Davor Dijanović: Provodi li se u Federaciji BiH Miloševićev politički model?

prosvjeduju
Foto: Davor Dijanović

‘Dvadeset i šest godina nakon svršetka rata – BiH i dalje opterećuju isti problemi. Novi akteri, ali stare tendencije. Milorad Dodik prijeti odcjepljenjem tzv. Republike Srpske, Bošnjaci nastoje pretvoriti Federaciju u ekskluzivno svoj entitet, država nema izgrađene institucije, a kriminal i korupcija cvjetaju na svakome koraku. Ne postoji elementarni konsenzus tri naroda o budućnosti države što ozbiljno dovodi u pitanje njezinu budućnost’, piše Davor Dijanović u svojoj kolumni za HKV.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Posljednjih mjeseci, uz sudjelovanje medijatora iz SAD-a i EU-a, odvijaju se pregovori o promjenama Izbornog zakona Bosne i Hercegovine, o čemu smo već pisali na ovim stranicma. Promjene bi Hrvatima trebale omogućiti legitimno političko predstavljanje, tj. izbor vlastitog člana Predsjedništva BiH. Iako se stvara slika kako se time traži nekakav ustupak bošnjačke strane, radi se samo o povratku ukradenog.

Komšićev izbor predstavlja uzurpaciju hrvatskih prava i protivan je Ustavu BiH. Pritom je tragično da nitko od relevantnijih bošnjačkih političara ne osuđuje takvu politiku kao što je to svojedobno učinio Haris Silajdžić.

Željko Komšićć/ foto HINA/ FENA/ ua

Cilj je unitarna BiH

Pregovori u Neumu nisu završili dogovorom, a navodno bi se trebali nastaviti ovoga tjedna. Dojam je da Bošnjaci pregovorima samo kupuju vrijeme. Njihov je cilj unitarna BiH i to je jasno istaknuto u Deklaraciji SDA koja je donesena pred koju godinu. Pristanak na promjenu izbornog zakona mogao bi se dogoditi jedino u slučaju pritisaka inozemnih medijatora. Međutim, ako uzmemo u obzir da je visoki predstavnik Christian Schmidt rekao da se izbori u listopadu mogu održati i prema starome zakonu, onda je jasno kako i on nastavlja politiku svojih prethodnika – uz donekle iznimku vremena Miroslava Lajčaka – koja je protivna hrvatskim interesima.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

>Slaven Raguž (HRS): ‘Čović bi mogao proglasiti ekonomski entitet i hrvatsku banku. Zašto to ne čini?’

U odnosu prema inozemstvu službeno Sarajevo proklamira tzv. građanski koncept Bosne i Hercegovine. No takav koncept, iako je milozvučan za uši često neinformiranih zapadnih birokrata, zapravo je preslika Miloševićevog modela. Da je tome tako nedavno su priznali i bošnjački političari: zastupnik Demokratske Fronte Dževad Adžem i Ramiz Salkić iz predsjedništva SDA.

Miloševićev model

Predsjednik Hrvatske republikanske stranke Slaven Raguž ovoj je dvojici pročitao sljedeću izjavu: „Mi inzistiramo da se u centar političkog sustava stavi čovjek i građanin, a ne pripadnik pojedine nacionalnosti. Slobode i prava čovjeka i građanina koji može sudjelovati u političkom životu ravnopravno, bez obzira na razlike u pogledu nacionalnosti, vjere, profesije ili bilo kakve druge… su osnovica za razvoj jedne demokratske i moderne europske zemlje“.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

>Kardinal Puljić: ‘Međunarodnoj zajednici odgovara ovaj kontrolirani kaos u BiH’

Raguž je bošnjački dvojac pitao slažu li se s izjavom na što su oni potvrdno odgovorili. Nevolja je u tome što je autor te izjave Slobodan Milošević!

Slobodan Milošević/ snimka zaslona

Jasno je da u višenacionalnim državama tzv. građanski model prema principu jedan čovjek-jedan glas odgovara najviše najbrojnijem narodu. Zato ravnopravnost podrazumijeva drugačije konsocijacijske modele.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

>Čović se opravdava: “Redovito s Dodikom stvaram preduvjete za Hrvate koji žive u RS”

Na žalost, ni Hrvati u BiH ni Republike Hrvatska nemaju ozbiljnu strategiju za rješavanje hrvatskog pitanja u Bosni i Hercegovini, za razliku od Sarajeva i Banje Luke koji imaju jasno definirane strateške ciljeve i provode ih u praksi. Dok god se ne shvati da je položaj Hrvata u BiH ključno hrvatsko vanjskopolitičko pitanje, vrijednog svakoga lobiranja, ne piše se dobro ni Hrvatima u BiH ni hrvatskoj državi.

* Mišljenja iznesena u komentarima osobna su mišljenja njihovih autora i ne odražavaju nužno stajališta uredništva portala Narod.hr.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.