga, koncentriranih u dijelovima Crne Gore, posebno na sjeveru. Nakon nezavisnosti, Đukanićevo vodstvo je okolišalo je oko vjerske politike, ali suočeno sa subverzivnom politikom, posebno nakon ruskog pokušaja atentata na predsjednika Đukanovića 2016. godine i ulaska Crne Gore u NATO-savez 2017., odlučilo se suprotstaviti zloporabi vjerskih osjećaja sa strane SPC, a sve u korist denacionalizacije Crne Gore i slabljenja njene nezavisnosti. Usvajanje današnjeg zakona važan je korak u smjeru ograničenja velikosrpskog djelovanja na jugu jadranskog prostora.”, istaknuo je prof. Banac.

Predvidio je da su pred nama još veći javni sukobi, a o njihovom ishodu ovisit će demokracija, ljudska prava, mir i gospodarska sigurnost u Hrvatskoj, Europi i svijetu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ne smijemo biti malodušni, radi nas samih i naše budućnosti, ali i radi svih žrtava totalitarizma, svih palih za slobodu u našem ratu za nezavisnost”, poručio je prije nekoliko godina prof. dr. sc. Banac.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.