Grad Vukovar: isprave na ćirilici na zahtjev

FAH

Javnoj raspravi o Prijedlogu odluke o izmjenama Statuta Grada Vukovara kao i odluke o ostvarivanju ravnopravne službene uporabe jezika i pisma srpske manjine na području Vukovara kojima se poštuje prošlogodišnja odluka Ustavnog suda kojom je Gradskom vijeću naloženo da u roku od godinu dana riješi pitanje dvojezičnosti u tom gradu, nije se odazvao niti jedan građanin, udruga ili politička stranka, potvrđeno je iz vukovarske gradske uprave.

Javna rasprava bez ijedne primjedbe ili prijedloga

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Javna rasprava, odnosno savjetovanje sa zainteresiranom javnošću, održana je od 17. srpnja do 3. kolovoza i u tom razdobolju u gradsku upravu nije pristigla niti jedna primjedba ili prijedlog zainteresirane javnosti.

Ustavni sud odlukom od 11. kolovoza 2014. obvezao je Gradsko vijeće Vukovara da u roku jedne godine, vodeći se člankom 6. Zakona o uporabi jezika i pisma nacionalnih manjina, a u duhu članka 8. Ustavnog zakona o pravima nacionalnih manjina, u gradskom Statutu izrijekom propiše i uredi, za cijelo područje odnosno za pojedini dio ili pojedine dijelove Vukovara, individualna prava pripadnika nacionalnih manjina na službenu uporabu svoga jezika i pisma.

Također, Vlada je dobila rok od godinu dana da donese izmjene i dopune Zakona o službenoj uporabi jezika i pisma nacionalnih manjina. Ustavni sud Vladi je naložio da se u tom zakonu uredi prikladni pravni mehanizam koji će se primjenjivati u slučajevima kada jedinica lokalne samouprave opstruira provođenje zakona. Vlada je to i ispoštovala te je u saborsku proceduru uputila prijedloge izmjena dvaju zakona, kojima će se omogućiti raspuštanje lokalnih predstavničkih tijela koja izbjegavaju uskladiti gradske i općinske statute s pravima na službenu uporabu jezika i pisma nacionalnih manjina.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Prijedlog gradskih vlasti – isprave na ćirilici

Vukovarske vlasti izmjenu Statuta Grada Vukovara pokrenule su u Gradskom vijeću u svibnju što su jednoglasno podržali svi vijećnici. Na prijedlog gradonačelnika Ivana Penave (HDZ) oformljeno je povjerenstvo za izmjenu Statuta koje je sačinilo prijedloge koji su ovih dana, u nešto izmjenjenom obliku, ugledali i svjetlo dana, a pred gradskim vijećnicima bi se trebali naći na sjednici Gradskog vijeća 17. kolovoza.

Predlaže se donošenje dviju odluka, one o izmjenama i dopunama Statuta te one o ostvarivanju ravnopravne službene uporabe jezika i pisma srpske nacionalne manjine na području Grada Vukovara kojom bi se postupno osiguravala individualna prava građana srpske nacionalnosti u Vukovaru.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Pripadnici srpske nacionalne manjine imali bi pravo slobodne uporabe srpskog jezika i ćiriličnog pisma u društvenom i javnom životu te u službenoj komunikaciji u javnim poslovima iz samoupravnog djelokruga Grada Vukovara. Gradskim vijećnicima jamči se službena komunikacija na svom jeziku te radni materijali na srpskom jeziku i ćiriličnom pismu vezani uz sjednice Vijeća. Građanima srpske nacionalnosti gradske vlasti obvezuju se izdati pojedine pravne akte, isprave ili propise na srpskom jeziku i ćiriličnom pismu i to isključivo na osobni zahtjev, te omogućiti korištenje i priznati valjanost privatnih pravnih isprava sastavljenih na području RH i kad su sastavljene na srpskom jeziku i ćiriličnom pismu.

Implementacija u roku od dvije godine

Kolektivna prava srpske nacionalne manjine na području Grada Vukovara, poput prava na dvojezične natpise ustanova, ulica ili trgova, osiguravaju se kada se steknu uvjeti za to, navodi se u Prijedlogu odluke čije je stupanje na snagu predviđeno s 1. siječnja 2016.. Također se namjerava obvezati Gradsko vijeće da razmatra u listopadu svake godine dostignuti stupanj „razumijevanja, solidarnosti, snošljivosti i dijaloga među građanima Vukovara te da u skladu s raspravljenim i donesenim zaključcima donosi odluku o mogućnosti, odnosno potrebi proširivanja opsega osiguranih individualnih prava pripadnika srpske nacionalne manjine koji žive u Gradu Vukovaru novim pravima iz kataloga prava predviđenih zakonom o uporabi jezika i pisma nacionalnih manjina u RH“.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Predlaže se i da Gradsko vijeće svake, a najkasnije svake druge godine, donosi dopunu Statutarne odluke kojom se pripadnicima srpske nacionalne manjine priznaju prethodno dogovorena nova prava.

U Prijedlogu odluke o o izmjenama Statuta Grada Vukovara članku 2. u kojem piše kako je je u Gradu Vukovaru službeni jezik hrvatski, a pismo latinično, dodao bi se stavak u kojem bi stajalo kako se u Gradu Vukovaru u službenu uporabu može uvesti i drugi jezik i drugo pismo pod uvjetima propisanima zakonom. U Statut bi se dodao i članak koji bi pripadnicima nacionalnih manjina u Gradu Vukovaru jamčio sva prava zajamčena Ustavnim zakonom o pravima nacionalnih manjina koja se neposredno ostvaruju na temelju tog Ustavnog zakona.

Milaković (SDSS): Čista kozmetika

Predsjednik vukovarskog SDSS-a i zamjenik gradonačelnika Vukovara Srđan Milaković smatra kako su prijedlozi odluke o izmjenama Statuta Grada Vukovara kao i odluke o ostvarivanju ravnopravne službene uporabe jezika i pisma srpske manjine na području Vukovara, „čista kozmetika“ lišena svake želje da se dođe do kvalitetnih rješenja.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

„Kada pogledate prijedloge odmah vidite da tu nema suštine niti ravnopravnosti u službenoj uporabi jezika i pisma. Čak su se libili napisati, a što su trebali ako su zaista željeli nešto promijeniti, kako su u službenoj uporabi u Vukovaru hrvatski i srpki jezik i latinično i ćirilično pismo nego predlažu stavak u kojem bi stajalo kako se u Gradu Vukovaru u službenu uporabu može uvesti i drugi jezik i drugo pismo pod uvjetima propisanima zakonom. Koji jezik i koje pismo? Ne valjda talijanski“, kaže Milaković.

Taj vukovarski političar smatra kako je nivo prava građana srpske nacionalnosti koje se žele osigurati prijedlozima obje statutarne odluke tek nešto veći od prava kojima pripadnicima srpske zajednice u Vukovaru pruža sadašnji gradski Statut iz 2009. „ Za pohvalu je svakako mogućnost da nam se izdaju dokumenti, zapisnici ili neki drugi akti na ćiriličnom pismu ali je manjkavost to što je to pravo moguće ostvariti tek na zahtjev građana i to u pismenom obliku“, kaže Milaković.

Dodaje kako će SDSS odnosno Klub vijećnika te stranke u Gradskom vijeću svakako izaći sa svojim prijedlogom izmjene Statuta te ga predložiti Vijeću na usvajanje. Po njegovom mišljenju, iz predloženih prijedloga jednostavno se ne vidi želja da se suštinski doista nešto promijeni i građanima srpske nacionalnosti osigura ravnopravni položaj u Gradu Vukovaru.

Gavrić (HDZ): Predložene odluke u skladu s Ustavom

S njim se ne slaže predsjednik vukovarskog Gradskog vijeća Igor Gavrić (HDZ) koji je Hini potvrdio kako predloženim izmjenama nije predviđeno postavljanje dvojezičnih ploča i na gradske ustanove i institucije. „Na one dvojezične ploče koje se nalaze na državnim ustanovama u Vukovaru Grad nema nadležnosti i one su stvar države. Tu ne možemo ništa“, kazao je Gavrić koji smatra da su predložene odluke u skladu s Ustavom te ih nitko neće moći osporiti.

Na pitanje zašto se donosi posebna odluka o pravu na ostvarivanje ravnopravne službene uporabe jezika i pisma srpske nacionalne manjine na području Grada Vukovara umjesto da je ona sastavni dio predloženih izmjena Statuta, odgovara kako se time željelo „osigurati slobodu za donošenje odluka u budućnosti kao i za korigiranje nekih stvari“.

„Neki predstavnici srpske zajednice u Vukovaru, ne oni iz SDSS-a, rekli su nam kako su zadovoljni predloženim odlukama i da su ti prijedlozi za njih prihvatljivi“, rekao je.

Dodao je kako su građani Vukovara željni samo mira te ih izmjene Statuta previše i ne zanimaju te dijelom zato i nije bilo prijedloga zainteresirane javnosti. „Njih više zanima izvršenje proračuna i koliki je proračun jer on predstavlja investicije i bolji život za sve u Vukovaru“, zaključe Igor Gavrić.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.