Kineske tvrtke prodale Velikoj Britaniji 2 milijuna neispravnih testova za koronavirus

Foto: fah

Dvije kineske tvrtke Velikoj Britaniji nudile su rizičnu ponudu: Dva milijuna kućnih testera za koronavirus za najmanje 20 milijuna dolara.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tražena cijena je bila visoka, tehnologija nedokazana, novac se morao platiti unaprijed, a kupac je morao preuzeti testne komplete iz pogona u Kini.

Ipak, britanski su dužnosnici prihvatili ponudu, navodi jedan od visokih državnih službenika, prenosi The New York Times, te su obećali da će testovi biti dostupni u ljekarnama za samo dva tjedna.

Laboratorij sa Sveučilišta Oxford utvrdio je da je test netočan, a pola milijuna testova sada skupljaju prašinu u skladištu. Još 1,5 milijuna kupljenih po sličnoj cijeni iz drugih izvora također nije iskorišten. Fijasko je osramotio britanske dužnosnike koji sada pokušavaju vratiti barem dio uplaćenog novca.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Široka i sveobuhvatna testiranja potrebna su kako bi se službenicima javnog zdravstva omogućilo da procijene gdje se bolest proširila te tko bi mogao imati imunitet. Uz te informacije, brže bi se znalo kada će početi prestanak karantene i samoizolacije koje paraliziraju društva i gospodarstva u većem dijelu svijeta.

>(VIDEO) Kina Španjolskoj i Češkoj isporučila neispravne testove za koronavirus, a Ruska pomoć Italiji u 80% slučajeva beskorisna

>Stotine političara i znanstvenika iz SAD-a, Europe i Australije: ‘Pod utjecajem Kine, SZO je prva umanjila pandemiju’

Tekst se nastavlja ispod oglasa

>Britanska vlada optužuje Kinu za širenje dezinformacija: Umanjili su broj zaraženih za čak 40 puta?

“Ne možete odustati od karantene, sve dok masovno ne testirate ljude”, rekao je Nicolas Locker, profesor virologije na Sveučilištu u Surreyu.

Davno prije izrade testa na antitijela, Njemačka je počela provoditi čak 50.000 dijagnostičkih testova dnevno kako bi pomogla u pronalaženju i izoliranju slučajeva. Stopa testiranja sada je na gotovo 120.000 dnevno.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Velika Britanija je još prošlog tjedna provodila manje od 20.000 dijagnostičkih testova dnevno. Jedan od razloga za to je to što Njemačka i SAD posjeduju velike privatne tvrtke koje su u stanju proizvesti nekoliko desetaka tisuća testova dnevno. Takve alate još ima i Kina.

Čini se da medicinske tvrtke u Kini, gdje se virus prvi put pojavio, drže sve karte u svojim rukama, obično zahtijevajući “da ili ne” odluke kupaca s potpunim plaćanjem unaprijed unutar 24 sata.

Nakon što su se britanske pritužbe na testne setove pojavile, obje su kineske tvrtke okrivile britanske dužnosnike i političare za nerazumijevanje ili pretjerivanje glede korisnosti testova. Kineski Wondfo Biotech rekao je za Global Times da je njegov proizvod namijenjen samo kao dodatak pacijentima koji su već testirali te su pozitivni na virus.

AllTest Biotech, druga kineska tvrtka koja je prodala Velikoj Britaniji neispravne testove, ustvrdila je nakon optužbi, kako su testovi namijenjeni za korištenje samo profesionalcima, ne i pacijentima kod kuće.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.