U 2018. godini ubijeno 94 novinara: Još se traga za tijelom kolumnista Washington Posta Jamala Khashoggija

Foto: fah

U 2018. godini ubijeno je 94 novinara i medijskih djelatnika, objavila je Međunarodna novinarska federacija (IFJ) i taj porast u odnosu na 82 smrti u 2017., govori da je preokrenut trend opadanja nasilnih smrti novinara koji je vladao prethodne tri godine.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Među žrtvama su 84 novinara, snimatelja i tehničara kao i pomoćnog osoblja poput vozača i zaštitara. Ubijani su ciljano, zahvaćeni razmjenom vatre ili kao žrtve bombaških napada.

Šest od ukupnog broja žrtava su žene.

Najopasnije mjesto za novinare je Afganistan gdje je ubijeno 16 medijskih djelatnika.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

S 11 žrtava slijedi Meksiko gdje organizirani kriminal često ciljano ubija novinare.

Devet je medijskih djelatnika ubijeno u Jemenu, osam u Siriji, sedam u Indiji, šest u Somaliji te po pet u Pakistanu i Sjedinjenim Državama.

Taj popis “oslikava pogoršanje sigurnosne situacije u kojoj novinari obavljaju svoju djelatnost, a eklatantan primjer je okrutno ubojstvo kolumnista Washington Posta, saudijskog državljanina Jamala Khashoggija”, navodi IFJ u priopćenju.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Khashoggi je ubijen u saudijskom konzulatu u Istanbulu 2. listopada, a njegovo tijelo nije pronađeno.

Predsjednik IFJ-a Philippe Leruth pozvao je države članice Ujedinjenih naroda da prihvate konvenciju o sigurnosti i zaštiti novinara, podnesenu u sjedištu UN.a u New Yorku u listopadu.

“Ta konvencija, koju podržava cjelokupna novinarska profesija, je konkretan odgovor na zločine počinjene protiv novinara koji prolaze potpuno nekažnjeno”, rekao je Leruth.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.