-->
Utorak, 14 siječnja, 2025
-0.1 C
Zagreb
Pratite nas:

Vrši li Plenković pritisak na sudstvo komentirajući sudske presude?

Podijeli

Općinski građanski sud u Zagrebu donio Rješenje prema kojem je portalu H-alter zabranjeno pisanje o Poliklinici za zaštitu djece i ravnateljici Gordani Buljan Flander zbog spornog načina na koji su informacije objavljene. Nakon što su mediji objavili tu odluku Suda, reagirali su u četvrtak premijer Andrej Plenković, te ministrica kulture i medija, nekoliko sati kasnije Buljan Flander dala je ostavku otkrivši da tri mjeseca nije mogla doći do Tomislava Tomaševića, gradonačelnika Zagreba.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Iako sud nije ocijenio vjerodostojnim niz informacija navedenih u osam članaka H-altera, državnih vrh je kritizirao odluke suda, pa se postavlja pitanje je li time izvršen pritisak na pravosuđe. Plenković je ustvrdio da ta odluka zabrinjava, a Obuljen Koržinek je čak ustvrdila da je “ovo što se dogodilo H-alteru neprihvatljivo”.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Plenković jasno naglasio da iznosi političko stajalište

“To je odluka koja zabrinjava. Mi se zalažemo za slobodu medija. Želim naglasiti da je jasan politički stav Vlade Republike Hrvatske da sloboda govora, medija, mišljenja, pisanja, emitiranja ničim ne smije biti ugrožena. Odbacujem bilo kakve insinuacije da se u Hrvatskoj guši sloboda medija. Sloboda medija da, a od jednog slučaja stvarati sliku da postoji problem slobode medija to ne”, kazao je Plenković.

>Nakon što su Plenković i Tomašević štitili H-alter – Buljan Flander podnijela neopozivu ostavku

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Podsjetimo, iako su prema Plenkoviću određeni mediji nedodirljivi, u Rješenju općinskog građanskog suda navodi se “kako sloboda medija nije neograničena, već da se ista može ograničiti (između ostalog) i radi zaštite ugleda ili prava drugih”.

Obuljen Koržinek: “To je nešto što se mora osuditi”

Ministrica kulture i medija je za RTL je ocijenila: “Ovo što se danas dogodilo da je netko zabranio a priori novinaru da dalje o nekoj temi piše. To je potpuno neprihvatljivo i ne mogu shvatiti na temelju čega se mogao izvući takva odluka s obzirom da vi ne možete znati što će netko dalje pisati ili govoriti. Zabranjivanje da se govori unaprijed je nešto što je neprihvatljivo. Reagirao je i ministar pravosuđa i to je nešto što se mora osuditi”.

Zakon o medijima: Slobode medija dopušteno je ograničiti

Ministrica kulture i medija upustila se u tumačenje sudskih odluka, pa stoga vrijedi istaknuti da Zakon o medijima, na koji se pozvao sudac koji je donio Rješenje kaže:

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Slobode medija dopušteno je ograničiti samo kada je i koliko je to nužno u demokratskom društvu radi interesa nacionalne sigurnosti, teritorijalne cjelovitosti ili javnoga reda i mira, sprječavanja nereda ili kažnjivih djela, zaštite zdravlja i morala, zaštite ugleda ili prava drugih, sprječavanja odavanja povjerljivih informacija ili radi očuvanja autoriteta i nepristranosti sudbene vlasti samo na način propisan zakonom.”

Ustav RH: Sudbena vlast je samostalna

Isto tako, ne ulazeći u valjanost Rješenja Općinskog suda, na koje još uvijek postoji pravo žalbe, važno je u ovom slučaju podsjetiti što Ustav kaže o sudbenoj vlasti.

Naime, prema Članku 117. Ustava Republike Hrvatske “sudbenu vlast obavljaju sudovi”, “sudbena vlast je samostalna i neovisna” te “sudovi sude na temelju Ustava i zakona”.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Povjerenje u neovisnost pravosuđa u Hrvatskoj najniža u EU

Podsjetimo, u srpnju ove godine istraživanje Eurobarometra pokazalo je da Hrvati imaju najlošije mišljenje o neovisnosti svog pravosuđa, od svih građana Europske unije.

Kao glavni razlog za lošu percepciju pravosuđa u Hrvatskoj, anketirani su na prvo mjesto stavili miješanje ili pritisak vlade ili političara (68 posto) dok se na drugom mjestu našao pritisak iz ekonomskih ili drugih interesa (63 posto). Na trećem mjesto anketirani su stavili da status i pozicija sudaca ne jamče dovoljno njihovu neovisnost (50 posto).

Hrvatska je također na zadnjem mjestu kada je riječ o percepciji neovisnosti sudova i sudaca među tvrtkama.

Poliklinika zbog pisanja portala izložena prijetnjama i pritiscima

U priopćenju koje je izdala Poliklinika navedeno je da su zbog pisanja portala bili izloženi reakcijama javnosti koje ih onemogućavaju u radu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Ti pritisci i prijetnje koje nam upućuju pojedini roditelji nezadovoljni nalazima koji nisu pisani po njihovim željama otežavaju redovni rad naše ustanove te s obzirom da se ne možemo javno braniti i komentirati niti jedan slučaj konkretno, jedino što je Poliklinika mogla poduzeti za zaštitu naše ustanove i naših djelatnika jesu pravne radnje”, poručuju iz Poliklinike te dodaju:

“Slijedom toga doneseno je rješenje kojim je određena privremena mjera kojom se zabranjuje jednom portalu objavljivati sadržaje u kojima se iznose informacije koje se odnose na dostojanstvo, profesionalni rad i profesionalna dostignuća Poliklinike za zaštitu djece i mladih Grada Zagreba i ravnateljice prof. dr. sc. Gordane Buljane Flander.”

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Jedna od glavnih teza portala H-alter bila je kako zbog nalaza Poliklinike djeca žive s očevima seksualnim zlostavljačima, a Buljan Flander je danas uoči ostavke predočila dokument koji pokazuje da je Poliklinika u proteklih pet godina prijavila policiji 982 slučaja zlostavljanja djece.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Izvor: narod.hr

Pročitaj više

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa

Povezani članci