Slušam ovih dana izjave raznih političara i pitam se kako političari na vlasti, koji ne znaju koristiti osnove logičkog zaključivanja, mogu uopće voditi ovu državu?
Iako je već prošla ponoć, i ujutro se moram rano ustati, odvesti djecu u vrtić a potom juriti na posao, odlučio sam riskirati još nešto svoga sna i podijeliti s vama što sam pročitao u Ustavu i Zakonu o referendumu pa vi sami zaključite koliko je 10 %…
Ustav RH, članak 87. stavak 3. jasno kaže: „…Hrvatski sabor će raspisati referendum u skladu sa zakonom ako to zatraži deset posto od ukupnog broja birača u Republici Hrvatskoj.“
U svibnju 2013. g. Šeks je izjavio: “Težište je 10 posto birača u Republici Hrvatskoj, stoga se ne uračunavaju u tih 10 posto oni birači, državljani Hrvatske koji nemaju prebivalište u Hrvatskoj”.
I meni takvo tumačenje izgleda jedino logično tim više što Zakon o referendumu, članak 8.c stavak 2. glasi: „Organizacijski odbor je dužan prijaviti mjesta na kojima će se održavati izjašnjavanje birača o potrebi da se zatraži raspisivanje referenduma policijskoj upravi na čijem se području izjašnjavanje održava, pet dana prije početka izjašnjavanja.“
Pa se sad opravdano pitam: Kako je moguće da preko 400.000 hrvatskih državljana koji žive u dalekoj Australiji, Kanadi, SAD ili u susjednoj BIH zatraže raspisivanje referenduma izvan granica Hrvatske kada organizacijski odbor, prema važećem zakonu, ne može prijaviti niti jedno mjesto izjašnjavanja u zemlji u kojoj oni žive? Kako je moguće da birač zatraži raspisivanje referenduma ako ne postoji lokacija gdje to može napraviti? Da li je onda opravdano uključiti te birače u ukupnu sumu „birača u Republici Hrvatskoj“?
No, možda ti naši političari, ti narodni pastiri neukog stada i šampioni logičkog zaključivanja, misle da bi državljani RH koji ne žive u Hrvatskoj trebali ostaviti svoje poslove i obitelji te doputovati u Hrvatsku da bi dali svoj potpis s kojim traže raspisivanje referenduma?! Ili bi možda ipak trebalo popustiti pred argumentima i priznati da se pod „ukupnim brojem birača u Republici Hrvatskoj“ podrazumijevaju samo oni birači koji doista i žive u Republici Hrvatskoj?
Prema zadnjem rješenju iz svibnja 2014. Ministarstvo uprave je zaključilo da u Republici Hrvatskoj ima 3.755.223 birača (http://www.uprava.hr/default.aspx?ID=14026).
Zaključite sami, koliko je 10% od 3.755.223 birača u Republici Hrvatskoj?
P.S. Ne bi me čudilo da nakon ovog članka neki političar izjavi kako ovi iz U ime obitelji nisu domoljubi jer isključuju iz 10% potrebnih potpisa za raspisivanje referenduma one Hrvate koji žive izvan Domovine. I sigurno će dodati da sve ovo nikako ne mogu podržati jer naš prijedlog ne uključuje izmjenu članka 45. Ustava kojeg su ti isti „ucijenjeni“ političari promijenili 2010. na uštrb „dijaspore“. No sada nam svečano obećaju da će oni, kada ponovno osvoje izgubljenu vlast i 2/3 saborskih mandata, ispraviti tu grozomornu nepravdu koju su sami nanijeli…
Što reći, nego – ne sumnjajte u vlastite logičke sposobnosti – istražujte i zaključujte sami.
Tekst se nastavlja ispod oglasa