Dječji infektolog savjetuje roditelje na što da pripaze: ‘Ovo nije prvi slučaj u Hrvatskoj, do sada smo sve uspješno liječili’

Foto: Snimka zaslona

Od posljedica zaraze koronavirusom preminuo je 10-godišnji dječak. S povišenom temperaturom, glavoboljom i bolovima u trbuhu prije tri dana primljen je u zagrebačku Kliniku za dječje bolesti. Stanje mu se naglo pogoršalo, premješten je u Kliniku za infektivne bolesti, ali unatoč svim naporima, liječnici mu nisu uspjeli spasiti život.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Multisistemski upalni sindrom (MIS-C) nije prvi slučaj u Hrvatskoj.

”Prvu bolesnicu smo liječili u svibnju. Do sada smo u Klinici liječili njih 16, kao i dječaka. Od početka pandemije u Hrvatskoj 31 bolesnik je bolovao od multisistemskog sindroma koji se povezuje s infekcijom. To je novi sindrom, s obzirom na to da malo podsjeća na Kawasaki, pomalo na streptokok, ali on je nešto između. Najčešće se javlja nakon što dijete preboli prvu fazu bolesti. Dobar dio djece, najmanje 40% nema nikakve simptome. Nekoliko tjedana nakon toga, javljaju se bolovi u trbuhu, ponekad proljev i povraćanje, a nakon toga znakovi oštećenja brojnih organskih sustava. Najčešće su tu i srce, pluća, bubrezi i crijeva”, rekao je za Dnevnik Nove TV dječji infektolog Goran Tešović iz Klinike za infektivne bolesti “Dr. Fran Mihaljević”.

Mnogi roditelji su se zabrinuli zbog ove vijesti. S obzirom da sindrom može dogoditi i nakon asimptomatske infekcije, kako mogu posumnjati na njega i kada da se jave liječniku.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Ja sam napomenuo da se ovaj sindrom može javiti i nakon asimptomatske infekcije. Riječ je najčešće o djeci koja mogu jasno verbalizirati svoje probleme, i žale se na izraziti osjećaj opće slabosti i visoku febrilnost. To je nešto na što roditelji trebaju obratiti pozornost. Ako u obitelji imate slučajeve koronavirusa, treba pripaziti”, pojasnio je.

Dodao je kako djeca ipak nisu podložnija, već da je ovaj slučaj rijedak.

”Većina slučajeva koje smo vidjeli su nastala u posljednja dva, tri mjeseca, pogotovo krajem listopada”, pojasnio je Tešović.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Liječi se imunomodulacijskim lijekovima, kortikosteroidi se dodaju u manjim ili većim količinama.

”Za sada smo, s iznimkom dječaka, uspješno uspjeli liječiti sve bolesnike”, izjavio je Tešović.

Osmero djece u Splitu, dvoje u Rijeci

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Osmero djece zbog tog sindroma hospitalizirano je u splitskom KBC-u, potvrdila je pročelnica Zavoda za intenzivnu pedijatriju KBC-a Split Branka Pulić.  Šestero djece je imalo blažu kliničku sliku, a dvoje je bilo srednje teških. Sva su djeca preboljela Covid i bili su asimptomatski, s blagim simptomima.

Dvoje djece s tim rijetkim sindromom bilo je i u riječkom KBC-u. Multisistemski inflamatorni sindrom objašnjava doc. dr. sc. Kristina Lah Tomulić prezentira se lošim općim stanjem, šokom i srčanim zatajenjem. Javljaju često gastrointestinalni simptomi, bolovi u trbuhu, povraćanje, proljevi te nespecifični osipi na različitim djelovima tijela. Konjuktivitis također.

SAD-u je njihov CDC 8. siječnja 2021. objavio podatke o učestalosti kod djece. Zabilježili su 1659 slučajeva MIS-C-a, a 26-ero djece je tijekom 2020. od toga preminulo. Istraživanja su pokazala da su sindromu nešto sklonija muška djeca, ali postotak je gotovo jednak kod oba spola, prenosi HRT.

Bolest se manifestira povišenim upalnim parametrima u krvi, može zahvatiti sve organe, srce, bubrege, gastrointestinalni trakt, izazvati neurološke probleme kao i simptome upale dišnih putova. Klasični simptomi su bolovi u trbuhu, povraćanje, visoka temperatura, osip, konjunktivitis.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

MIS-C može izazvati zatajenje svih organa. Nerijetko djeca imaju osip različitog izgleda. Zasad je poznato da počinje naglo, izrazito povišenim temperaturom. U bolnicama pri testiranju dio djece nije više pozitivan na Sars-Cov2, ali u krvi im se dokazuje da imaju antitijela na COVID kao pouzdan znak da su ga preboljeli.

MIS-C teži od Kawasakijeva sindroma

Dosadašnja istraživanja pokazuju da djeca koja razviju MIS-C u 70 posto slučajeva zahtijevaju skrb na odjelima intenzivne njege. Liječenje je specifično, daje se kombinacija kortikosteroida da se smiri reakcija imunosustava i imunoglobulin.

Ispočetka su liječnici mislili da je MIS-C sličan Kawasakijevu sindromu, ali on je, prema današnjim saznanjima, teži. Kod 10 posto djece koja prebole MIS-C ostaje oštećenje srca koje treba pratiti i koje će vjerojatno zahtijevati doživotno liječenje.

U Sloveniji je dosad zabilježeno oko 50 slučajeva kod djece. Prema dosadašnjim iskustvima iz Slovenije, djeca na liječenju ostaju oko 14 dana, no dugoročne posljedice moći će se procijeniti tek za šest mjeseci. Inače, smrtnost od ovog sindroma kod djece iznosi, zabilježeno je u literaturi, oko 1,5 posto.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.