Gradska plinara Zagreb Opskrba koja na dva natječaja HERA-e nije ponudila nižu cijenu od novog javnog opskrbljivača Međimurje-plina, građanima Zagreba kao tržišni opskrbljivač sada nudi povoljniji plin. Mnogi su primili letak koji ih poziva da ostanu vjerni svojem starom opskrbljivaču. Neki su već i potpisali ugovore, prenosi HRT.
> Ako ne razumijete razmjere Tomaševićevog fijaska, donosimo sve informacije
Oporba: Građane očekuje velika neizvjesnost
Gotovo 300 000 Zagrepčana pronašlo je u svojim sandučićima letak Gradske plinare Zagreb – Opskrba u kojem ih se poziva da ponovno sklope ugovor s njima. Dio građana će ih poslušati. Iz gradske oporbe za nastalu situaciju oko opskrbe plinom okrivljuju gradonačelnika i Upravu Plinare. Tvrde da zbog njihove nesposobnosti građane očekuje velika neizvjesnost.
“Nećemo imati zajamčenu cijenu i pitanje je za mjesec, dva, tri ili pet kolika će biti cijena za Zagrepčane koji potpišu ugovor sa Gradskom plinarom Zagreb”, istaknuo je Ivica Lovrić, zastupnik stranke Plavi grad u Skupštini Grada Zagreba.
> Goluža: Tomašević je odgovoran za uništavanje Gradske plinare Zagreb Opskrba
Zagrebačka plinara: ‘Naša će ponuda biti najpovoljnija’
Iz Plinare tvrde kako građani nemaju razloga za brigu. Ustraju na tome da će njihova ponuda biti najpovoljnija. Na pitanje zašto odgovaraju: „Zbog povoljnije cijene plina na međunarodnom tržištu u odnosu na cijene u svibnju, kada je bio natječaj HERA-e, kupcima ćemo nuditi plin po cijeni koja je niža u odnosu na onu koju svojom metodologijom određuje HERA u javnoj usluzi. Pritom, u cijenu plina u tržišnoj usluzi GPZO je uračunao istu maržu koju je imao u ponudi cijene na HERA-inom natječaju u svibnju“, stoji u priopćenju Gradske plinare Zagreb – Opskrba.
Čakovečka plinara: ‘I mi krećemo s tržišnim ugovorima’
„Mi smo u obvezi poštivati natječaj i onu cijenu koju smo u natječaju dobili koju će utvrditi HERA. Ali isto tako dozvoljavam da iza toga krenemo i s našim tržišnim ugovorima. Naravno, ako će to tržišne prilike dozvoljavati da budemo jeftiniji u tom pogledu“, pojasnio je Nenad Hranilović, predsjednik Uprave Međimurje-plina.
> Lovrić: Međimurje plin spašavat će Zagrepčane od gradonačelnika kojeg su izabrali
Građani svakako moraju izabrati jednu od dviju opcija, osim ako ne žele da ih opskrbljuje HEP Plin. „HEP ih mora preuzeti. Međutim on im ne garantira ugovaranje cijene plina na određeni rok. Odnosno, garantira neko kratko vrijeme sadašnju cijenu, a nakon toga će cijena biti tržišna“, izjavio je energetski stručnjak Ivan Brodić.
S obzirom na geopolitičke prilike, ali i izračun distributera prije ovih posljednjih borbi u Rusiji, očekuje se da bi cijena plina mogla znatno narasti. U tom slučaju na nižu cijenu građani bi mogli računati jedino ako bi Vlada s 1. listopadom produljila mjeru o ograničavanju cijene plina.
> Zabrinutost u Plinari: Grad i Holding tvrde da uprava nije kriva. Onda nisu ni radnici
Energetski stručnjak: Interesantno je što se događa na tržištu plina u Zagrebu
O opskrbi plinom u gradu Zagrebu, kao i općenito o stanju na tržištu energenata u središnjem Dnevniku HTV-a govorio je energetski stručnjak Ivica Jakić. Komentirao je najnoviji potez Gradske plinare Zagreb Opskrba, koja je izgubila na natječaju, ali sada želi vratiti svoje klijente nudeći nižu cijenu koju nisu mogli prije tri mjeseca.
„Dosta je interesantno što se događa sada na tržištu plina u gradu Zagrebu. Samo treba reći da postoji Gradska Plinara Zagreb i Gradska Plinara Opskrba Zagreb. To su dva odvojena društva, a Opskrba se javila na natječaj vezano za snabdijevanje plinom. Činjenica je da su sada dali jedan novi poslovni model, a to je da traže ili zovu svoje dosadašnje korisnike da preuzmu isporuku plina od Opskrbe Zagreb na način da će ona biti tržišno niža cijena nego što je sada cijena koju garantira u javnoj usluzi Međimurje-plin“, rekao je Jakić.
> Bernardić: Gradska plinara Zagreb namjerno kupovala skuplji plin
Očekuju se subvencije Vlade
Međimurje-plin je jedan lokalni distributer koji se želi širiti na području Hrvatske. Kao što znamo, oni su iz Čakovca. Imaju snabdijevanje u Prelogu, Murskom Središću i još par mjesta, rekao je Jakić. Dodao je da su oni relativno mali dobavljač, ali imaju velike planove preuzeti dobar dio kolača. „No, činjenica je da iza Međimurje-plina mora biti netko velik i ozbiljan. Netko tko je u stanju ponuditi im i dati plin po garantiranoj cijeni i u količini koju oni traže“, smatra Jakić.
Komentirao je i uloge Vlade u ograničenju cijene energenata. „Očekujem da će država i dalje nastaviti s jednim oblikom subvencioniranja. Budimo objektivni, u cijeloj Europskoj Uniji, a dosta dobro poznajem to tržište, svugdje svaka država na određeni način subvencionira svoje građane. Je li preko vouchera, subvencijama, manjim cijenama, određenim klima-bonusom“.