U 2018. godini ubijeno je 94 novinara i medijskih djelatnika, objavila je Međunarodna novinarska federacija (IFJ) i taj porast u odnosu na 82 smrti u 2017., govori da je preokrenut trend opadanja nasilnih smrti novinara koji je vladao prethodne tri godine.
Među žrtvama su 84 novinara, snimatelja i tehničara kao i pomoćnog osoblja poput vozača i zaštitara. Ubijani su ciljano, zahvaćeni razmjenom vatre ili kao žrtve bombaških napada.
Šest od ukupnog broja žrtava su žene.
Najopasnije mjesto za novinare je Afganistan gdje je ubijeno 16 medijskih djelatnika.
S 11 žrtava slijedi Meksiko gdje organizirani kriminal često ciljano ubija novinare.
Devet je medijskih djelatnika ubijeno u Jemenu, osam u Siriji, sedam u Indiji, šest u Somaliji te po pet u Pakistanu i Sjedinjenim Državama.
Taj popis “oslikava pogoršanje sigurnosne situacije u kojoj novinari obavljaju svoju djelatnost, a eklatantan primjer je okrutno ubojstvo kolumnista Washington Posta, saudijskog državljanina Jamala Khashoggija”, navodi IFJ u priopćenju.
According to Turkey’s Daily Sabah newspaper, Jamal #Khashoggi
resisted his killers for five minutes.
https://t.co/eDrIUgtjBx pic.twitter.com/NZTdbcNURR— s.saaaudi2 (@saaaaidi2) 31. prosinca 2018.
Khashoggi je ubijen u saudijskom konzulatu u Istanbulu 2. listopada, a njegovo tijelo nije pronađeno.
Predsjednik IFJ-a Philippe Leruth pozvao je države članice Ujedinjenih naroda da prihvate konvenciju o sigurnosti i zaštiti novinara, podnesenu u sjedištu UN.a u New Yorku u listopadu.
“Ta konvencija, koju podržava cjelokupna novinarska profesija, je konkretan odgovor na zločine počinjene protiv novinara koji prolaze potpuno nekažnjeno”, rekao je Leruth.
Izvor: narod.hr/hina