Čelnici zemalja članica EU-a i Arapske lige okupili su se u nedjelju u Sharm el Sheikhu na dvodnevnom summitu, prvom sastanku na toj razini u povijesti ovih dviju organizacija.
Na summitu sudjeluju čelnici 26 država članica EU-a i dvadesetak arapskih država, a prisutan je i premijer Andrej Plenković.
Prvi summit zemalja EU-a i Arapske lige
“Očekujemo da ovaj sastanak konstatira sve probleme koji okupiraju ne samo ovaj dio svijeta, nego cijeli svijet. Za nas, kao jednu od članica Europske unije, izrazito je važno da u partnerstvu sa zemljama Arapske lige nastojimo spriječiti proces nezakonitih migracija.“, izjavio je premijer Andrej Plenković HRT-u uoči početka sastanka.
Sve što se događa u regijama Bliskog i Srednjeg istoka danas izravno utječe na Europu – bilo da se radi o sukobima u Libiji i Siriji, pa do Irana i migrantskog problema koji je i dalje sjeme razdora za članice Europske unije.
Ni Arapska liga nije homogena, što se osjetilo u pripremama ove konferencije jer tekst završne deklaracije još nije završen. Čelnici ne mogu postići suglasnost ni oko migrantskog problema ni oko problema nestabilnosti na Bliskom istoku, prenosi HRT.
Preko 20 godina se pokušavao organizirati takav sastanak, ali bez uspjeha, što je prilično neobično s obzirom da EU ima redovite sastanke sa svim vrstama partnera od Latinske Amerike do Azije.
Čelnici EU-a dogovorili su summit u Egiptu još u rujnu prošle godine na svom neformalnom summitu u Salzburgu s ciljem potvrđivanja odlučnosti dviju organizacija da surađuju na nizu pitanja od uzajamnog interesa.
Zemlje članice EU-a nisu se uspjele dogovoriti ni oko zajedničke političke deklaracije na zajedničkom sastanku ministara vanjskih poslova zemalja članica EU-a i arapskih zemalja, a koja bi trebala biti usvojena na summitu. Najveći dio deklaracije je usuglašen, ali je Mađarska imala primjedbe na dio u kojem se spominje globalni kompakt za migracije iz Marakeša.
Dobar dio čelnika potvrdio je svoj dolazak tek kada je postalo jasno da na summit neće doći sudanski predsjednik Omar al-Bashir i saudijski princ prijestolonasljednik Mohammed bin Salman.
Nitko ne želi biti viđen u društvu princa Mohammed bin Salmana, stvarnog vladara Saudijske Arabije nakon ubojstva saudijskog novinara Jamala Khashoggija u saudijskom konzulatu u Istanbulu, a za čiju smrt se odgovornost pripusuje princu prijestolonasljedniku. Saudijsko izaslanstvo predvodit će kralj Salman.
Za sudanskog predsjednika al-Bashira Međunarodni kazneni sud izdao je tjeralicu jer ga tereti za ratne zločine tijekom sukoba u Darfuru.
Od summita nema velikih očekivanja u smislu konkretnih rezultata, nego će više biti simbolična potvrda dosadašnje suradnje.