Vidović Krišto: Plenkovićeva vlada predložila je Đurđević za sutkinju ICC-a, a Milanovićeva angažirala u arbitraži INA-MOL

Zagreb, 24.6.2021 - Nastavak 7. sjednice Hrvatskog sabora. Zastupnici raspravljaju o prijedlogu predsjednika Republike Zorana Milanovića da se Zlata Đurđević imenuje za predsjednicu Vrhovnog suda. Na slici Karolina Vidović Krišto. Foto HINA/ Dario GRZELJ/ dag

Nezavisna saborska zastupnica Karolina Vidović Krišto uputila je zastupničko pitanje hrvatskoj Vladi vezano uz isplaćene honorare kandidatkinji za predsjednicu Vrhovnog suda RH gđi Zlati Đurđević, o čemu je govorila i danas u Saboru, upozorivši:

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Đurđević je Plenkovićeva, takozvana HDZ-ova vlada predložila za sutkinju Međunarodnog kaznenog suda, a Milanovićeva vlada ju je angažirala kao pravnu savjetnicu u arbitraži INA-MOL.”

Loader Loading...
EAD Logo Taking too long?

Reload Reload document
| Open Open in new tab

Njeno izlaganje donosimo u cijelosti:

“Izbor predsjednika Vrhovnoga suda bi mogli preimenovati u raspravu o glavnom krivcu za nedaće s kojima su hrvatski građani suočeni, jer pravosuđe jest olovna kugla koja hrvatskoj državi ne dopušta da se pokrene i razvija u ispravnome smjeru.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Hrvatski građani plaćaju 1700 sudaca te ostale pravosudne dužnosnike, kako bi to pravosuđe tim građanima omogućilo ravnopravnost, mogućnost normalnog i sigurnog života u Hrvatskoj.

Rezultat je upravo suprotan. Rezultat rada tog pravosuđa je neki dan objavila Europska komisija, a ono glasi da je Hrvatska druga po redu najslabija po platežnoj moći, s tim da je prošle godine ta platežna moć još pala, a zadnjoj se članici, to jest Bugarskoj, povećala. Pitanje je vremena kad ćemo biti najsiromašnija država u EU. Jer, hrvatsko pravosuđe generira korupciju, potiče podobne poduzetnike, sprječava sposobne, odbija strane investitore i stvara klimu beznađa.

Skupinu koja vlada hrvatskim pravosuđem ne čine samo suci i političari, već i ostala područja koja imaju koristi od ovakvog pravosuđa.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Nedvojbeno je Zlata Đurđević sastavni dio današnjeg vladajućeg establišmenta u Hrvatskoj. Ona sama navodi da je permanentno u radnim tijelima proračunskih institucija, da ju je Plenkovićeva, takozvana HDZ-ova vlada predložila za sutkinju Međunarodnog kaznenog suda, a Milanovićeva vlada ju je angažirala kao pravnu savjetnicu u arbitraži INA-MOL. U oba slučaja su je međunarodna tijela odbacila.

I doista, one koje se u Hrvatskoj naziva uglednima – kao gospođu Đurđević, kao predsjednika razreda pravnih znanosti HAZU-a Jakšu Barbića, kao Ivu Josipovića – međunarodni krugovi uvijek odbace.

Na međunarodnom parketu morate biti vjerodostojni, nema dvostrukih kriterija. Na moje pitanje o skandaloznom pogodovanju lihvarskim agencijama od strane sudova koji prihvaćaju ugovore sa zacrnjenim iznosima, gospođa brani suce te tvrdi da su oni samostalni i ne smiju biti sankcionirani za svoje odluke.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Međutim kada su u pitanju njezini prijatelji, kao u slučaju prvostupanjske presude protiv supruge Milorada Pupovca, novinarke Lukić, gospođa Đurđević poziva ministra pravosuđa da djeluje, kako kaže, „protiv nezakonitih presuda pojedinih sudaca“. Ovo je krunski dokaz dvostrukih mjerila kandidatkinje Đurđević!

Ali riječ je o slijedećem: raznorazni javni djelatnici, kao što je gospođa Đurđević, u interesu moćnih struktura pišu različite uratke za koje se u normalnom svijetu pristojan čovjek srami.

Zauzvrat nju te strukture u ime države kandidiraju za međunarodne funkcije, daju joj savjetničke pozicije, kao u arbitraži INA-MOL, za koje se dobivaju lijepi honorari – ukratko, vladajuća kasta si međusobno nabacuje predmete, poslove i funkcije, a sve to plaćaju hrvatski građani.

Rezultat njihovog rada jest da smo druga najsiromašnija država Europske unije. A njihove metode su poznate i imaju uvijek isti rukopis. Pa evo jednog jako sličnog slučaja:

Tekst se nastavlja ispod oglasa

1985. godine komunistički moćnik Jakov Blažević izjavio je u tiskovini Polet, citiram: „Stepinac nije bio elastičan, zato smo mu morali suditi.“ To je izazvalo različite komentare u međunarodnom tisku, jer su svi rekli – „tužitelj je priznao da je Stepinčev proces montiran“.

Tadašnja najviša komunistička tijela u Hrvatskoj se sastaju i zaključuju da treba umanjiti štetu, da JAZU treba organizirati Okrugli stol i pozvati pogodne sugovornike koji će obraniti lik i djelo Jakova Blaževića.
Dame i gospodo, prije neki dan je HAZU organizirao Okrugli stol kojeg je vodio Jakša Barbić sa svrhom da se gospođu Đurđević prikaže kao rješenje pravosudnih problema.

Taj isti Jakša Barbić je prije nekoliko godina organizirao Okrugli stol u HAZU na temu „borbe protiv korupcije“, a glavni govornik je bio Ivo Sanader.

Gospođa Đurđević je, kao i Jakov Blažević, sama priznala svoju ulogu, citiram: „ja sam se stavila na raspolaganje državnim tijelima“.

Sudac se ne smije stavljati nikome na raspolaganje, osim Ustavu i zakonu, ali to hrvatski establišment ne razumije. Ali to razumiju europska javnost i hrvatski građani. Dok je njima dobro i budu nosili titule uglednika, nama hrvatskim građanima će biti loše, zato ih moramo zamijeniti.

Mentalni sklop onih koji upravljaju hrvatskim pravosuđem nije na razini europskih i demokratskih vrijednosti. Oni sami sebi dodjeljuju titule uglednik, stručnjak, antifašist, i tako dalje, a u biti je riječ o zatvorenom, netransparentnom, nepotističko-korupcionaškome krugu, i zato se moramo izboriti za vladavinu prava i europske vrijednosti – te stvoriti pravednu Hrvatsku.”, zaključila je Vidović Krišto.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.