Višnja Starešina o presudi u Haagu: ‘Na sud su vršeni veliki ruski pritisci da se s Karadžića i Mladića skine krivnja’

Foto: Snimka zaslona

Višnja Starešina, hrvatska novinarka, publicistkinja i autorica dokumentarnih filmova koja je od 1996. do 2002. godine bila posebna izvjestiteljica Večernjega lista iz Međunarodnoga kaznenog suda za bivšu Jugoslaviju (ICTY) u Haagu za Hrvatski katolički radio osvrnula se na presudu Mehanizma za međunarodne kaznene sudove u Den Haagu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Karadžić osuđen na doživotni zatvor: kriv za genocid u Srebrenici, ali se tvrdi da nije bio povezan s Beogradom

“Mogu reći da je presuda očekivana, ali nije bilo nemoguće da je bilo i drukčije. Naime, sad više nema spora o tome u kojoj su mjeri presude Međunarodnoga kaznenog suda za bivšu Jugoslaviju, a koje sad dovršava Mehanizam za međunarodne kaznene sudove, bile političke determinirane. Iz intervjua koji je ovih dana dao bivši njemački sudac tog suda Christoph Flügge koji je prema mom sudu donio najznačajniju presudu za genocid u Srebrenici, presudu u slučaju Tolimir, otvoreno je progovorio o pristranosti nekih sudaca, o velikim ruskim pritiscima da se s Karadžića i Mladića skine krivnja.

Dodik o presudi Karadžiću: ‘Cinična je i arogantna, pomirenje u BiH postalo je gotovo nemoguće’

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Na kraju je ipak presuda bila očekivana, odnosno potvrđena je presuda te mu je čak i povišena kazna. No ono što ovaj slučaj pokazuje u kojoj je cijelo suđenje bilo eksperiment. Ne možemo govoriti o pravednosti jer je Radovan Karadžić bio spomenut kao kandidat za optuženičku klupu kad se govorilo o osnivnaju suda 1993. godine. Otad je prošlo više od 25 godina, a tek u zadnjem postupku zapravo imamo presudu protiv Karadžića”, poručila je Starešina.

Podsjetimo, Radovan Karadžić pravomoćno je osuđen na doživotni zatvor u srijedu. Mehanizam za međunarodne kaznene sudove (MICT) u Den Haagu odbilo je žalbu bivšeg predsjednika Republike Srpske koji je prvostupanjskom presudom 2016. osuđen na 40 godina zatvora za genocid, zločine protiv čovječnosti i ratne zločine tijekom rata u BiH. Žalbeno vijeće je procijenilo da je kazna određena prvostupanjskom presudom bila preblaga.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.