Vlada razriješila Mirjanu Rakić – evo tko je predložen na njezino mjesto i u predsjedništvo Vijeća za elektroničke medije

Foto: fah

Vlada je na zatvorenom dijelu sjednice utvrdila prijedlog odluke o razrješenju, na osobni zahtjev, predsjednice Vijeća za elektroničke medije Mirjane Rakić i, radi isteka mandata, članice Vijeća Vesne Roller, te prijedlog odluke o imenovanju predsjednika Vijeća za elektroničke medije iz reda imenovanih članova Vijeća, kao i imenovanje dijela članova Vijeća, temeljem provedenog postupka po objavljenom javnom pozivu, te su upućeni u Hrvatski sabor na donošenje. Za predsjednika Vijeća predlaže se Damir Hajduk, a za članove Anita Malenica, mr. sc. Davor Marić i Vanja Gavran.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Mirjana Rakić imenovana je predsjednicom Vijeća za elektroničke medije (VEM) i ravnateljicom Agencije za elektroničke medije 1. veljače 2014. godine.

> Tko je Mirjana Rakić – od priznanja suradnje s KOS-om do Vijeća za elektroničke medije

Podsjetimo, Vijeće za elektroničke medije je pod presjedanjem Mirjane Rakić opetovano zabranjivalo slobodu govora, što se vidjelo na slučaju televizije Z1.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Proglašavati emisiju novinara Marka Juriča govorom mržnje, a pri tom okretati glavu od naslova u Pupovčevim Novostima od 25. siječnja; “Nova NDH”, što se odnosi na Vladu Tihomira Oreškovića doista je moguće samo u Hrvatskoj”, upozorio je kolumnist Željko Sakić krajem siječnja 2016.

> (FOTO) Mirjana Rakić razgovarala s novinarima. Tepeš: Ponovno uvođenje verbalnog delikta

“Ona je već davno trebala završiti u mirovini, a primjer djelovanja tog Vijeća je jedna mala televizija, katolička televizija Laudato TV, koja, iako jedina s takvom ponudom – čestitam im na sjajnom programu, praktički ne postoji u hrvatskom medijskom prostoru. Mirjana Rakić njima nije htjela dati koncesiju, da bi Laudato sada molio ljude koji gledaju njihov program da pišu Vijeću za elektroničke medije i upozore kako je to nužno i potrebno. To je jad i bijeda poslovanja Mirjane Rakić i njenog Vijeća za elektroničke medije. Moram napomenuti da su svi članovi tog Vijeća tamo došli isključivo prema podobnosti. Isključivo pripadaju onom najlijevijem – projugoslavenskom krilu SDP-a. Oni su tako i radili. Oni moraju otići. Samo se nadam će sjajni ministar kulture Zlatko Hasanbegović te stvari promijeniti. Ali ne na način da ih sada Most ili HDZ zamjene nego da doista ljudi od struke i profesije budu u tom Vijeću koje je vrlo važno za ukupnu medijsku strategiju Hrvatske”, komentirala je u ožujku prošle godine Hloverka Novak Srzić događaje vezane uz VEM i njihovu predsjednicu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

> Francuska regulatorna agencija žali zbog ostavke Rakić; HNiP: Pokazala je svoju ideološku i političku pristranost

Hrvatski novinari i publicisti (HNIP) istaknuli su, nakon podnošenja njezine ostavke još prošle godine, da treba podsjetiti da je Rakić sama priznala tijekom TV emisije Nedjeljom u 2 da je ispunjavala formulare za potrebe jugoslavenske komunističke tajne službe UDBE što je neetički i nemoralni čin koji nije u skladu s demokratskim slobodnim standardima novinarstva na koje se danas ona poziva.

“M. Rakić je kao predsjednica Vijeća pokazala svoju ideološku i političku pristranost koja je nekompatibilna s pravilima struke i neovisne novinarske profesije. Unutar su VEM-a utvrđeni sukobi interesa i dvostrukog honoriranja G. Simonović, a već je ta činjenica dovoljna za raspuštanje Vijeća”, upozorili su iz strukovne udruge.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Predsjednica Vijeća za elektroničke medije (VEM) i ravnateljica Agencije za elektroničke medije (AEM) Mirjana Rakić podnijela je ostavku i tadašnjem ministru kulture Hasanbegoviću te Vladi poslala zahtjev da je se razriješi s čela Vijeća. U svibnju prošle godine je poslala i požurnicu.

Tjedan dana prije ostavke Mirjane Rakić, na sjednici Vlade ministar kulture Zlatko Hasanbegović rekao je da se zbog neizvršenja ciljeva i zadaća ne može prihvatiti Izvješće o radu Vijeća za elektroničke medije i Agencije za elektroničke medije za 2014. godinu. Istaknuo je neke “očite i osobito teške propuste”, kao da se ne spominje da je 2014. nad HRT-om proveden nadzor nad korištenjem mjesečne pristojbe i drugih prihoda te da ne postoji podatak da je jedna članica Vijeća bila u sukobu interesa.

“Ispunjeni su i uvjeti za razrješenje predsjednika i članova Vijeća”, rekao je svojevremeno Hasanbegović.

Vlada je dala negativno mišljenje na Izvješće o radu Vijeća za elektroničke medije i Agencije za elektroničke medije za 2014. godinu te je Hrvatskome saboru predložila da zbog teških propusta u izvršenju zakonskih obveza smijeni sve članove Vijeća.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Početkom ožujka prošle godine, Vlada Tihomira Oreškovića na prijedlog Ministarstva kulture, negativno je ocijenila godišnje izvješće Vijeća za elektroničke medije (VEM) i predložila odluku o razrješenju predsjednice Mirjane Rakić i svih šest članova toga tijela. No tu odluku, Oreškovićeva vlada ipak nikad nije predložila Saboru kako bi on razriješio Vijeće, jer Sabor i bira svakog člana, nakon javnog poziva.

Članovi Vijeća AEM-a su: Mirjana Rakić, Damir Hajduk, Suzana Kunac, Vesna Roller, Gordana Simonović, Robert Tomljenović.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.