14. listopada 1809. Schönbrunnski mir – kako je Rijeka sava postala granica između Napoleona i Habsburgovaca

mir
Foto: Bernardo Bellotto (Public Domain)

Rijeka Sava postala je granica dvaju velikih carstava – Napoleonovog i Habsburškog. Primjerice, današnji teritorij Novog Zagreba bio je francuski, a Zagreb sjeverno od Save ostao je i dalje dio Austrijskog Carstva. Napoleonov dio zvao se Ilirske pokrajine.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Na današnji dan 1809. sklopljen je slavni „Mir u Schönbrunnu“, kojim je poraženo Austrijsko Carstvo ustupilo Napoleonu otprilike polovicu današnjeg hrvatskog teritorija. Bonaparte je dobio Istru, Kvarner, Gorski kotar, Liku, Dalmaciju i sve ostale hrvatske krajeve južno od rijeke Save.

Austrijsko Carstvo izgubilo je više od 3.000.000 podanika

Rijeka Sava postala je tako granica dvaju velikih carstava. Primjerice, današnji teritorij Novog Zagreba bio je francuski, a Zagreb sjeverno od Save ostao je i dalje dio Austrijskog Carstva. Osim hrvatskih teritorija, Napoleon je dobio još i polovicu današnje Slovenije (Kranjsku, dio Koruške i slovensko primorje) te Trst i dio Tirola.

Austrijsko Carstvo izgubilo je više od 3.000.000 podanika, tj. oko 20 % ukupne populacije. K svemu tome, austrijski car obvezao se platiti Napoleonu oko 85 milijuna franaka ratne odštete i priznao je Napoleonovog brata Josepha za kralja Španjolske.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Mir je sklapan u poznatoj carskoj palači Schönbrunn pokraj Beča, gdje je Napoleon osobno bio prisutan. Zanimljivo je da je za vrijeme pregovora jedan mladi Nijemac pokušao ubiti Napoleona. Ime mu je bilo Friedrich Staps i imao je samo 17 godina. Uhićen je prije nego je uspio doprijeti do francuskog cara.

Zarobljenog mladića Napoleon je upitao bi li mu bio zahvalan da ga oslobodi. Mladić je navodno odgovorio: „Svejedno bih te ubio.” Mladi Staps strijeljan je sljedećeg dana nakon Napoleonovog odlaska iz Beča.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.